Další posun k ultimátnímu fitness zařízení. Apple Watch měří napětí svalů při sportu
Dražší chytré hodinky se na zápěstích lidí stále objevují stále častěji, Apple tomuto trhu jednoznačně dominuje a příjmy z prodejů Apple Watch se zvyšují. Proto nepřekvapí, že Apple usilovně pracuje na dalším vývoji svého nositelného zařízení. Potvrzují to schválené patenty popisující integraci EMG senzorů do těla nebo pásku hodinek a kamer pod displej, které znamenají také integraci Face ID.
EMG neboli elektromyografické senzory měří elektrické biosignály, které vycházejí že svalů. Jednoduše řečeno jsou tedy schopny měřit svalovou aktivitu. Senzor elektromyogramu (EMG) detekuje elektrickou aktivitu svalu pomocí vodivých polštářků umístěných na kůži. Při každé aktivaci svalu dostávají jednotlivá vlákna v něm elektrické impulsy, které způsobují jejich kontrakci.
Pro Apple Watch to znamená schopnost sledovat například sílu stisku. V kombinaci s určením natočení zápěstí a měřením akcelerometru by se podle firmy mohlo jednat o skvělou funkci pro sportovce, například golfisty nebo hráče baseballu.
Naměřené výsledky by byly porovnávány s ideálem a uživateli by prostřednictvím simulací bylo navrženo, jak svůj výkon zlepšit. Jiný senzor integrovaný v pásku by dokonce umožnil sledovat míru hydratace. Zdravotní doplňky Apple Watch jsou na vzestupu. V minulosti již byla představena funkce měření EKG na Apple Watch 5.
Apple Watch jsou úžasným nástrojem pro zdraví a kondici. Hodinky Apple Watch měří srdeční frekvenci po celý den, v klidu a pravidelně při chůzi. Apple Watch také vypočítávají denní průměr klidové tepové frekvence a průměrné tepové frekvence při chůzi na základě korelace měření tepové frekvence na pozadí s údaji z akcelerometru.
Efektivnější komunikace Apple Watch s uživatelem
Jiné, futurističtější použití stejných senzorů pak zahrnuje přesné určování polohy ruky uživatele vzhledem k zařízení. Podle popisu Applu to v praxi znamená možnost efektivnější komunikace uživatele s jeho zařízeními. Hodinky by byly schopny analyzovat činnost svého nositele v daném momentě a automaticky tomu přizpůsobit způsob sdělování informací.
Stejný patent obsahuje také zmínky o kamerách zabudovaných pod displejem hodinek. Popsáno je přitom několik použití. Prvním je čtení například QR nebo čárových kódů, zatímco druhé pořizuje přímo snímky uživatele.
Ačkoliv tato možnost není přímo zmíněna, teoreticky by se mohlo jednat o určitou formu implementace Face ID. Apple ostatně alternativní způsob autentifikace pomocí biometrických senzorů představil už v předchozím patentu. U něj byly měřeny minimální variace v povrchu kůže uživatele. Podobné řešení by zase mělo blíže Touch ID.
Podání a schválení žádosti o patent zdaleka neznamená nasazení popsaných funkcí do prodejní verze zařízení. Stále však ukazují široké možnosti hodinek, které jsou stále jen na začátku svých schopností. Prozatím není důvod, proč by Apple měl s jejich vývojem zpomalovat. Obzvlášť když oblast zdraví považuje za jednu z vůbec nejdůležitějších, kterou se zabývá.