Apple žaluje bývalého šéfa designu čipů pro iPhony
Na začátku roku 2019 z Applu odešel hlavní inženýr procesorů Applu a s dalšími dvěma bývalými zaměstnanci založil firmu Nuvia vyvíjející čipy pro servery. Oznámili, že se jim na rozvoj podařilo získat investice dosahující 53 milionů dolarů a chtějí výrazně inovovat trh dominovaný Intelem a AMD. Ještě předtím se ale budou muset vypořádat s žalobou Applu, podle které zneužili jeho duševní vlastnictví.
Přesněji řečeno měl Gerard Williams III, bývalý hlavní designér čipů pro iPhony a další produkty, při zakládání startupu porušit svou pracovní smlouvu. Ta mu totiž zakazovala paralelně s prací pro Apple vyvíjet možnou konkurenci pro jeho produkty.
Williams prý před Applem skrýval svůj záměr společnost opustit. Zatímco zde byl stále zaměstnaný, pracoval také na základech nového startupu a navíc k tomu přímo používal znalosti z vedení designu čipů pro iPhony.
Kromě toho žaloba uvádí, že Williams využíval své postavení ve snaze získat pro svou firmu jiné vysoce schopné inženýry, což se mu do velké míry také podařilo. Předpokládal také, že jeho bývalý zaměstnavatel bude technologii vyvinutou v Nuvii potřebovat a startup tak bude nucen koupit. V zásadě by tak firma kupovali svou vlastní technologii.
Apple své tvrzení doložil záznamy textových konverzací Williamse s dalším zaměstnancem Applu a spoluzakladateli čipového startupu Manu Gulatim a Johnem Brunem.
Obžalovaný tvrzení svého žalobce nevyvrací. Místo toho říká, že se jednak nejednalo o legálně postihnutelné činy a jednak byly naopak poskytnuté důkazy získány nelegálním způsobem. Apple má status firmy, která mezi jemu podobnými zdaleka nejvíce dbá na bezpečnost dat a soukromí svých uživatelů. To ovšem prý neplatí pro jeho zaměstnance, záznamy Williamsových privátních konverzací totiž byly pořízeny bez vědomí či svolení účastníků.
Do určité míry se tak reakce na žalobu snaží odvrátit pozornost od jednoho z jejích bodů, totiž zneužití svého postavení a porušení pracovní smlouvy vývojem konkurenčního produktu.
Není příliš pravděpodobné, že se některý z aktérů dále vyjádří, zajímavé nicméně bude sledovat hlavně následky tvrzení o porušení soukromí zaměstnanců Applem. Není to totiž poprvé, co je technologický gigant kritizován buď za nedostatečnou transparentnost pravidel soukromí nebo za jeho přímé narušování bez vědomí uživatelů.
Čipy pro iphone
iPhone je jedním z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších chytrých telefonů na světě a není divu, že se stal oblíbeným artiklem pro technické nadšence. Díky popularitě iPhonu došlo k mnoha pokrokům ve způsobu používání telefonu, od zavedení aplikací až po možnost používat Siri. Jednou z nejzajímavějších nových funkcí iPhonu je však možnost používat čipy.
Čipy se stále více stávají součástí každodenního života. Čipy usnadňují a zabezpečují interakci s zařízeními od plateb až po ověřování totožnosti. V iPhonu nabízejí čipy zcela novou úroveň pohodlí a bezpečnosti.
Prvním typem čipu, který je v iPhonu k dispozici, je eSIM. Jedná se o vestavěnou SIM kartu, která spolupracuje s mobilní sítí telefonu. Karta eSIM představuje skvělý způsob, jak ušetřit peníze za telefonní účet, protože nemusíte kupovat samostatnou fyzickou kartu SIM. Karta eSIM také usnadňuje a zvyšuje bezpečnost při změně operátora.
Druhým typem čipu, který je v iPhonu k dispozici, je Secure Enclave. Jedná se o zabezpečený čip, který slouží k ukládání citlivých informací, jako jsou hesla, biometrické údaje a platební údaje. Secure Enclave ztěžuje hackerům přístup k vašim informacím, protože údaje jsou uloženy v oddělené, šifrované oblasti.
Třetím typem čipu, který je v iPhonu k dispozici, je čip NFC. Jedná se o čip NFC (Near Field Communication), který lze použít k provádění plateb nebo k interakci s jinými zařízeními podporujícími technologii NFC. Pomocí iPhonu můžete například zaplatit v obchodě nebo odemknout auto pomocí technologie podporující NFC.
A konečně, iPhone má také čip Touch ID. Jedná se o biometrický čip, který slouží k ověření totožnosti. Čip Touch ID se používá k odemykání zařízení a k ověření totožnosti při platbách pomocí Apple Pay.
Zavedení čipů v iPhonu je pro technologické nadšence vzrušující novinkou. Díky čipům v iPhonu si můžete užívat bezpečnější a pohodlnější používání telefonu. Ať už provádíte platby, odemykáte zařízení nebo komunikujete s jinými zařízeními, díky čipům je používání iPhonu ještě lepší.