Pojišťovny letos odmítly pojistit desítky cestovních kanceláří

pojistovny_odmitky_pojistit_ck

Pojišťovny pro letošek již pojistily proti riziku úpadku zhruba 950 cestovních kanceláří. S dalšími ještě jednají, uvedla ČTK ve své zprávě. Ta vychází z ankety mezi pojišťovnami, které zákonem stanovené povinné pojištění CK proti úpadku poskytují. Svou anketu mezi pojišťovnami si udělala i redakce portálu Krachy cestovek.cz a došla k podobným závěrům.

Pojišťovny podle této zprávy odmítly pojistit mnoho desítek kanceláří, přičemž důvodem byly vesměs jejich špatné ekonomické výsledky. Ceny pojistek zůstaly podle poskytnutých údajů přibližně na úrovni z minulých let.

V Česku nyní působí podle dostupných údajů přibližně tisíc cestovních kanceláří, přičemž tento počet se mění v podstatě denně.

Česká podnikatelská pojišťovna

Pojišťovna na letošek pojistila 226 cestovních kanceláří, což je podle mluvčí Renaty Čapkové srovnatelné se stejným obdobím minulého roku. Pojišťovna odmítla pojistit řádově desítky kanceláří, které nesplňovaly kritéria stanové metodikou ČPP.

Mluvčí pojišťovny na dotaz portálu Krachy cestovek.cz uvedla, že „počet cestovních kanceláří, které v roce 2013 ukončily svou činnost, a tím i pojištění, bylo 15“.

Jednou z cestovních kanceláří pojištěných u ČPP, která vloni neslavně ukončila svou činnost, je CK Honza, jejíž klienti se již obrátili na Krachy cestovek s žádostí o vyhledání dalších poškozených.

„Pojišťovna před koncem roku ukončila řízení v této škodní události. Bohužel částka, kterou pojišťovna vracela, se pohybovala kolem 30% z celkové částky, která byla u CK zaplacena. Jediná rada (kterou jsme zatím dostali) byla, abychom sehnali více klientů této CK, kteří měli stejný problém a podali trestní oznámení (hromadnou žalobu) na majitele CK. Zároveň také byla CK podpojištěná,“ napsal jeden z cca 550 poškozených.

Jedinou informaci, kterou k tomu ČPP poskytla, lze nalézt na jejích stránkách zde, ale ani slovo o tom, že poškození klienti dostali zpět jen cca 30

ERV Evropská pojišťovna

Pro letošní rok pojistila proti případnému krachu 126 cestovních kanceláří, na 35 jich ale pojistit odmítla. Celkem čtyřem cestovním kancelářím neprodloužila smlouvu a 31 nepojistila. Z toho bylo 20 subjektů zcela nových a 11 již existujících kanceláří.

Pečlivě prověřujeme všechny dostupné informace o cestovní kanceláři. Vedle samotné finanční stability CK posuzujeme zevrubně i celou řadu dalších faktorů, jako je způsob najímání dopravy a ubytovacích kapacit, výše a splatnost záloh při prodeji zájezdů, průběh cash-flow či reálnost podnikatelského záměru,“ uvedl pro ČTK manažer obchodu pojišťovny Štěpán Landík. Zejména menší subjekty se podle něj pojišťují na vyšší limity pojistného plnění, než tomu bylo v minulosti. U větších a středních CK jsou podle něj tyto limity srovnatelné s minulým rokem.

Ing. Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace, uvedl na dotaz redakce našeho portálu, že počet CK pojištěných u ERV se v důsledku ukončení činnosti snížil o sedm.

Generali

U Generali je nyní pojištěno 350 cestovních kanceláří. „Průběžně jednáme s řadou dalších. Ne všechny mají obnovu pojistné smlouvy například k 1. lednu. Vedle obnov stávajících smluv také posuzujme žádosti nově vznikajících kanceláří,“ řekl ČTK mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Také Generali odmítla pojistit desítky CK. Jak její mluvčí uvedl na dotaz portálu Krachy cestovek.cz, „obecně došlo na trhu k poklesu počtu aktivních cestovních kanceláří – tedy těch, které mají koncesi a vyvíjejí podnikatelskou činnost v tomto oboru“. Většina subjektů, které nezískají platné zákonné pojištění, se podle mluvčího pojišťovny zpravidla transformuje na cestovní agenturu, což je pouze ukončení činnosti cestovní kanceláře – firma podniká dál.

„Pojistné je individuální a odvíjí se mimo jiné od pojistné částky, jejíž minimální výše je v zákoně vyjádřena procenty z tržeb budoucích či předešlých. Výši pojistné částky navrhuje cestovní kancelář. Jak ale ukázaly případy v minulosti, zákonem stanovené minimum může být v konečném důsledku nedostatečné a nemusí stačit na pokrytí všech oprávněných nároků v případě úpadku kanceláře,“ citovala ČTK Cívku.

Slavia pojišťovna

Pojišťovna Slavia se podle svého vlastního vyjádření pro redakci portálu „nerada prezentuje, že pojišťuje cestovky“. Na webu společnosti je seznam pěti u ní pojištěných CK, a to navíc k datu 16. 10. 2013. Údaje k letošnímu roku nejsou k dispozici.

Union poisťovňa

U této slovenské pojišťovny, která v ČR působí v rámci tzv. evropského pasu, je pojištěno 138 českých CK a dalších zhruba deset je v různém stádiu posuzování. „Předpokládáme, že jejich počet může být podobný loňskému číslu, tedy 150 kanceláří,“ odpověděla mluvčí pojišťovny Judita Smatanová na dotazy redakce Krachy cestovek.cz.

Pojišťovna se rozhodla nepojistit 14 CK, většinou kvůli špatným ekonomickým výsledkům za poslední roky. Výše pojistného se proti minulosti nezměnila. „Zatím víme o dvou CK, které se rozhodly, že už nebudou pokračovat v činnosti cestovní kanceláře,“ uvedla mluvčí na další dotaz redakce portálu Krachy cestovek.cz.

UNIQA

Pro případ úpadku na letošek pojišťovna pojistila 110 cestovních kanceláří. „Jen zcela výjimečně, ročně v několika jednotlivých případech, smlouvu odmítneme z naší strany prodloužit z důvodu výrazného zhoršení ekonomických ukazatelů.

U nových žadatelů o pojištění jsme nuceni odmítnout větší procento žadatelů, a to buď z důvodu neexistující finanční historie, nebo neuspokojivých ekonomických výsledků CK,“ uvedla pro ČTK mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.