Veganské dezerty – které stojí za to?
Být veganem znamená dodržovat rostlinnou stravu a vyhýbat se všem živočišným produktům včetně masa, mléčných výrobků a vajec. K rozhodnutí stát se veganem často vedou etické, ekologické a zdravotní důvody. Je však veganství našemu zdraví opravdu prospěšné?
Veganská strava obvykle obsahuje hodně ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů a semen a málo nasycených tuků. To znamená, že vegani mají obvykle nižší hladinu cholesterolu, nižší krevní tlak a nižší riziko srdečních onemocnění a mrtvice.
Mezi lidmi, kteří odmítají živočišnou stravu, se nachází stále více slavných veganů. Veganská strava je Stranger things herců Natalie Portman, Rooney Mara nebo Woody Harrelson.
Výzkum ukázal, že rostlinná strava může také pomoci předcházet chronickým onemocněním, jako je cukrovka 2. typu, obezita a některé typy rakoviny, a zvládat je.
Co je obsahem článku?
- Veganské koláčky
- Veganský jablečný koláč
- Koláč s rebarborou
- Čokoládový koláč s tvarohem
- Výhody veganství
- Nevýhody veganství
Veganské koláčky
Veganské koláčky mohou být lahodnou variací na tradiční české koláče. Při jejich přípravě je pouze nutné použít pouze rostlinné výrobky. Nejčastěji se nahrazuje mléko a máslo, jinak lze veganské koláčky připravit klasicky.
Těsto na veganské koláčky lze připravit jak kynuté, tak i nekynuté, záleží na osobních preferencích.
Jako náplně koláčů lze využít velké množství variací, od klasického ovoce, jako jsou švestky, třešně nebo meruňky, přes mák, povidla, až např. k ořechovému máslu nebo pudinku.
Veganský jablečný koláč
Jablečný koláč je klasický dezert, který miluje velké množství lidí. Jak je to s jeho veganskou variantou? Dá se jednoduše připravit i veganský jablečný koláč?
Ano, veganský jablečný koláč lze připravit poměrně rychle, a rozdíl v chuti od klasického koláče není téměř patrný.
Do těsta veganského jablečného koláče by měl člověk použít pouze rostlinné mléko a veganské máslo, či kokosový olej. Těsto se poté připraví klasickým způsobem. Důležité je jednotlivé ingredience udržovat v chladu a pracovat rychle.
Jednoduše tak lze smíchat mouka, veganské máslo nebo kokosový olej, dokud se nevytvoří drobivá struktura. Poté je nutné přidávat studenou vodu, dokud se těsto nespojí. Dále lze vyválet těsto a vložit do koláčové formy.
Poté si člověk jednoduše připraví náplň z jablek, skořice, citronové šťávy a cukru. Náplň pak stačí navrstvit na těsto a koláč nechat péct v troubě do zlatova.
Koláč s rebarborou
Rebarbora je velmi zajímavá rostlina, kterou lidé často považují za ovoce, ve skutečnosti se však jedná o zeleninu. Patří do čeledi rdesnovitých (stejně jako například špenát) a pěstuje se kvůli svým šťavnatým řapíkům.
Rebarbora má příjemně kyselou chuť s ovocnými tóny, díky čemu se často používá v dezertech.
Koláč s rebarborou je tak velmi jednoduchý a lze ho připravit i ve veganské variantě. Veganský koláč s rebarborou ve svém receptu využívá pouze rostlinné mléko, veganské máslo nebo kokosový olej.
Na závěr je koláč s rebarborou dobré pocukrovat, jelikož rebarbora je sama o sobě kyselejšího rázu.
Čokoládový koláč s tvarohem
Čokoládový koláč s tvarohem je oblíbenou pochoutkou v každé české domácnosti. Do klasického čokoládového koláče s tvarohem patří samozřejmě vejce a samostatné žloutky, to ve veganské variantě použít nelze.
Velmi jednoduchý veganský čokoládový koláč s tvarohem lze připravit z:
- mouky
- cukru
- kakaa
- jedlé sody
- soli
- oleje
- vanilkového cukru
- vody
Všechny ingredience postupně smícháme dohromady a vymícháme hladké těsto. Dále těsto nalijeme do vymazané formy a pečeme přibližně 45 minut.
Podáváme s rostlinným jogurtem nebo tvarohem.
Výhody veganství
Jednou z největších výhod veganství je pozitivní dopad na zvířata. Masný a mlékárenský průmysl je známý svým krutým zacházením se zvířaty, které často spočívá v uzavírání, přemnožení zvěře a špatném zacházení. Volbou veganského životního stylu jednotlivci přímo snižují poptávku po těchto produktech a pomáhají snižovat utrpení zvířat.
Veganství je navíc prospěšné i pro životní prostředí. Výroba živočišných produktů má významný dopad na životní prostředí, včetně znečištění, odlesňování a emisí skleníkových plynů. Přijetí rostlinné stravy snižuje poptávku po těchto produktech, což následně snižuje škodlivé účinky na životní prostředí.
Kromě etických a environmentálních výhod má veganství také potenciální zdravotní přínosy. Vegani, kteří se zaměřují na celozrnné rostlinné potraviny, mají tendenci konzumovat stravu bohatou na živiny, vlákninu a antioxidanty.
Veganské stravování může vést např. k:
- zlepšení zdraví srdce
- snížení hladiny cholesterolu
- snížení rizika chronických onemocnění
Veganství také podporuje uvědomělejší přístup k výběru potravin. Díky zaměření na rostlinné potraviny si mohou lidé lépe uvědomovat složení potravin a lépe chápat, jaký dopad má jejich výběr potravin na ně samotné i na svět kolem nich.
Nevýhody veganství
Veganství je v posledních letech stále populárnější, protože si stále více lidí uvědomuje, jaký dopad má naše stravování na životní prostředí, dobré životní podmínky zvířat a naše zdraví. I když se často zdůrazňují výhody veganského životního stylu, je důležité si uvědomit i možné nevýhody, které s sebou tato volba stravy přináší.
Mezi základní nevýhody veganství patří:
- omezený výběr potravin
- nedostatky ve výživě
- sociální problémy
- vyšší náklady na potraviny
- možnost nedostatku živin u dětí
Pokud člověk s veganstvím teprve začíná, může pro něj být ze začátku obtížné najít potraviny, které může bez obav konzumovat. Téměř všechny živočišné produkty však lze nahradit rostlinnými a pestrý jídelníček je na světě. Dobré je v tomto případě sledovat veganské influencery nebo se inspirovat ve veganské kuchařce.
Přestože dobře naplánovaná veganská strava může poskytnout všechny základní živiny, které tělo potřebuje, může být problém získat některé živiny, jako jsou vitamíny B12, železo a omega-3 mastné kyseliny. Tyto živiny se totiž nacházejí především v živočišných produktech. Vegani velmi často užívají doplňky stravy, především kvůli mastným kyselinám, které často nedokáží ze stravy zajistit.
Veganský životní styl znamená také zvládnutí společenských situací, které se mohou točit kolem jídla. Může být náročné vysvětlit svou volbu stravy přátelům a členům rodiny, kteří nemusí dané rozhodnutí pochopit nebo podpořit. To může vést k pocitu izolace a vyloučení, zejména během rodinných setkání nebo společenských akcí, kde je neveganské jídlo normou.
Veganská strava bývá obecně dražší než neveganská. Je to proto, že rostlinné alternativy masa a mléčných výrobků jsou často dražší a stravování mimo domov může být dražší, protože veganské možnosti mohou být omezené.
Děti mají specifické nutriční potřeby pro růst a vývoj a při veganské stravě může být obtížnější tyto potřeby uspokojit. Bez řádného plánování a sledování může u dětí dojít k nedostatku základních živin, jako je vápník, železo a vitamin D, což může mít dlouhodobé zdravotní důsledky.