Čestné prohlášení – vzory ke stažení

čestné prohlášení

V životě každého člověka nastane situace, kdy musí potvrdit určité skutečnosti jinak než předložením dokladů. Například rodiče mohou vyjádřit souhlas s účastí dítěte na různých školních akcích, v jiných situacích zase může student potvrdit adresu svého trvalého bydliště. Řeč je o čestném prohlášení.

Čestné prohlášení je písemné prohlášení, kterým osoba stvrzuje pravdivost určitých skutečností. Může se týkat různých oblastí života, od pracovního poměru, přes studium až po majetkové záležitosti.

V praxi se čestné prohlášení využívá například při žádostech o různé dávky, potvrzení bezúhonnosti, prohlášení o majetku, původu peněz nebo při jiných administrativních úkonech.

Shrnutí článku

V čestném prohlášení je nutné uvádět pouze pravdivé a úplné údaje.

Čestné prohlášení lze podat i online, a to skrze předepsané formuláře nebo datovou schránku.

V některých případech může být vyžadováno čestné prohlášení o zdravotním stavu s potvrzením lékaře.

Podle trestního zákoníku může být nepravdivé prohlášení potrestáno uložením pokuty ve výši 10 000 Kč.

Vzor čestného prohlášení si lze stáhnout také na webu Vlády ČR.

Co je to čestné prohlášení?

Čestné prohlášení je jednostranný právní úkon, kterým fyzická nebo právnická osoba prohlašuje, že jsou jí uvedené skutečnosti pravdivé a úplné. Toto prohlášení se často používá v situacích, kdy není možné nebo nutné dokládat určité skutečnosti jinými důkazy, například úředními dokumenty.

V čestném prohlášení je nutné uvádět pouze pravdivé a úplné údaje. Prohlášení by mělo být sepsáno písemně a podepsáno prohlašující osobou. Pro všechny případy se vždy vyplatí ponechat alespoň jednu kopii čestného prohlášení.

Obecné čestné prohlášení

Aby bylo čestné prohlášení považováno za platné, musí obsahovat několik základních údajů:

  • identifikační údaje prohlašující osoby – jméno a příjmení, datum narození, bydliště
  • obsah prohlášení – konkrétní skutečnost, kterou osoba potvrzuje
  • datum a místo vyhotovení – kde a kdy bylo čestné prohlášení podepsáno
  • vlastnoruční podpis – nezbytný pro potvrzení pravosti dokumentu

Co se myslí konkrétní skutečností? Jednoduše řečeno jde o podrobný popis skutečností, kterých se prohlášení týká, tedy například skutečnost, zda pacient podstoupil daná lékařská vyšetření nebo zda rodič poctivě odvádí výživné na zletilé dítě.

Kde si lze stáhnout čestné prohlášení? Vzor obecného čestného prohlášení si lze zdarma stáhnout na tomto odkaze. Stačí si jej upravit dle vlastních potřeb, vytisknout, vyplnit a podepsaný odevzdat.

ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ

Já, níže podepsaný/á [Jméno a příjmení], narozen/a [datum narození], bytem [adresa], tímto čestně prohlašuji, že:

[Uveďte konkrétní skutečnost, kterou potvrzujete].

Toto prohlášení činím na základě své svobodné vůle a jsem si vědom/a právních důsledků nepravdivého prohlášení podle platných právních předpisů.

V [místo] dne [datum]

[Podpis]

Čestné prohlášení lze podat i online, a to skrze předepsané formuláře nebo datovou schránku.
Čestné prohlášení lze podat i online, a to skrze předepsané formuláře nebo datovou schránku.

Čestné prohlášení o původu peněz

Čestné prohlášení o původu peněz je často vyžadováno při větších finančních transakcích, například při vkladu hotovosti do banky nebo při koupi nemovitosti. Jedná se o dokument, kterým osoba prohlašuje, že finanční prostředky, které vlastní nebo s kterými nakládá, pochází z legálních zdrojů.

Oproti obecnému prohlášení by čestné prohlášení o původu peněz mělo obsahovat daleko více konkrétních informací, a sice podrobný popis zdrojů, ze kterých finanční prostředky pochází (např. mzda, podnikání, prodej majetku, dědictví, dary). V některých případech může být vyžadováno doložení původu peněz prostřednictvím výplatních pásek, daňového přiznání, kupní smlouvy nebo dědické listiny.

Vzor čestného prohlášení o původu peněz lze zdarma stáhnout na tomto odkazu.

ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ O PŮVODU PENĚZ

Já, níže podepsaný/á [Jméno a příjmení], narozen/a [datum narození], bytem [adresa], tímto čestně prohlašuji, že finanční prostředky ve výši [částka] Kč pocházejí z:

[Popis zdroje finančních prostředků – např. úspory z příjmů, dědictví, prodej majetku].

Toto prohlášení činím na základě své svobodné vůle a jsem si vědom/a právních důsledků nepravdivého prohlášení podle platných právních předpisů.

V [místo] dne [datum]

[Podpis]

Čestné prohlášení o neuplatnění slevy na dítě

Daňová sleva na dítě je daňové zvýhodnění, které může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. Pokud tedy rodiče dítěte žijí odděleně a neudržují spolu každodenní kontakt, je potřeba, aby se dohodli, kdo z nich bude slevu uplatňovat.

Ten, kdo pak slevu uplatňovat nebude, by měl o této skutečnosti informovat úřady. A právě k tomu slouží čestné prohlášení o neuplatnění slevy na dítě.

Čestné prohlášení o neuplatnění slevy na dítě se využívá především v situacích, kdy rodiče dítěte žijí odděleně a uzavřeli mezi sebou dohodu, že slevu na dítě bude uplatňovat pouze jeden z nich. Stejně tak se však využívá i v případě, že jeden z rodičů nechce nebo nemůže slevu na dítě uplatnit, a to například z důvodu nízkých příjmů.

Tento typ čestného prohlášení musí na rozdíl od obecného obsahovat nejen údaje prohlašujícího rodiče, nýbrž i údaje samotného dítěte, konkrétně jeho jméno, příjmení a rodné číslo. Do prohlášení je také dobré uvést období, kterého se prohlášení týká (např. zdaňovací období).

Prohlášení může vypadat například takto:

Já, Jan Novák, narozený 01.01.1990, prohlašuji, že ve zdaňovacím období 2024 neuplatňuji slevu na dani na nezletilé dítě Anna Nováková, narozené 02.02.2016.

V Praze, dne 03.03.2024

[podpis rodiče]

Čestné prohlášení o výživném

Podobné je to i u čestného prohlášení o výživném. To se používá v situacích, kdy je potřeba doložit výši výživného, které je hrazeno na dítě, ať už zletilé či nezletilé. Placení výživného je mnohdy potřeba doložit například pro účely uplatnění daňových slev nebo jiných sociálních dávek.

Čestné prohlášení o výživném by mělo obsahovat údaje dítěte i obou rodičů, výši výživného a dobu, po kterou je toto výživné hrazeno. Prohlášení je samozřejmě potřeba podepsat oběma rodiči.

Manželé či nesezdaní rodiče mohou napsat například toto prohlášení:

My, Jan Novák a Kamila Nováková, prohlašujeme, že jsme se dohodli na výši výživného na nezletilé dítě Anna Nováková, a to ve výši 5 000 Kč měsíčně. Výživné je hrazeno od 01.01.2024 do dne 26. narozenin dítěte, tj. 02.02.2042.

V Praze, dne 03.03.2024

[podpis rodiče 1]
[podpis rodiče 2]

Čestné prohlášení o společné domácnosti

Pro účely uplatnění některých sociálních dávek nebo slev je nutné prokázat, že dané osoby žijí ve společné domácnosti. Pokud tuto skutečnost nelze prokázat jinými doklady, například trvalým bydlištěm, může se hodit vzor čestného prohlášení o společné domácnosti.

Čestné prohlášení o společné domácnosti může přijít vhod například v situaci, kdy partneři (nebo rodinní příslušníci či známí) žijí ve společné domácnosti, ovšem nemají stejné trvalé bydliště. Společnou domácnost je nejčastěji potřeba doložit pro účely uplatnění dávek nebo slevy na dani z nemovitosti.

Čestné prohlášení by mělo obsahovat údaje osob žijících ve společné domácnosti, adresu společné domácnosti a prohlášení o tom, že spolu osoby v této domácnosti opravdu žijí. Nutností jsou také podpisy všech osob, kterých se prohlášení týká.

Do prohlášení bohatě postačí napsat:

My, Jan Novák a Petra Novotná, prohlašujeme, že žijeme ve společné domácnosti na adrese První ulice 23/4, Praha 5.

V Praze, dne 03.03.2024.

[podpis osoby 1]
[podpis osoby 2]

Čestné prohlášení o zdravotním stavu

Čestné prohlášení o zdravotním stavu je dokument, ve kterém osoba prohlašuje svůj aktuální zdravotní stav. Toto prohlášení je mnohdy vyžadováno například při nástupu do nového zaměstnání, kdy slouží pro účely posouzení zdravotní způsobilosti k výkonu dané práce, nebo při zápisu ke studiu specifických oborů, například lékařských či tělovýchovných oborů.

Stejně tak může posloužit při účasti na organizovaných sportovních akcích, při žádosti o sociální dávky nebo pro získání cestovního pojištění. Některé země je dokonce vyžadují ještě před vycestováním, a to zejména kvůli potvrzení povinného očkování.

Co by mělo čestné prohlášení o zdravotním stavu obsahovat? Kromě základních údajů je nutné uvést jasné a srozumitelné prohlášení o aktuálním zdravotním stavu (případně zdravotním omezení), informace o chronických onemocněních a alergiích, a samozřejmě i o pravidelně užívaných lécích. V některých případech může být vyžadováno lékařské potvrzení o zdravotním stavu.

V některých případech může být vyžadováno lékařské potvrzení o zdravotním stavu.
V některých případech může být vyžadováno lékařské potvrzení o zdravotním stavu.

Čestné prohlášení o stavu vozidla

Čestné prohlášení o stavu vozidla je dokument, ve kterém prodávající vozidla prohlašuje, v jakém stavu se vozidlo nachází. Prohlášení slouží především jako dodatek ke kupní smlouvě a je důležité pro obě strany – prodávajícího i kupujícího.

Prodávající se tímto prohlášením chrání před případnými pozdějšími reklamacemi ze strany kupujícího, pokud kupující o daných vadách věděl. Kupující získává ucelený přehled o technickém stavu vozidla a může se na základě těchto informací rozhodnout, zda vozidlo koupí či nikoliv.

Čestné prohlášení o stavu vozidla by mělo obsahovat co nejpodrobnější popis stavu vozidla:

  • identifikační údaje vozidla – VIN kód, značku, model, rok výroby, počet najetých kilometrů
  • technický stav – popis motoru, převodovky, brzd, podvozku, karoserie, laku, pneumatik
  • známé vady a poškození – všechny známé mechanické, elektronické nebo kosmetické vady
  • historii vozidla – informace o předchozích majitelích, servisní historii a případných nehodách
  • prohlášení o pravdivosti údajů – uvedené informace musí být úplné a pravdivé
  • datum a podpis – datum sepsání prohlášení a podpis prodávajícího

Obzvlášť důležité je uvést všechny známé vady a poškození vozidla. Kupující by si měl vozidlo před koupí důkladně prohlédnout a ověřit si informace uvedené v čestném prohlášení. V případě, že by našel nějaké skryté vady, které nebyly v čestném prohlášení uvedeny, má právo na reklamaci.

Čestné prohlášení o stavu vozidla může vypadat následovně:

Já, Jan Novák, narozený 01.01.1990, bytem První ulice 23/4, Praha 5, prohlašuji, že vozidlo [značka, model], [VIN kód], [rok výroby], má v době prodeje najeto [počet kilometrů] a nachází se v následujícím stavu:

[Podrobný popis technického stavu vozidla, včetně všech známých vad a poškození]

Dále prohlašuji, že výše uvedené informace jsou pravdivé a úplné.

V Praze, dne 03.03.2024

[Podpis prodávajícího]

Kdy se čestné prohlášení používá?

S čestným prohlášením se lze setkat v různých situacích:

  • v zaměstnání – dokazování bezúhonnosti, dosaženého vzdělání, zdravotní způsobilosti
  • při studiu – dokazování pravdivosti údajů v přihlášce, plnění studijních povinností
  • v majetkových záležitostech – dokazování původu peněz, vlastnictví nemovitosti, bezdlužnosti
  • v úředních záležitostech – dokazování trvalého pobytu, rodinného stavu, výše příjmů

Jak již bylo zmíněno v úvodu, čestné prohlášení se mnohdy využívá i ve školství, kdy může posloužit například jako náhrada za omluvenku, nebo doplnění k přihlášce na školní exkurzi – starším dětem bývá ze školních akcí umožněno dopravit se domů bez dozoru pedagoga, ovšem pouze za předpokladu, že zákonný zástupce nejprve podepíše čestné prohlášení o převzetí zodpovědnosti za dítě.

V těchto případech často postačí ručně napsat na papírek zprávu, se kterou je třeba pedagoga seznámit (např. omlouvám syna z hodiny tělesné výchovy, přebírám za dceru zodpovědnost po skončení akce), a podepsat. Existují však případy, které vyžadují poněkud více informací a „úřednější“ vzhled.

Čestné prohlášení je mnohdy vyžadováno i ve školství, například při zápisu na školní exkurze.
Čestné prohlášení je mnohdy vyžadováno i ve školství, například při zápisu na školní exkurze.

Lze podat čestné prohlášení online?

Čestné prohlášení lze podat i online, a to buď skrze již předepsané formuláře na stránkách státních institucí (např. na webu finančního úřadu), případně skrze datovou schránku.

V tomto případě si stačí stáhnout vzor čestného prohlášení ve formátu Word, upravit jej dle svých potřeb, elektronicky podepsat a zaslat dané instituci.

Vzor čestného prohlášení si lze stáhnout také na webu Vlády ČR.

Jaký postih hrozí při nepravdivém čestném prohlášení?

Podání nepravdivého čestného prohlášení může mít vážné právní důsledky. Podle trestního zákoníku může být nepravdivé prohlášení potrestáno uložením pokuty ve výši 10 000 Kč.

V krajních případech může být za nepravdivé údaje uložena trestní sazba až do výše několika let, případně další tresty, například povinnost nahradit škodu způsobenou nepravdivým prohlášením.

Samozřejmě je potřeba brát v potaz, že člověk, který podá (ne)čestné prohlášení, pak bude v očích ostatních považován za nedůvěryhodnou osobu. Lhát se tedy rozhodně nevyplatí.

Čestné prohlášení je právní dokument a je nutné k němu přistupovat s náležitou pečlivostí. Vždy je proto lepší i v případě drobných pochybností nebo nesrovnalostí konzultovat jeho sepsání s odborníkem.