Sýry – domácí recepty a zdravotní benefity

Sýr je oblíbený mléčný výrobek, na kterém si lidé po celém světě pochutnávají již po staletí. Jeho bohatá a krémová struktura spolu s jedinečnou a rozmanitou chutí z něj dělají všestrannou surovinu, kterou lze použít do nejrůznějších pokrmů. Kromě lahodné chuti však sýr nabízí také řadu důležitých zdravotních benefitů, které z něj činí cenný doplněk každého jídelníčku.

Sýr se vyrábí z mléčné sýřeniny a prochází procesem fermentace, což má za následek jeho výraznou chuť a strukturu. Sýr je často považován za lahodný doplněk pokrmů, má však také významnou výživovou hodnotu a hraje důležitou roli při udržování zdravé výživy.

Co je obsahem článku? 

  • Domácí sýr – recept
  • Kešu sýr
  • Domácí tavený sýr
  • Sýrová pomazánka
  • Macaroni se sýrem
  • Benefity sýrů

Domácí sýr – recept

Výroba domácího čerstvého sýra není nijak složitá a člověk si tak může vychutnat čerstvý a lahodný sýr bez konzervantů a umělých přísad. 

Receptů na domácí sýr lze na internetu najít velké množství, mezi základní suroviny však patří: 

  • mléko
  • syřidlo
  • kyselá kultura 
  • sůl

Nejlepším mlékem pro výrobu sýra je plnotučné kravské mléko. Lze však použít i kozí, ovčí nebo jiné mléko.

Do receptu na domácí sýr je následně potřebné syřidlo, což je enzym, který sráží mléko a odděluje tvaroh od syrovátky. Syřidlo se dá koupit v obchodech se sýrovými potřebami nebo na internetu.

Jako kyselou kulturu lze použít jogurt, zakysanou smetanu nebo syrovátkovou startovací kulturu. Kyselá kultura pomáhá srážet mléko a dodává sýru chuť a charakter. Sůl se přidává do sýra pro chuť a konzervaci.

Při výrobě domácího sýru je důležité se držet receptu, protože každý druh mléka reaguje jinak, je ho potřeba zahřívat jinak dlouhou dobu apod. 

Kešu sýr

Velkým trendem je v současné době veganské stravování, které nepřipouští příjem jakékoliv živočišné bílkoviny. Kešu sýr se tak nabízí jako alternativa veganského sýru, popř. pro osoby s intolerancí na laktózu. 

Kešu sýr totiž není tradiční sýr z mléka, nýbrž lahodná veganská alternativa vyrobená z kešu ořechů. 

Na přípravu veganského sýru jsou potřeba pouze kešu ořechy, které se přes noc namočí do vody, aby změkly. Poté se spolu s vodou a různými dalšími ingrediencemi rozmixují dohladka. Kešu sýr je poté vhodné nechat uležet v lednici do druhého dne. 

Kešu sýr však nemusí být pouze veganský, lze si připravit klasický čerstvý sýr s kousky kešu a tím sýr ozvláštnit. 

Domácí tavený sýr

Pro milovníky sýrů si lze doma připravit i domácí tavený sýr, jehož příprava je velmi snadná. 

Tavené sýry byly v posledních letech poměrně negativně hodnoceny výživovými poradci, hlavně kvůli obsahu soli, takže pokud si chce člověk připravit zdravou variantu, je domácí tavený sýr tou pravou volbou. 

Pravdou je, že na tavených sýrech není nic špatného, většinou chutnají dětem a dá se z nich připravit např. i polévka. Vždy je však dobré sledovat složení výrobku. 

Na domácí tavený sýr je potřeba:

  • 250 g tvarohu (ideálně plnotučného)
  • 1 lžička másla
  • 1/4 lžičky jedlé sody bikarbony
  • sůl dle chuti

Tvaroh dáme do misky, promícháme se sodou bikarbonou a necháme odpočinout v lednici po dobu 10 minut. Směs ztratí strukturu tvarohu a změní chuť. Poté se do tvarohu přidá rozpuštěné máslo a sůl, směs je následně důležité promíchat, dokud nevznikne hladká hmota. Domácí tavený sýr je hotový, stačí ho nechat vychladnout v lednici.

V domácích podmínkách si lze připravit jak čerstvý, tak i tavený sýr.

Sýrová pomazánka

Sýrová pomazánka patří k českých klasikám, bez kterých se neobejde žádná oslava narozenin nebo jiná párty. Sýrovou pomazánku lze připravit z různých druhů sýrů a lze ji dochutit např. česnekem nebo jiným kořením. 

Sýrovou pomazánku lze také připravit jako rychlý předkrm nebo i jako svačinu dětem do školy. 

Sýry vhodné do sýrové pomazánky

  • smetanový sýry
  • ricotta
  • lučina
  • strouhaný čedar
  • eidam
  • gouda
  • tavený sýr

Pro vytvoření hladké konzistence se v mnoha receptech používá máslo, majonéza nebo smetanový sýr. Důležité je pomazánku také správně vyšlehat. Mezi oblíbené přísady patří nasekané bylinky (např. pažitka nebo kopr), koření (paprika, česnekový prášek) nebo nasekaná zelenina (cibule, paprika).

Macaroni se sýrem

Macaroni se sýrem, známé také jako Mac and Cheese, jsou klasickým pokrmem, který pochází ze Spojených států, je však oblíbený i v České republice. Jedná se o lahodnou kombinaci vařených těstovin v bohaté a krémové sýrové omáčce.

Existuje mnoho variant receptu na macaroni se sýrem. Mezi základní ingredience obvykle patří:

  • makarony nebo jiné krátké těstoviny
  • máslo
  • mouka
  • mléko
  • sýr (oblíbený je čedar, dále lze použít sýr Gruyere, parmazán nebo jejich kombinaci)
  • sůl
  • pepř

Těstoviny uvaříme podle návodu na obalu. V samostatném hrnci poté rozpustíme na mírném ohni máslo, vmícháme mouku a necháme minutu nebo dvě provařit. 

Poté pomalu přiléváme mléko, přivedeme směs k varu a neustále mícháme, dokud směs nezhoustne. Následně hrnec odstavíme z ohně, vmícháme většinu nastrouhaného sýra, dochutíme pepřem, solí a dalším kořením a smícháme s uvařenými těstovinami. Směs následně nalijeme do zapékací mísy, posypeme zbylým sýrem a zapečeme dozlatova. 

Benefity sýrů

Jedním z hlavních důvodů, proč je konzumace sýrů důležitá, je vysoký obsah vápníku. Vápník je základní minerál, který je nejen nezbytný pro silné kosti a zuby a hraje také důležitou roli v různých tělesných funkcích, jako je svalová kontrakce a nervový přenos. 

Přibližně jedna třetina vápníku v těle se nachází v kostech a konzumace sýrů pomáhá udržovat a zlepšovat hustotu kostí, čímž se snižuje riziko osteoporózy a dalších kostních onemocnění.

Sýr navíc obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, takže je kompletním zdrojem bílkovin. To je výhodné zejména pro ty, kteří dodržují vegetariánskou a mohou mít problém získat dostatek bílkovin pouze z rostlinných zdrojů. Kromě toho nám bílkoviny pomáhají udržet pocit sytosti po delší dobu, což může pomoci při regulaci hmotnosti.

Další důležitou živinou obsaženou v sýru je vitamin B12, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a správné fungování nervového systému. Vitamin B12 se nachází především v živočišných produktech, takže sýr je cenným zdrojem tohoto nezbytného vitaminu i pro ty, kteří nekonzumují maso.

Kromě výživových hodnot má sýr také pozitivní vliv na naše chuťové buňky a celkovou náladu. Obsahuje aminokyselinu tyrosin, která pomáhá produkovat dopamin a noradrenalin – dva neurotransmitery spojené s pocity potěšení a pohody. Dopřát si sýrové jídlo nám tedy může skutečně zlepšit náladu a zanechat v nás pocit větší spokojenosti.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny druhy sýrů jsou z hlediska výživové hodnoty stejné. Některé sýry, jako například čedar a parmezán, mají vyšší obsah tuku a kalorií, zatímco jiné, jako například sýr cottage a feta, mají nižší obsah tuku a kalorií, a přesto poskytují podobné množství bílkovin a vápníku. 

V rámci zachování pestrosti jídelníčku je dobré sýry občas zařadit. Sýry však obsahují velké množství sodíku, tudíž by se to s jejich konzumací také nemělo přehánět.