Domácí výborné pralinky – nejlepší recept
Kdo by nemiloval pralinky? Tyto sladké kousky ale mohou být někdy v obchodě pěkně drahé. Co takhle vyrobit si sami doma vlastní pralinky? S trochou času a umění to zvládne každý.
Základem úspěchu je mít kvalitní čokoládu, která by měla mít minimálně 60% obsah kakaa. Také je důležité dodržet několik základních pravidel. Hořká čokoláda při rozehřívání nesmí mít více než 44 °C, mléčná 42 °C a bílá 40 °C. Je možné, že jednotlivé druhy čokolády budou zcela rozpuštěny i při méně stupních.
TIP: Vyzkoušejte také cake pops.
Temperace – ochlazování
Po rozehřátí následuje fáze ochlazování, a to na pracovní teplotu. Tato fáze se nazývá temperace. Do rozehřáté čokolády přidávejte postupně tuhou zbylou čokoládu, tedy přibližně 20 % z celkového množství, které jste nechali stranou.
Tuhá čokoláda se začne rozehřívat a tím také rozpuštěnou část ochlazovat. Správná pracovní teplota je v této fázi pro hořkou čokoládu 32 °C, pro mléčnou 31 °C a pro bílou 30 °C.
Vylévání formy
Máme-li čokoládu ve správné pracovní teplotě, můžeme ji nalít do forem nebo jakkoliv s čokoládou pracovat, tedy namáčet do ní, polévat a podobně. Tyto činnosti provádějte pokud možno velice rychle, aby čokoláda v procesu dříve neztuhla.
Pokud pracujete s formou, musíte ji celou zalít čokoládou a případně přebytečnou čokoládu setřít. Abyste se zbavili přebytečných bublin, formou plně naplněnou tekutou čokoládou bouchejte o stůl. Ihned poté čokoládu z formy vylijte tak, aby ve formě zůstala jen ve slabé vrstvě a jen na okrajích. Formu zcela očistěte a setřete stěrkou, nesmí tam zůstat žádná čokoláda, protože při uzavírání pralinek by se tím téměř jistě polámala skořápka.
Zbylou čokoládu zpracujte jinak nebo nalijte na pečicí papír ve slabé vrstvě, a můžete ji pak kdykoliv použít znovu k rozpuštění.
Chlazení
Formu dejte zchladit do lednice, a to ideálně tak do 10 °C. Nechte ji tam tak dlouho, až skořápka zatuhne natolik, že by šla prstem z formy vyndat.
Uzavírání
K jednomu z posledních úkonů patří rozehřát a temperovat čokoládu na uzavření pralinek. Celá fáze rozehřívání a temperování je stejná, jako na začátku popisu. Vytemperovanou čokoládu pak tedy nalijte na naplněnou formu. Důležité je držet ji v rovině. Nakonec stěrkou setřete přebytečnou čokoládu a nechte znovu vychladit v lednici.
Po cca 20 minutách už stačí jen formu otočit a hotové pralinky vyklepnout
Čokoládové pralinky
Suroviny
- 300 gramů hořké čokolády
- 100 gramů bílé čokolády (v případě, že moc hořkou nemusíte, zjemníte chuť bílou čokoládou)
- 4 lžíce cukru krupice nebo krystal
- 3 lžíce kondenzovaného slazeného mléka
Na náplň můžete použít jak tradiční karamel, tak brusinky, oříšky, krémy apod.
Postup
- V první řadě bude nutné si upravit množství jednotlivých surovin dle vaší formy, kterou využíváte k výrobě pralinek.
- Hořkou čokoládu rozpusťte ve vodní lázni.
- Bílou čokoládu také rozpusťte a z cukru vytvořte karamel, a to tak, že cukr nasypete na sucho na pánev a necháte jej zkaramelizovat. Když je cukr tekutý, přidáte kondenzované slané mléko. Směs začne pěnit. Poté ji sundejte z plotny a důkladně promíchejte.
Všechny tři ingredience pak můžete v libovolném pořadí nalévat do jednotlivých formiček, Nezapomeňte je zarovnat. Naplněné formičky vložíte asi na 2 hodiny do lednice, necháte ztuhnout a nakonec hotové bonbony vyloupnete.