iPhonem platí klienti všech větších bank
Chytré telefony v nahradily celou řadu předmětů a propriet denního užití. Telefon už dnes rozhodně neslouží jen ke komunikaci, nahradil fotoaparát, skener, diář, GPS navigaci a v neposlední řadě také peněženku. V iPhonu má uživatel své věrnostní kartičky, kupón na MHD, letenky, vstupenky a také platební karty.
Platební služba Apple Pay byla Applem představena již v roce 2014 a její expanze začala v USA. Tam Apple Pay způsobilo skutečnou revoluci, protože Američané byli v placení značně pozadu. Stále platili kartami s magnetickým proužkem, které je potřeba protáhnout čtečkou a platbu ještě stvrdit podpisem. Pouhé přiložení a pípnutí iPhonem tedy bylo pro obyvatele amerických měst zjevením.
V Česku byla situace jiná. Češi jsou v bezkontaktním placením ve světové špičce, pokrytí bezkontaktních terminálů je vůbec nejhustší v Evropě a Češi jsou zvyklí „pípat“ kartou již dlouho. I tak bylo Apple Pay vyhlíženo s velkou nedočkavostí. Telefon je přeci jen vždy po ruce a možnost vyřadit z kapsy další zbytný předmět je zkrátka lákavá nabídka.
Expanze Apple Pay byla nicméně poměrně pomalá a trvalo čtyři a půl roku, než se Češi placení telefonem dočkali. Technologicky službě nic moc v cestě nestálo, ovšem nasazení Apple Pay na jednotlivých trzích bylo vždy odvislé od vyjednávání s bankami, které se s každou platbou mobilem od Applu vzdávají poplatku, který směřuje firmě Tima Cooka.
Česko je přeci jen poměrně malý trh a síly vyjednavačů Applu tedy byly zprvu upřeny jinam.
České výročí
Dne 19. února 2019 se Češi nicméně příchodu Apple Pay dočkali. Platební služba cupertinské firmy tehdy začala fungovat v prvních šesti tuzemských bankách a dvou nebankovních firmách.
Služba okamžitě sklidila velký úspěch a hned bylo jasno, že kdo na vlnu naskočil jako první, u svých klientů zabodoval. Body v první vlně sklízely Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, Air Bank, J&T Banka a také fintechový startup Twisto a stravenkový Edenred.
Apple Pay bylo od první dne velkým hitem a banky se předháněly v prohlášeních, kolik jejich klienti mobilem již zaplatili. Kromě pohodlí si lidé na platbách oblíbili i skvělé zabezpečení plateb, které s sebou navíc nenese žádné zbytečné prodlevy. Platba iPhonem či hodinkami Apple Watch je bez ohledu na částku krytá autentizací uživatele, která je uživatelsky velmi přívětivá.
U iPhonu uživateli k ověřené platby stačí přiložit otisk prstu či sejmout tvář a u Apple Watch jen jedinkrát zadat PIN při nasazování hodinek na ruku. U karet v Apple Pay navíc nikdo nemůže vyčíst její číslo a zneužít jej, protože pro každou platbu je generováno číslo jednorázové.
I proto u nás rok po příchodu jablečné platební služby do Česka platí skrze Apple Pay přes 660 tisíc klientů celkem 15 bankovních i nebankovních institucí. Postupně totiž na Apple Pay naskočily všechny největší tuzemské banky.
Bankám se zavedení Apple Pay vyplatilo
Ty, co otálely nejdéle, byly totiž neustále bombardovány dotazy nedočkavých uživatelů a nebylo výjimkou, že lidé kvůli Apple Pay dokonce přecházeli do jiného bankovního domu, nebo si zřídili alespoň Twisto či později Revolut.
Po roce od startu Apple Pay v Česku využívalo tuto funkci pro placení mobilem sto tisíc klientů Air Bank. Za jeden rok klienti prostřednictvím Apple Pay zaplatili téměř 13 milionů nákupů v celkové hodnotě 5,2 miliardy korun. Průměrná platba prostřednictvím Apple Pay byla za první rok fungování 470 korun.
Jednou z bank, u které museli klienti čekat na Apple Pay nejdéle, bylo ČSOB. Se zavedením dlouho otálela také Banka Creditas.
Aktuálně již tedy platební službu Applu podporuje Air Bank, Moneta, Česká spořitelna, Fio banka, ČSOB, Komerční banka, mBank, Raiffeisenbank, Equa bank, UniCredit Bank a také J&T Banka, která však jako jediná neprozrazuje konkrétní počet zapojených uživatelů.
Ke dvanácti bankám pak je třeba přičíst ještě zmíněné Twisto, Edenred. Později se zapojily také populární fintechy Revolut a Curve.
Důležité je poznamenat, že mobilem mohou díky službě Google Pay či vlastním NFC řešením některých bank platit také majitelé telefonů s operačním systémem Android.
Platbu mobilem umožňuje i Android
Jejich zájem o mobilní platby je ale ve srovnání s „jablíčkáři“ zhruba poloviční, a to i přesto, že služba Apple Pay vstoupila na český trh více než rok po Google Pay a tržní podíl iPhonů je výrazně nižší.
Tato situace je ale zcela v souladu s trendy ve světě. Byť se tržní podíl iOS pohybuje kolem pětiny a Android drží zbytek, celosvětově využívá Apple Pay 90 milionů lidí, zatímco u Google Pay je to jen třetina.