Diamond travel: S neférovou cestovkou nezmohly nic úřady, ani policie
Když narazíte na dostatečně otrlé lidi, můžete jejich podnikání zarazit jen insolvenčním návrhem, nebo exekucí. Jestli se ovšem domůžete svých peněz, bude ve hvězdách i potom. Nekalé praktiky procházely majitelce někdejší pražské cestovní kanceláře Diamond travel čtyři roky. Zůstaly za ní stovky poškozených.
Podobný pohled bylo to jediné, co zbylo mnoha klientům Diamond travel z neuskutečněné výletní plavby po moři.
„Obrátilo se na nás řádově několik set poškozených cestujících Diamond travel. Šetření pojistné události dosud není ukončené, neznáme proto celkovou výši uplatněných nároků a nechceme předjímat výši plnění jednotlivým poškozeným,“ sdělila na dotaz portálu Krachy cestovek.cz mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Podle insolvenčního soudu je cestovka v úpadku je od 10. června letošního roku.
Na jakou částku byla společnost pojištěna, nesmí mluvčí bez jejího souhlasu zveřejnit. Pro Českou televizi však uvedla, že je to přibližně několik milionů. Ze zatím posledního záznamu v insolvenčním rejstříku ovšem vyplývá, že poškození zákazníci i obchodní partneři již přihlásili pohledávky celkem za 41 milionů korun. Z toho devět milionů jednatelka Renata Jelínková, která cestovku Diamond travel provozuje od roku 2006, popírá.
Nejistota pro turisty, kterým firma zrušila zájezdy, ale nevrátila jim peníze, tak bude trvat minimálně do 10. prosince. Toho dne totiž končí lhůta pro přihlášení pojistných nároků vůči cestovní kanceláři. A protože počet přihlášených poškozených ještě není uzavřen, pojišťovna z pochopitelných důvodů nechce sdělit, zda pojistný limit sjednaný cestovkou bude stačit na uhrazení všech jejích závazků.
Vleklá kauza
Kauza cestovky zaměřené na prodej zájezdových plaveb po mořích ovšem nevznikla až letos. Podle dostupných informací zrála poslední čtyři roky. A to přesto, že se zákazníci Diamond travel snažili domáhat svých práv a obraceli se na úřady a orgány včetně policie. Vše skončilo bez úspěchu. Jak je to možné?
Bohužel, pravomoci České obchodní inspekce (ČOI) ukázaly na bezmoc úřadu, který v tomto konkrétním případě sice vystavil pokuty, ale cestovka je nezaplatila. Kontroly ze Živnostenského úřadu Prahy 1 sice proběhly, ale faktický výsledek nepřinesly žádný. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) kauzu sice také řešilo, ale opět bez efektu.
A policie? Ta trestní oznámení opakovaně odložila jako nedůvodná. To je stručné poučení o tom, jaké měl poškozený zákazník zastání u úřadů. Přesně tak se totiž chovaly v kauze cestovní kanceláře Diamond travel. Dobře to ukázal nedávný televizní pořad České televize Černé ovce.
Selhali úředníci?
Z dostupných informací vyplývá, že přístup všech zmíněných státních orgánů měl společného jmenovatele – nedostatek osobní odvahy, či spíše nedostatečný výkon svěřené pravomoci.
Protože jak inspekci, tak živnostenskému i ministerstvu muselo být časem jasné, že jednání cestovní kanceláře není náhodné. Nikdo z odpovědných inspektorů a referentů obou institucí, jež mají dohled nad cestovními kancelářemi v gesci, se však neodhodlal k tomu, aby podal trestní oznámení.
Navíc ČOI udělila cestovní kanceláři několik pokut, které firma neuhradila. Proč ovšem inspekce pokuty nevymáhala po dlužníkovi standardním postupem, včetně soudu a exekuce? Nebyla to právě pasivita úředníků, co zapříčinilo, že CK Diamond travel po sobě zanechala stovky poškozených zákazníků?
Zdaleka nejde jen o dluhy
Policie, která se k vyšetřování odhodlala až v loňském roce, zřejmě také neodvedla práci, s níž by poškození zákazníci mohli být spokojeni. Cestovní kancelář totiž klienty podváděla stále stejným způsobem: Rušila zájezdy a nevracela za ně platby.
Několik zákazníků si přitom ověřilo u lodních společností, že plavba v konkrétním termínu pro ně nebyla ani rezervována, ani zaplacena, přestože oni své platby Diamond travel uhradili. Což se zdá být zcela jasný důkaz podvodného jednání. Mimochodem s výsledky pátrání poškozených zákazníků se můžete seznámit na internetu.
V tuto chvíli nejde o to, komu a kolik celkem Diamond travel dluží. Ani o to, že podle svědků, kteří vystoupili v pořadu Černé ovce, se paní Jelínková chovala velmi neurvale, včetně toho, že neváhala lidi zastrašovat. A dokonce na některé neváhala přivolat policii. Jde především o to, jak je možné, že to její cestovce mohlo procházet čtyři roky, přestože úřady věděly, že není všechno v pořádku.