Vdolky podle babičky – nejlepší recept
Vdolky podle babičky jsou pokladem, který nás přenáší zpět do časů, kdy se v domácnostech vařilo s láskou a tradicí. Tyto měkké a nadýchané vdolky jsou podobné oblíbeným koblihám.
V našem receptu vám ukážeme, jak připravit tyto výjimečné domácí dobroty, které si oblíbíte na první ochutnání. Připravte se na cestu do minulosti a na zážitek, který vám připomenou nejlepší chvíle strávené u babičky.
Pusťme se do péče o těsto, smažení a cukrování těchto lahodných vdolků a vytvořme společně kulinářskou vzpomínku našich babiček.
TIP: Vyzkoušet můžete také lívance nebo vdolečky.
Suroviny
Těsto:
- 500 ml mléko
- 1 lžička soli
- 3 dkg droždí
- 1 lžíce cukru
- 1 ks vejce
- 75 dkg hladká mouka
- 2 lžíce oleje
Postup
- Do mísy dáme mouku. Uděláme v ní ďůlek, do kterého rozdrobíme droždí. Posypeme je lžící cukru a zalijeme troškou vlažného mléka.
- Necháme vzejít kvásek, počkáme asi 1/4 hodiny.
- Pak přidáme vlažné mléko, vejce a 2 lžíce oleje a 1 lžičku soli.
- Těsto hodně propracujeme a necháme vykynout.
- Asi po 20 minutách těsto opět promícháme.
- Těsto necháme dostatečně vykynout a pak z něj tvoříme bochánky.
- Ty necháme chvilku odležet a pak roztahujeme na velikost vdolku a hned vhazujeme do rozehřátého oleje.
- Babiččiny vdolky potřeme povidly nebo jakoukoliv marmeládou, posypeme tvrdým tvarohem a navrch šlehačku.
Vdolky můžete podávat s povidly, marmeládou, nebo třeba s jemnou šlehačkou. Výborně ale chutnají také jen tak, samotné.
Bavorské vdolky vs. české vdolky
Zatímco české vdolky mají své kořeny hluboko v tradičním českém pečivu, bavorské vdolky jsou zajímavou variantou, která se v německé kuchyni často objevuje. Bavorské vdolky, nebo také Bayerische Krapfen, mají podobný základní recept, ale mohou obsahovat jiné ingredience a postupy.
Bavorské vdolky často obsahují v těstě navíc rum nebo citronovou kůru, což jim dodává specifickou chuť. Kromě toho se bavorské vdolky mohou plnit marmeládou nebo krémem ještě před pečením, což je činí ještě lahodnějšími. Zatímco české vdolky bývají jednodušší, bavorské verze jsou často bohatší a sladší.
Tipy pro perfektní vdolky – recept
Pro nejlepší vdolky se doporučuje používat čerstvé droždí, které těstu pomůže správně vykynout a získat požadovanou nadýchanost. Těsto nechte kynout na teplém místě bez průvanu, aby mělo ideální podmínky pro růst. Sledujte vdolky během pečení, aby se nespálily. Každá trouba může mít různou teplotu, takže je dobré si průběh pečení pohlídat.
Vdolky jsou srdcovým pečivem, které nejenže chutná skvěle, ale také evokuje nostalgii a rodinné tradice. Ať už je připravíte podle tradičního českého receptu nebo se rozhodnete vyzkoušet bavorskou variantu, určitě se jedná o pochoutku, která potěší každého.
Čím ochutit vdolky?
Ochucení vdolků může výrazně obohatit jejich chuť a přidat na rozmanitosti. Klasické vdolky mají svůj charakteristický jemný a mírně sladký základ, který je skvělým podkladem pro různé příchutě. Jak vdolky ochutit, aby byly ještě lahodnější?
Přidání vanilkového cukru do těsta dodá vdolkům příjemnou sladkou vůni a jemnou vanilkovou chuť. Stačí přidat 1-2 lžičky vanilkového cukru do těsta spolu s ostatními ingrediencemi. Strouhaná citrónová nebo pomerančová kůra přidá do vdolků svěží citrusovou notu. Tato příchuť je skvělá pro jarní a letní verze vdolků. Přidejte asi 1-2 lžičky strouhané kůry do těsta.
Kardamom je koření, které dodá vdolkům exotickou a aromatickou chuť. Můžete přidat 1/2 až 1 lžičku mletého kardamomu do těsta, což vdolkům dodá příjemnou kořeněnou vůni. Skořice dodává vdolkům teplou a sladkou chuť. Smíchejte 1-2 lžičky mleté skořice s cukrem a posypte touto směsí vdolky před pečením.
Přidání malé dávky rumu do těsta (například 1-2 lžíce) může vdolkům dodat zajímavou a jemnou alkoholovou příchuť. Rum se hodí zejména pro přípravu vdolků na sváteční příležitosti. Mleté ořechy, jako vlašské, mandle nebo lískové ořechy, dodají vdolkům příjemnou křupavost a ořechovou chuť.
Pokud máte chuť na čokoládovou variantu, můžete do části těsta přidat 2-3 lžíce kakového prášku. Můžete také smíchat kakao s trochou cukru a posypat tuto směs na vrch vdolků před pečením. Do těsta můžete přidat trochu tvarohu nebo mascarpone, což vdolkům dodá krémovou a jemnou chuť. Stačí přidat asi 100-150 g tvarohu nebo mascarpone do těsta.
Vdolky můžete naplnit také čerstvým ovocem (např. maliny, borůvky) nebo marmeládou. Stačí udělat malou kapsu v těstě, naplnit ji ovocem nebo marmeládou a důkladně uzavřít. Kokosové vločky nebo strouhaný kokos mohou být přidány do těsta pro extra kokosovou příchuť. Můžete také posypat vrch vdolků kokosovými vločkami před pečením.
Přidání mléka nebo smetany do těsta může vdolkům dodat extra jemnost a vlhkost. Můžete také potřít vdolky rozšlehaným vejcem nebo smetanou před pečením, což je činí krásně lesklé a zlatavé. Pokud máte chuť na něco méně sladkého, můžete vdolky ochutit bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián, a přidat trochu soli. Tyto varianty jsou skvělé jako příloha k sýrům nebo k polévkám.