Apple MacBook 13 Pro – jak vybrat, recenze 2024

macbook

Společnost Apple oznámila nový 13 palcový MacBook Pro s Magic Keyboard. Je vybaven volitelnými procesory Intel 10. Gen a jeho cena začíná na 38 990 Kč. Jedná se o menší aktualizaci existující sestavy 13 palcových MacBooků. Představuje také konec jedné éry: Apple již neprodává žádné nové notebooky s mechanismem motýlí klávesnice.

Na stupnici od jedné do deseti (jednička znamená nejmenší nadšení) lze říci, že po vybalení nového Apple MacBooku Pro 13 je hodnocení na stupni dva. Je těžké nadchnout se pro stroj, který je doslova aktualizací procesoru a ničím víc.

Apple MacBook Pro 13

Tento třináctipalcový notebook, který mohl kdysi navzdory svým malým rozměrům připadat jako výkonný stroj, nyní působí bezcílně. Apple mu nedopřál vylepšení, která představil u dřívějších špičkových modelů MacBook Pro, jako je elegantnější design, 1080p webkamera, tenčí rámečky kolem displeje a nabíječka MagSafe.

Je zvláštní, že mnoho z těchto změn se dostalo i do zbrusu nového a levnějšího MacBooku Air, který je poháněn stejným procesorem M2 jako 13 palcový Apple MacBook Pro 13.

Je to matoucí přírůstek do řady MacBooků. Ano, nový 13 palcový MacBook Pro funguje dobře. Jeho výkon je skvělý a výdrž baterie spolehlivá. Motýlí klávesnice, které způsobovaly tolik problémů, jsou dávno pryč. Je to jediný MacBook z celé řady, který si zachoval Touch Bar. Ale za 38 990 Kč je spravedlivé očekávat od Applu víc. 

MacBook Pro M2

Na internetu koluje vtip, že se Applu povalovalo příliš mnoho modelů MacBook Pro 2020, a tak vyměnil procesor Apple M1 za novější čip M2 a zabalil to. Nepřekvapilo by, kdyby tomu tak skutečně bylo. Oba procesory jsou téměř identické. Nový čip u MacBook Pro M2 je téměř jediným vylepšením tohoto nevýrazného, avšak naprosto vyhovujícího notebooku.

Mají úplně stejné šasi, doplněné 13 palcovým displejem LCD, webkamerou s rozlišením 720p, snímačem Touch ID, nechvalně známým Touch Barem, dvěma porty Thunderbolt/USB 4 a 3,5mm konektorem pro sluchátka. Jediným rozdílem je přidaná podpora vysokoimpedančních sluchátek ve zvukovém konektoru.

Všechny ty skvělé nové (technicky staré) designové prvky, jako jsou porty HDMI, sloty SDXC a nabíjení MagSafe, které Apple umístil na modely MacBooků Pro, jež vydal koncem roku 2021, tu nejsou. Není tu ani efektní Mini LED displej nebo vylepšená webkamera s rozlišením 1080p.

Vylepšení v podobě čipu – MacBook Pro 13 M1 nahradil M2

Největší vylepšení není pouhým okem viditelné: čip M2. Nástupce modelu MacBook Pro 13 M1, M2, je vybaven osmijádrovým CPU a desetijádrovým GPU – o dvě jádra více než jeho předchůdce, díky čemuž se zvyšuje grafický výkon. Apple také zvýšil kapacitu paměti z 16 na 24 gigabajtů.

MacBook Pro M2 nahradil MacBook Pro M1.

MacBook Pro M2 může znít jako lepší, avšak vedle čipů Apple M1 Pro, M1 Max a M1 Ultra, které pohánějí modely MacBooků Pro, je to jen základní čip. Je snadné nechat se zviklat statistikami Applu, který se chlubí tím, že procesor M2 má ve srovnání s MacBook Pro 13 M1 o 35 % výkonnější GPU, o 18 % rychlejší CPU a o 40 % rychlejší neuronový engine.

TIP: S připojením sluchátek přes konektor si člověk nemusí lámat hlavu díky Apple bezdrátovým Airpodům nebo Beats Powerbeats sluchátkům pro Apple.

Pro většinu profesionálů, kteří vyžadují vyšší výpočetní výkon, to však není zcela dostačující. (Apple M2, stejně jako Apple M1, stále podporuje pouze jeden externí monitor, na rozdíl od M1 Pro a vyšších modelů).

MacBook Pro M1 recenze M2

MacBook Pro M1 recenze zde nehrají roli, poněvadž řeč je o M2 a ten si vedl dobře. Po většinu času se neobjevily žádné zádrhele. V rušnějších dnech, kdy je v prohlížeči Google Chrome otevřeno asi 20 oken a na pozadí běží současně několik aplikací, se může zdát, že je trochu pomalejší; při přepínání mezi okny dochází k určitému zpoždění.

M2 v některých případech vedl k technicky rychlejší práci. Jeden z těchto případů se týkal práce v Dokumentech Google. Otevření 350 stránkového dokumentu Google Doc bylo na M2 skutečně znatelně rychlejší, a to o několik sekund.

Tabulky se stovkami řádků se na M2 také posouvaly znatelně rychleji a novější MacBook rychleji přepínal mezi kartami a spouštěl výpočty.

Úprava fotografií v aplikacích jako Pixelmator a Adobe Photoshop je víceméně plynulá. Mac se tu a tam zadrhává při úpravě posuvníků, přidává drobné kousky rotace a provádí drobné změny barev. Přesto dokáže pracovat s množstvím vrstev a efektů, aby dosáhl požadovaného vzhledu – aniž by se spustily ventilátory.

Apple MacBook Pro 13 s ventilátorem

To je hlavní rozdíl ve výkonu mezi tímto MacBookem Pro a novým MacBookem Air – má ventilátor. Přestože existence aktivního chladicího systému neboli ventilátoru je to, co tradičně odlišuje MacBook Pro od MacBooku Air, u tohoto zařízení M2 ventilátor není slyšet – ani při spouštění her.  

Když se ventilátor spustí, může MacBook Pro po delší dobu odebírat o něco více energie. Má také o něco lepší výdrž baterie. V pracovní dny je obvykle nutné jej po osmi hodinách připojit k síti.

MacBook 13 – Dlouhá výdrž baterie

V jedné věci má MacBook 13 Pro s M2 oproti dražším strojům značnou výhodu: ve výdrži baterie. Tento MacBook pro 13″ s M2 neumírá. Během testování se ho nepodařilo úplně vybít. Lze jej provozovat i déle než 10 a půl hodiny, což je doba, kdy umíral 14 palcový přístroj M1 MacBook Pro 14.

To z tohoto MacBooku 13 dělá lákavou koupi pro člověka, který tráví hodně času používáním notebooku na různých místech venku. Baterie může být důležitějším hlediskem než hrubý výkon.

TIP: Díky dlouhé výdrži baterie je možné o to déle vyhledávat například nejkrásnější místa v ČR nebo také zajímavá místa v Praze. Jaká to jsou a která stojí za návštěvu?

MacBook pro 13″ – Nůžková klávesnice místo klávesnice motýlí

Na klávesnici Magic Keyboard se píše skvěle – kombinuje tenkost membránových kopulovitých spínačů s uspokojivým, pevným pocitem při psaní díky mechanickým stabilizátorům nůžkových spínačů pod každou klávesou MacBooku pro 13″.

Tytam jsou doby, kdy Apple u modelů, které předcházely MacBook pro 13″ používal motýlí klávesnice, které kvůli zanášení prachu a nečistoty nefungovaly tak, jak by se od nich očekávalo.

Displej a zvuk: Stále stejná písnička

Stejně jako zbytek konstrukce jsou i displej a zvukové funkce MacBooku Pro 13 stejné jako u minulých modelů. To je skvělé v tom smyslu, že displej Retina má věrné podání barev a vysoký jas, což se projevuje ostrým textem a ostrým videem.

Je také vybaven optimalizací barev True Tone od společnosti Apple, která automaticky upravuje barvy a jas tak, aby displej vypadal co nejlépe v různých světelných podmínkách, běžných i náročných.

Nativní rozlišení displeje Retina 2 560 × 1 600 pixelů je však přece jen trochu zklamáním, když možnost ještě vyššího rozlišení je v této kategorii tak běžná.

Výměna čipu M1 za M2 je u MacBooku Pro 13 ve své podstatě jedinou změnou.

Na Macu stále není možnost dotykové obrazovky, ovšem nejnovější MacBook Pro má Touch Bar, takže to je jako vždy to, co Apple nabízí, aby uchlácholil uživatele Maců, kteří touží po dotykovém zadávání.

Kvalita zvuku je poměrně dobrá, stereofonní reproduktory poskytují velký dynamický rozsah. Pro ty, kdo raději používají sluchátka, systém podporuje Dolby Atmos a další formáty prostorového zvuku.

Pak je tu webová kamera, která si zachovává stejné rozlišení 720p, jaké nabízely starší notebooky Mac.

Vzhledem k tomu, že nové Macbooky dostávají Full HD (1080p) a ještě vyšší rozlišení, je opravdovým zklamáním, že MacBook Pro zůstává u kamery, která rozhodně není profi, zvlášť v době, kdy webové kamery pro mnoho uživatelů dostávají zabrat víc než kdy dřív díky vzdálenému učení a flexibilním pracovním úvazkům, které jsou na vzestupu.

Jak vybrat MacBook – MacBook Pro 13 nebo MacBook Pro 14?

Trend je celkem jasný. Při porovnání MacBooků Pro s procesorem M2 s ostatními MacBooky Apple vždy překonává model M1 – nikoli však M1 Max nebo M1 Pro – a to často s velkým náskokem.

Jde o zlepšení, která lze pocítit při každodenním používání, avšak která se nejvíce projeví, když budou výkonnostní možnosti čipu posouvány složitými úlohami, jako je úprava fotografií nebo video souborů. Při běžnějším používání se bude zdát svižný a pohotový. Jak vybrat MacBook pro vlastní potřeby?

To vše neznamená, že by 13 palcový MacBook Pro byl zcela nepoužitelný pro náročné úlohy, ovšem pravděpodobně nebude stačit nikomu, kdo se pravidelně zabývá náročnou prací s procesorem. V takovém případě se vyplatí ušetřit peníze a místo toho si pořídit základní verzi 14 palcového MacBooku Pro 14, případně MacBook Pro 16 M1. Jak vybrat MacBook pro vlastní potřeby?

Kdo potřebujete dobrý, nový notebook, bude lepší pořídit si MacBook Air. Má o něco větší, moderněji vypadající obrazovku, lepší webovou kameru, hezčí reproduktory a podporu rychlého nabíjení, a to vše v celkově lehčím balení (a zábavných barvách). Tento MacBook Pro zůstává neohrabanou hračkou a nepřináší zdaleka tolik, aby se vyplatil.

MacBook Pro 13 – Notebook od Applu

HODNOCENÍ: 7/10

VÝHODY

  • Dobrý výkon a výdrž baterie
  • Kompaktní a lehký
  • Možnost zvětšení paměti

NEVÝHODY

  • Stále stejný design
  • Pouze dva porty USB-C
  • Nedostatečná webová kamera 720p
  • Žádný MagSafe
  • Obsahuje dotykový panel
  • Nepodporuje více než jeden externí displej

Zdá se, že tento notebook od Applu převládá svými nevýhodami nad výhodami, notabene je poměrně drahý. Své příznivce si však najde. Kdo hledá něco lepšího, musí se poohlédnout jinde.