Zásadní chybu FaceTimu objevil 14letý kluk z Arizony. Apple jeho upozornění nebral vážně
I když je uživatelská bezpečnost pro Apple naprosto zásadní, nedaří se mu vždy ohlídat všechny způsoby, jak by teoreticky mohl být narušena. Nedávno to široké veřejnosti potvrdila chyba v iOS 12.1, kvůli níž bylo možné skrze hovor přes FaceTime „odposlouchávat“ druhou stranu.
Rázem se tento problém, který měl potenciál být velmi nebezpečný, začal řešit i prostřednictvím mainstreamových médií a Apple to schytával ze všech stran.
Potenciálně by však k této kontroverzní situaci nemuselo dojít, kdyby Apple reagoval na upozornění 14letého Granta Thompsona. Mladý Američan si totiž tohoto problému všiml už dříve během hraní Fortnite se svými přáteli a logicky pochopil, že se FaceTime, přes který zavolal svému kamarádovi a slyšel jej i bez přijetí hovoru z jeho strany, nechová tak, jak by správně měl.
Více jak 10 dní se tak Grant a jeho matka snažili zkontaktovat přímo Apple, aby tuto chybu nahlásili. To se jim nicméně nedařilo. Následně zkusili rozvířit debatu na Facebooku a Twitteru, aby pozornost firmy Tima Cooka upoutali, ale ani to nepřineslo žádné výsledky (vyjma toho, že se o problému začalo dozvídat více lidí).
„Již více jak 10 dní mám odeslané dopisy, e-maily, tweety a zprávy Applu o tom, že skupinový FaceTime umožňuje slyšet druhou stranu (aniž by hovor přijala, pozn. red.). Objevil to můj náctiletý syn. Dosud jsem nedostala odpověď,“ stálo v tweetu Grantovy matky.
Jakmile selhaly pokusy přes sociální sítě, telefony a faxy, dvojice si uvědomila, že nejefektivnějším způsobem, jak se s Applem přímo spojit, bude skrze vývojářský účet, pomocí kterého je možné chyby v operačních systémech nahlašovat. To nakonec zafungovalo, nicméně ani tehdy Apple tento problém nebral až tak seriózně.
Závažnost celé věci si kalifornský gigant uvědomil patrně až v momentu, kdy se „kauza“ začala aktivněji řešit na internetových médiích a fórech. To vedlo Apple k tomu, aby funkci skupinových hovorů přes FaceTime zablokoval a dlouho se nevědělo, kdy tehdy jedna z nejočekávanějších funkcí iOS 12.1 bude opět dostupná.
Co je to FaceTime?
Facetime je aplikace společnosti Apple, která uživatelům umožňuje uskutečňovat video a audio hovory s jinými zařízeními Apple. Aplikace byla poprvé vydána v roce 2010 a od té doby se stala jednou z nejoblíbenějších aplikací pro videohovory na světě.
Facetime umožňuje uživatelům být v kontaktu s rodinou a přáteli bez ohledu na to, jak daleko jsou od sebe. Pomocí aplikace Facetime se můžou uskutečňovat videohovory i zvukové hovory s jakýmkoli jiným zařízením Apple, například s iPhony, iPady a počítači Mac.
Díky aplikaci může uživatel snadno zůstat v kontaktu se svými blízkými. Stačí aplikaci otevřít, vybrat kontakt, kterému chce uživatel volat, a můžete začít.
Facetime nabízí také několik funkcí, které zážitek ještě vylepšují. Může se například využít funkce Memoji a přizpůsobit si tak svého avatara nebo používat samolepky Animoji a Memoji, které dodají konverzaci na zábavnosti. Také je možné použít funkci sdílení obrazovky Facetime a ukázat druhé osobě, co je na obrazovce.
Jak používat FaceTime?
FaceTime je úžasný způsob, jak se spojit s přáteli a rodinou po celém světě. Jediným klepnutím prstu se může mluvit tváří v tvář s někým na druhé straně planety. Jak ale FaceTime používat?
- Prvním krokem je stažení aplikace FaceTime. Aplikace FaceTime je dostupná pro zařízení se systémem iOS, takže pokud má uživatel iPhone, iPad, iPod touch nebo počítač Mac, můžete si ji zdarma stáhnout z obchodu App Store.
- Otevření aplikaci FaceTime. Po otevření aplikace se zobrazí seznam kontaktů, kterým je možné volat. Možné je také přidat kontakty z adresáře nebo přidat kontakty podle e-mailové adresy.
- Zavolat svému kontaktu. Stačí klepnout na kontakt, kterému chce uživatel volat, a okamžitě se s dotyčným spojí.
- Videohovor nebo zvukový hovor. Možné je si vybrat, zda chce uživatel uskutečnit videohovor, nebo pouze zvukový hovor. Pro uskutečnění videohovoru je dobré se ujistit se, že je dobré připojení k internetu, aby se hovor nesekal.
- Přidávání efektů. Do hovoru je možné přidat efekty, například přidat nálepky, kreslit na obrazovku nebo dokonce přidat pozadí.
- Ukončení hovoru. Po ukončení hovoru stačí stisknout tlačítko „Ukončit hovor“ a hovor bude ukončen.
Zajímavosti FaceTime
Facetime je jedna z nejoblíbenějších aplikací pro videohovory a od svého prvního vydání v roce 2010 je základem ekosystému Apple. Jaké jsou ale okolo FaceTimu zajímavosti?
- Facetime byla původně zamýšlena jako aplikace pro videohovory pouze přes Wi-Fi. Důvodem byla skutečnost, že tato technologie byla ještě v rané fázi vývoje a bylo třeba ji dále rozvíjet, než ji bude možné používat v mobilních sítích.
- Služba Facetime je dostupná i na jiných zařízeních než Apple. Ačkoli byla služba Facetime zpočátku dostupná pouze pro zařízení Apple, od té doby byla zpřístupněna i pro jiné platformy, například Android a Windows. To znamená, že nyní je možné Facetime použít k videohovoru bez ohledu na to, jaký typ zařízení se používá.
- Facetime lze použít pro skupinové hovory.
- Službu Facetime lze používat k mezinárodním hovorům. To znamená, že uživatelé mohou zůstat v kontaktu se svými blízkými bez ohledu na to, kde na světě se nacházejí.
- Služba Facetime je šifrovaná. Bezpečnost je pro Facetime nejvyšší prioritou, a proto jsou všechny hovory přes Facetime šifrované. To znamená, že hovory jsou zabezpečené a soukromé.
Facetime je neuvěřitelně oblíbená aplikace pro videohovory a má mnoho funkcí, díky kterým je skvělou volbou pro udržování kontaktu s přáteli a rodinou. Ať už je používána pro skupinové hovory, mezinárodní hovory nebo jen pro udržení spojení, Facetime je skvělou volbou.
Popularita FaceTime
Facetime je oblíbený z mnoha důvodů. Zaprvé se snadno používá a nastavuje. Stačí si do zařízení nainstalovat aplikaci a zaregistrovat se na Apple ID. Pak se může začít s uskutečňováním videohovorů s ostatními uživateli Facetime.
Facetime má také uživatelsky přívětivé rozhraní a poskytuje spolehlivé připojení, takže je snadné zůstat v kontaktu s přáteli a rodinou.
Dalším důvodem, proč je Facetime tak oblíbený, jsou jeho bezpečnostní funkce. Společnost Apple šifruje všechny hovory a zprávy odesílané prostřednictvím služby Facetime, takže uživatelé si mohou být jisti, že jejich konverzace jsou bezpečné a soukromé. Kromě toho Apple poskytuje i další bezpečnostní funkce, jako je dvoufaktorové ověřování, které přidává další vrstvu ochrany.
Facetime je oblíbený i proto, že je k dispozici zdarma. Společnost Apple si za používání služby Facetime neúčtuje žádné předplatné, takže je k dispozici každému, kdo má zařízení Apple. To z ní dělá atraktivní možnost pro lidi s omezeným rozpočtem, kteří chtějí zůstat ve spojení se svými blízkými.
Celkově je Facetime neuvěřitelně oblíbená aplikace pro videochat a zvukové hovory. Snadno se používá, je bezpečná a bezplatná, což z ní činí atraktivní volbu pro uživatele na celém světě. Ať už chcete zůstat v kontaktu s rodinou, dohonit přátele, nebo dokonce uspořádat schůzku, Facetime je ideální aplikací.
Alternativy FaceTime
Technologie videohovorů urazila od dob zrnitých videochatů s nízkým rozlišením na Skypu neuvěřitelně dlouhou cestu. Díky aplikacím, jako je FaceTime, je nyní snadnější než kdykoli předtím zůstat v kontaktu s přáteli a rodinou bez ohledu na to, jak jsou daleko.
FaceTime však není jedinou aplikací ve městě, která usnadňuje videohovory. Existuje spousta alternativ, které nabízejí řadu funkcí a výhod. Jaké to jsou?
- Skype
Skype je jednou z nejstarších a nejoblíbenějších aplikací pro videohovory na trhu. Existuje již od roku 2003 a je skvělou volbou jak pro hovory jeden na jednoho, tak pro skupinové videochaty. Skype nabízí koncové šifrování, což z něj činí skvělou volbu pro zajištění bezpečnosti vašich konverzací. Je také k dispozici na široké škále platforem, včetně systémů Windows, Mac, Android a iOS.
- Google Hangouts
Google Hangouts je další skvělá aplikace pro videohovory, která je již nějakou dobu na trhu. Je k dispozici na všech hlavních platformách, včetně mobilních zařízení a stolních počítačů. Aplikace je skvělá jak pro individuální hovory, tak pro skupinové videochaty. Jejím bonusem je také integrace s dalšími nástroji Google, jako je Gmail a Kalendář Google.
- Zoom
Zoom je skvělou volbou pro firmy a týmy, které potřebují spolupracovat na dálku. Podporuje až 100 účastníků hovoru a nabízí funkce, jako je sdílení obrazovky a nahrávání. Navíc je k dispozici na všech hlavních platformách, včetně mobilních zařízení a stolních počítačů.
- Facebook Messenger
Facebook Messenger je jednou z nejoblíbenějších aplikací pro zasílání zpráv na světě a je také skvělou možností pro videohovory. Možné je zahájit videohovor až s 50 lidmi a aplikace je k dispozici na počítačích i mobilních zařízeních. Navíc je integrována s dalšími nástroji Facebooku, jako jsou Skupiny a Události.
WhatsApp je další skvělou možností pro videohovory. Je k dispozici na počítačích i mobilních zařízeních a podporuje až 8 účastníků hovoru. Navíc je integrována s dalšími nástroji aplikace WhatsApp, jako jsou Zprávy a Skupiny.