Polská finta: nabídka údajně bezplatných pobytů pod hlavičkou evropského programu
Noclehy zdarma pouze pro vyvolené od Evropského programu pro rozvoj individuální turistiky (EPPRIT). To je lákavá nabídka, která formou nevyžádaného e-mailu přišla několika příznivcům našeho portálu.
Po otevření zprávy si překvapeně přečetli následující sdělení: „Zasíláme rozhodnutí o kladném ověření Vaší účasti na turistickém programu.“ Problém spočívá v tom, že o žádnou účast nikde nežádali. Navíc takzvané „noclehy zdarma“ ve skutečnosti vyjdou na tisíce korun.
Údajně bezplatné ubytování EPPRIT nabízí prostřednictvím hotelových šeků Eurorest. Stačí, aby se klienti pomocí e-mailem obdrženého hesla přihlásili na stránky Eurorestmail.eu, Eurorest-net.com, Eprti.eu nebo Epprit.eu (záleží na spamu, mají různé podoby). Na těchto webech si pak mohou objednat šeky Eurorest a vybrat ubytování z katalogu tisícovky hotelů ve 14 evropských zemích.
Pravidla vydavatele šeků Eurorest uvádí, že správcem databáze s osobními údaji klientů je americká společnost TLG Travel Group. Všechny evropské domény (Eurorestmail.eu, Eprti.eu i Epprit.eu) ale podle registru Eurid.eu patří polské firmě Universo z Wroclavi. Kontakt pro české klienty zajišťuje pouze PO BOX v Třinci.
Poláci to zkoušejí už řadu let
Redakce portálu Krachy cestovek.cz zjistila, že polští podnikavci lákají důvěřivce na fintu s bezplatnými pobyty již několik let. Jejich praktiky podrobně popsal třeba server Měšec.cz, který došel k závěru, že sice patrně nejde o podvod, ale „způsob, jakým polská společnost prodává dovolenou, … lze označit jako velmi nestandardní.“
Problematický je již samotný název „Evropský program pro rozvoj individuální turistiky“ a logo. Celé to totiž budí dojem, že se jedná o oficiální aktivity EU. Až na samém konci jednoho z nevyžádaných e-mailů je miniaturním písmem napsáno, že EPPRIT „není iniciativou oficiálních struktur Evropské unie.“
Zvláštní je i způsob, jak EPPRIT navazuje kontakt s potencionálními klienty. Těm totiž nejdřív přijde nenápadný e-mail z portálu OmniGeo.cz nabízející účast v turistickém průzkumu, odměnou je hotelový voucher.
Pokud se někdo nachytá a anketu vyplní, začnou mu chodit výše zmíněné nabídky na šeky Eurorest z údajného evropského programu. Není překvapením, že dle registru Nic.cz doménu OmniGeo.cz vlastní opět polská firma Universo.
Noclehy „zdarma“ stojí tisíce korun
A proč by vlastně měl někdo poskytovat zdarma ubytování? EPPRIT je prý platformou, která spojuje individuální turisty s malými a středními ubytovacími objekty. „Tyto si totiž nemohou dovolit drahou a neúčinnou reklamu. Díky účasti na programu se jim však daří oslovit takové turisty, jako jste VY. Za odměnu nabízejí noclehy zdarma,“ uvádí se v jednom ze spamů.
Jenže ono to všechno tak úplně zdarma není. Hotelové šeky Eurorest, jimiž se klienti při čerpání „bezplatného“ pobytu prokazují v hotelích, stojí bezmála 300 korun. To jsou však oproti dalším výdajům jen drobné. Fígl spočívá v tom, že si zákazník EPPRIT ve vybraném hotelu musí koupit polopenzi, takže za týden „noclehů zdarma“ zaplatí pěkných pár tisíc.
Pokud si klient prohlédne ceníky hotelů na internetu, tak zjistí, že polsko-evropskému programu zaplatí za ubytování „zdarma“ ve finále skoro stejně, jako by si objednal pokoj se stravou přímo u daného hotelu. Blogger na serveru Lidovky.cz před pár lety spočítal, že nabídka skrze Eurorest na hotel v Rakousku dokonce vyšla dráž, než činila běžná sazba hotelu za pobyt s polopenzí.