Bloomberg potvrdil iPhony po designovém vzoru iPadů Pro. Přišel i menší HomePod a AirTags
iPhone je vždy téma číslo jedna, pokud dojde na řeč o Applu. O to víc, když se předpokládá, že dorazí nové vlajkové modely s pokročilejšími funkcemi a výrazně obměněným designem po vzoru aktuálních iPadů Pro, což bude klíčovým prvkem pro nákup.
Pro běžného uživatele je důležité, jak iPhone vypadá. Od uvedení přelomového modelu X se však po designové stránce jablečné telefony nijak zvlášť nezměnily (nepočítaje úpravu zadní kamery a menší odchylky). Logicky se proto očekávalo, že tato změna musí přijít.
Spekulovalo se o tom dlouhé měsíce, ne-li roky. A jak potvrdil Mark Gurman z Bloombergu, šlo o velkou změnu. Nové iPhony, respektive alespoň dva nejdražší modely ze čtyřech očekávaných variant, si adoptovaly design aktuálních iPadů Pro.
To se projevilo především na hranatosti zařízení a industriálnějším pojetí. Rohy nejsou tak kulaté, naopak na sebe vztáhly hranatější podobu, jež připomíná kultovní design iPhonu 5. Dá se říct, že jde o návrat k ověřeným kořenům, byť bylo zřejmé, že Apple vždy přidá něco navíc.
iPhony jsou výkonnější než kdy dříve, přinesly jasnější OLED displej a lepší výdrž na baterce. Pro někoho však může být zásadnější, že dorazily i se senzorem LiDAR, který Apple poprvé představil v nových iPadech Pro. Na zadní straně jej doplňují tři kamerové čočky.
Velkou změnou je – alespoň u „nejlepšího“ iPhonu – i zmenšení horního výřezu, kde je mimo jiné technologie TruDepth pro Face ID. Apple totiž podle Gurmana promýšlí způsoby, jak se takzvaného notche postupně zbavit. Přišlo kýžené zmenšení, což řada lidí přivítala s nadšením.
Zvětšení úhlopříčky displeje, která přesahuje 6,5 palce, bylo logickým krokem U „levnějších“ vlajkových modelů Apple vsadil na dvojčočkové kamerové osazení a odebral jim klíčové funkce, jež charakterizují pouze ten nejprestižnější model.
Dorazil i menší HomePod
Očekávaný byl mimo jiné i reporoduktor HomePod s menšími rozměry (údajně až o polovinu menšími než u původní verze) – jde tak o přenosnější variantu, jíž se Apple snažil zaplnit mezeru v jednoduchých bezdrátových přenosných reproduktorech na bázi Bluetooth.
Apple HomePod podporuje systém AirPlay 2 díky integrované WiFi. Navíc lze propojit více HomePodů najednou a zajistit, aby byl zvuk v místnostech rovnoměrný. S HomePodem nebo HomePodem mini uživatel umocní svoje zážitky z poslechu hudby. A užije si snadno propojenou chytrou domácnost – s integrovanou hlasovou asistentkou Siri – která je soukromá a bezpečná.
AirTags jako pojistka proti ztrátě věcí
Bloomberg také informoval i příchodu dlouho očekávaných AirTags, malých doplňků určených pro tracking různých předmětů. AirTag je úžasně jednoduchá pojistka proti ztrácení věcí. Jeden je určen k připnutí ke klíčům, další do batohu. AirTags jsou hned vidět na mapě v aplikaci Najít, stejně jako tam lze najít všechna svá zařízení Apple nebo zjistit, kde se aktuálně vyskytuje rodina a kamarádi.
Zatoulala se peněženka? Jestli v ní má uživatel AirTag, nemusí propadat panice. Stačí otevřít aplikaci Najít a přes panel Předměty si peněženku prozvonit. AirTag na to má integrovaný reproduktor. Pokud se peněženka skrývá někde poblíž, třeba pod gaučem nebo vedle v pokoji, stačí jít po zvuku.
Když je AirTag poblíž, iPhone uživatele pomocí přesného hledání navede přímo k hledanému předmětu. Díky integrované ultraširokopásmové technologii dokáže zobrazit směr i přesnou vzdálenost.
Přesné hledání podporují tato zařízení:
- iPhone 11
- iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max
- iPhone 12 a iPhone 12 mini
- iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max
- iPhone 13 a iPhone 13 mini
- iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max
Pokud uživatel něco zapomene trochu dál, třeba na pláži nebo ve fitku, síť služby Najít – stovky miliónů iPhonů, iPadů a Maců po celém světě – pomůže AirTag vypátrat. Přitom na každém kroku nekompromisně chrání soukromí.
AirTag vysílá zabezpečený Bluetooth signál. Okolní zařízení zapojená do sítě služby Najít signál zachytí a nahlásí polohu ztraceného AirTagu do iCloudu. Uživatel ji pak uvidí na mapě v aplikaci Najít. Celý proces je anonymní a zašifrovaný, a chrání tak soukromí všech zúčastněných. Navíc je úsporný, takže nikoho nemusí trápit baterie ani datové limity.
Stejně jako ostatní zařízení Apple, i AirTag se dá přepnout do režimu ztraceného zařízení. Když jej pak zaregistruje jiné zařízení zapojené do sítě, automaticky na něj majitele upozorní. Nebo to lze nastavit tak, aby se nálezci zobrazily majitelovy kontaktní údaje, když AirTag přiloží ke smartphonu s NFC – tou samou technologií, která umožňuje platit mobilem.
Polohu svého AirTagu vidí pouze majitel. Polohová data a jejich historie se do samotného AirTagu neukládají. V anonymitě zůstávají i zařízení, která polohu AirTagu nahlásí. Všechna polohová data se ve všech fázích přenosu šifrují, takže se ani Apple nedozví informace o poloze ztraceného AirTagu nebo identitě zařízení, které jej vypátralo.