Bezdůvodné obohacení při investici do cizí nemovitosti
Existuje řada rodin, které bydlí pospolu po generace. Je jasné, že každá generace má jinou představu svého bydlení, a tak si začnou svoji část budovat a měnit k obrazu svému bez předchozího souhlasu přímého majitele nemovitosti. V případě, že se odstěhují, mohou žádat peníze vložené do rekonstrukce. Jedná se o bezdůvodné obohacení při investici do cizí nemovitosti?
Byť se jednalo o rekonstrukci, o kterou nikdo nežádal, vlastníci o rekonstrukci věděli a nijak proti ní neprotestovali. V tom případě mohlo dojít ke konkludentnímu souhlasu s rekonstrukcí tedy k takzvanému souhlasu mlčky.
V takovém případě skutečně mohlo dojít ze strany cizí osoby (osob, které nemají žádný právní vztah k nemovitosti) k zhodnocení majetku prarodičů, a se tak může ten, kdo renovaci provedl, dožadovat vydání bezdůvodného obohacení, a to v promlčecí době podle § 107 občanského zákoníku, tedy dva roky ode dne, kdy se oprávněný dozví, že k bezdůvodnému obohacení došlo a kdo se na jeho úkor obohatil, nejdéle však za tři roky ode dne vzniku bezdůvodného obohacení, v tomto případě zřejmě od dokončení rekonstrukčních prací, případně od jejich jednotlivých etap.
Ovšem prokázat, že se vůbec jedná o bezdůvodné obohacení, není vůbec jednoduché a bývá často předmětem dokazování u soudu stejně jako prokazování exekutorovi, že věci náleží výhradně manželce dlužníka.
Stejně problematické je určení výše onoho bezdůvodného obohacení. Podle judikatury Nejvyššího soudu se totiž za bezdůvodné obohacení nepovažuje hodnota provedených prací, nýbrž samotné zhodnocení věci.
V takovém případě se za bezdůvodné obohacení nepovažuje reálná výše rekonstrukční prací dle faktur, ale navýšení hodnoty nemovitosti na základě rekonstrukčních prací, to je o kolik se zvýšila hodnota nemovitosti po provedené rekonstrukci vůči hodnotě před ní. K tomuto je zapotřebí odborný znalecký posudek, navíc bezdůvodného obohacení v rozsahu zhodnocení nemovitosti bývá zpravidla nižší než částka samotné rekonstrukce.
Pokud se na výši bezdůvodného obohacení příslušné osoby nedohodnou, je možné, se obrátit na soud s žalobou na vydání bezdůvodného obohacení. Zde však budou narážet na výše uvedené problémy, tedy na prokazování samotného bezdůvodného obohacení a jeho výše.
Bezdůvodné obohacení – obecně
Bezdůvodné obohacení je právní pojem, který se používá v případě, kdy se fyzická nebo právnická osoba bezdůvodně obohatila na úkor jiné osoby. K tomu může dojít, když investor vloží peníze do investiční nemovitosti, která patří někomu jinému, a poté obdrží výnos z této investice. Osoba, která nemovitost původně vlastnila, může mít nárok na část výnosů, protože mohla být v důsledku jednání investora připravena o oprávněný prospěch.
Bezdůvodné obohacení je složitý právní pojem, který může vzniknout, když investor vloží peníze do nemovitosti bez souhlasu nebo vědomí vlastníka. Ačkoli tento typ investice nemusí být nutně nezákonný, vlastník nemovitosti může mít nárok na část zisku vytvořeného z investice. Je tomu tak proto, že investor využil situace a bezdůvodně se obohatil na úkor původního vlastníka.
Při investování do cizího majetku je důležité mít na paměti možnost bezdůvodného obohacení. Pokud investor nemá výslovné svolení vlastníka k provedení investice, může být odpovědný za zisk, který získal. To platí zejména tehdy, pokud vlastník o investici nevěděl nebo pokud byl uveden v omyl, že investor má jeho svolení k provedení investice.
V případě bezdůvodného obohacení může soud nařídit investorovi, aby vlastníkovi vyplatil část zisku. Obvykle se tak děje proto, aby byl vlastník opět celý a aby se zajistilo, že nebude připraven o oprávněné výhody v důsledku jednání investora.
Při investování do cizího majetku je důležité mít na paměti možnost vzniku bezdůvodného obohacení. Pokud investor nemá výslovné svolení vlastníka k provedení investice, může být odpovědný za dosažené zisky. Proto je důležité získat písemný souhlas vlastníka před provedením jakékoli investice do jeho majetku. To pomůže ochránit obě strany a zajistí, že investor nebude mít prospěch na úkor vlastníka.