Platy rostou v Česku rekordní rychlostí, reforma armády se přepočítává
Mzda. Na výplatních páskách měli lidé v letošním prvním čtvrtletí průměrně o tisíc korun více než tomu bylo loni ve stejném období. Tématem se zabývají všechny dnešní české noviny. Včera totiž své výsledky zveřejnil Český statistický úřad. „Platy rostou rekordní rychlostí“, píšou Hospodářské noviny, „Stát zvýšil platy víc než firmy“, píší Lidové noviny, „Platy rychle rostou, průměr je už 15 407“, trumfuje ostatní Mladá fronta Dnes, zcela v závěsu dnes zůstává Právo s titulkem: „Průměrná mzda vzrostla o tisíc korun“. Právo také výsledky řadí až jako zprávu číslo 2 na titulní straně.
„Průměrnou mzdu 15 047 korun navíc nesnižovala inflace,“ upozorňují Hospodářské noviny. „Ceny zboží mírně klesaly a za přidanou tisícovku se dalo pořídit více než vloni. Například kilogram šunkového salámu stál před rokem průměrně 123 korun, letos o devět korun méně. Chléb zlevnil o třicet haléřů, deset vajec o tři koruny,“ dodává hospodářský list. Takový vývoj platů zažila podle expertů Česká republika naposledy v roce 1996, varují ovšem, že růst mezd může mít špatný vliv na ekonomiku celé země. Mladá fronta Dnes v prostředním sloupci svého otvíráku vypočítává, kdo si polepšil: učitelé o 16,7 procent, zdravotníci o 14,9 procent a úředníci ve státní správě o 12 procent.
Dobré časy
Zvýšila se tím pádem o 7,8 procent kupní síla obyvatelstva. Lidové noviny ale upřesňují, že si pomohli úředníci, ale nikoliv zaměstnanci ve firmách. „Vysoký růst mezd ve veřejném sektoru by nebyl na škodu, pokud by jej doprovázel růst produktivity práce. O tom se však dá vážně pochybovat,“ řekl listu analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. A kdo je na tom dnes nejlépe? „Nejvyšší platy zůstaly už tradičně zaměstnancům finanční sféry. Průměrná mzda zde dosahuje 32 427 korun. Nejhůře jsou na tom zemědělci, kteří si přijdou jen na 10 666 korun,“ dodávají Lidové noviny.
TIP: Jak funguje rychlá půjčka na účet, půjčka ihned bez doložení příjmu nebo krátkodobá půjčka bez registru?
Komentátor Hospodářských novin Jiří Němeček ze statistických čísel logicky plete na straně 10 bič na státní zaměstnance. „Žehrání na dobré časy“, zní jeho titulek. „Stát je ´hodný´ zaměstnavatel, platí včas a poskytuje veškeré sociální výhody a úlevy přesně podle zákona,“ píše Němeček. „U soukromníka se na něco podobného často nedá spolehnout. Už proto, že na obsazené místo se třesou i desítky dalších zájemců, kteří raději zatnou zuby a kvůli nabídnuté práci leccos překousnou. Nejrůznější stávkové výhrůžky školských či zdravotnických odborů kvůli platům potom v realitě vyznívají planě a egoisticky,“ uzavírá.
Komentář Lidových novin je podobný, snad jen o poznání sarkastičtější: „České hospodářství opět vytřelo zrak všem ekonomickým poučkách.“ Při pokulhávajícím růstu, inflaci v záporných číslech a nízké produktivitě je to opravdu „překvápko“, míní Michaela Rulíšková. „S mírnou ironií lze ovšem říci, že něco dobrého na celé věci přece jenom je. Tu tisícikorunu navíc totiž české domácnosti jistě někde utratí. A tak soukromá spotřeba opět zabrání české hospodářství před stagnací,“ končí svůj ostrý šleh.
Tvrdíkova opereta
Populární politik a bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík nedá ani dnes spát českým novinářům. Když už se tedy konečně rozhodl udělat to, co chtěl udělat, „nosiči diktafonů“ se pitvají v tom, jestli odejde také ze Sněmovny. „ČSSD přemlouvá Tvrdíka, aby zůstal ve sněmovně. Ten mlčí“, hlásá titulek. Možná to jen neřekl novináři Petru Kolářovi. Ten ale čtenáře přesvědčuje, že to neví skoro nikdo. Ani Tvrdíkova třebíčská organizace, ani šéf poslaneckého klubu ČSSD. Klíč k Tvrdíkově srdci má Stanislav (Baby) Gross. „Setkali se spolu, Gross jej snad přesvědčoval, aby zůstal. Tvrdík na Standu dost dá, jsou přátelé,“ sdělil novináři jeden z nejmenovaných poslanců. „Grossovo stanovisko se včera LN sehnat nepodařilo,“ uzavírá investigativní novinář.
České noviny dnes přinášejí Tvrdíka alespoň na fotografiích stokrát jinak, ale pokaždé s prezidentem Václavem Klausem. Schůzka k demisi, plánovaná na pouhých 20 minut, se protáhla na dlouhou hodinu. Kluci si měli včera na Hradě asi co říct! Vzájemný obdiv a přitažlivost je vidět i fotografiích, kde se nemůže jeden na druhého vynadívat. Bavili se údajně o budoucnosti armády a Klaus Tvrdíka určitě hodně pochválil, což včera na Hradě sdělil novinářům kancléř Jiří Weigl. „Netajil se tím (míněn je Klaus), že odchod pana ministra Tvrdíka ho osobně mrzí, protože je považuje za nejvýraznější osobnost, která v čele tohoto resortu stála,“ řekl Weigl novinářům. Tvrdík z toho měl velkou radost: „Tečka za působením v resortu nebude nešťastný černý pátek minulého týdne, ale dnešní setkání s panem prezidentem.“
Sloupkař Miloš Čermák v Lidových novinách označuje Tvrdíkův odchod za „operetní“. Ano, všichni se mu smějí. Jen David Smoljak v dnešním „úhlu pohledu“ s názvem „Zavřete oči, odcházím!“ přiznává Tvrdíkovi, co Tvrdíkovo jest. „Tvrdíkův odchod se jistě stane na dlouho terčem divokých úvah i vtipů. Škoda, protože ministr obrany představoval svým pracovním nasazením v jinak dost ospale působícím vládním týmu čestnou výjimku,“ píše scénárista a publicista Smoljak. Něco na tom bude. „Jaroslav Tvrdík je smolař. Odvedl kus práce, ale pak nezvládl svůj odchod. Vedle něj je tu ovšem řada politiků, která něco smysluplného udělala naposled před deseti lety. Od té doby tu jen trčí a překáží ostatním,“ píše. „Kdo jim vysvětlí, že ten jejich večírek už dávno skončil?“ uzavírá Smoljak.
Po Tvrdíkovi asi tedy nastoupí jeho zástupce na obraně, generál ve výslužbě Miroslav Kostelka. Premiér Vladimír Špidla už to včera naservíroval v klubu ČSSD. Možná budeme na Tvrdíka ještě vzpomínat. Po jeho odchodu to ale bude mít těžké každý – i bývalý komunistický lampasák Kostelka, který přežil všechno. „Nejsou peníze, vojna neskončí“, píše varovně Mladá fronta Dnes. Snížením rozpočtu se údajně prodlouží i termín konce prezenční služby. „Všechno to znovu přepočítáváme. Profesionální armádu chceme. Ale kdy bude, to záleží i na velikosti rozpočtu,“ řekl včera listu náměstek Jan Váňa. Podle Tvrdíka měla armáda přestat odvádět brance od roku 2005. Teď ale není nic jisté.
Vedra udeřila
„Dnes bude až jedenatřicet stupňů Celsia, zítra teploměry ukážou ještě o jeden stupeň více,“ varuje Mladá fronta Dnes. Podle lékařů je to nebezpečné a doporučují: nenamáhat se, schovávat se před sluncem a – pít. Denně nejméně tři litry (bez kofeinu a bez cukru). Vedro potrvá až do čtvrtečního odpoledne, pak přijde studená fronta. Všeho dočasu.