Poctivá domácí vepřovka – zavařené vepřové maso – nejlepší recept

Domácí vepřové zavařené maso je klasický pokrm, který v sobě nese chuť a tradici. Tento recept vám umožní připravit si chutné a konzervované maso přesně podle vašich představ.

Vepřové zavařené maso je nejen skvělým způsobem, jak prodloužit trvanlivost vepřového masa, ale také přináší do vaší kuchyně autentický domácí zážitek. Stačí následovat několik jednoduchých kroků a můžete si vychutnat tuto tradiční dobrotu kdykoliv budete chtít.

Vepřové zavařené maso je receptem, který spojuje dovednosti kuchaře s tradičními postupy konzervace. Tato lahodná a chutná pochoutka přináší do vaší kuchyně vůni a chuť domova. Je to také skvělý způsob, jak si uchovat maso na delší dobu a mít vždy po ruce kvalitní suroviny pro vaše pokrmy. Recept na domácí vepřové zavařené maso může být rodinným dědictvím, které předáváte z generace na generaci, nebo jednoduše způsobem, jak si vytvořit vlastní zásoby v kuchyni.

Suroviny:

  • Cca 1,5 kg vepřová plec nebo kýta
  • Cca 0,5 kg vepřový bok (bůček)
  • 2 KL soli
  • 2 KL pepře
  • 2 KL ml. papriky
  • 2 KL majoránky
  • 2 KL mletý kmín
  • 6 stroužků česneku
  • panák vodky nebo rumu

Postup:

  1. Obě masa nakrájíme na kostičky (já krájím na cca 2×2 cm), vložíme do mísy.
  2. Osolíme, opepříme, přidáme mletou sladkou papriku, majoránku, prolisovaný česnek, mletý kmín a vodku.
  3. Důkladně promícháme.
  4. Do umytých, osušených sklenic vkládáme lžící maso, uplácáme, aby tam nebyl zbytečný vzduch.
  5. Dolijeme vodu 1 cm pod okraj sklenice (tip: je dobré nechat v kastrolku ve vodě vyvařit vepřové kůže, po ztuhnutí pak udělá ve sklenici krásnou krustu ze sádla a je to hlavně chutnější).
  6. Hranu sklenice důkladně otřeme, aby byla suchá a uzavřeme víčkem (já víčka vyvařuji ve vodě, aby se zlikvidovaly případné bakterie, které způsobují kažení potravin ve sklenici).
  7. Sklenice dáme do velkého kastrolu, nalijeme vodu tak, aby byla kousek pod hranu sklenice.
  8. Dáme na sporák a 2 hodiny na velmi mírném plameni vaříme.
  9. Druhý den (po 24 hodinách) proces opakujeme a postačí 1 hodinu povařit.

V konzervárnách se používá sterilace při teplotě 120 °C, v domácích podmínkách je nutné potraviny sterilovat dvakrát s časovým odstupem. Maso zavařujte první den 2 hodiny při 100 °C, nechte vychladnout a po 24 hodinách zavařujte opět při 100 °C alespoň hodinu. Zničí se tím všechny bakterie, jejich spory a případně vzniklý botulotoxin (jedná se o látku bílkovinné povahy citlivou na vysoké teploty).