Healium AR pomáhá válečným veteránům zmírňovat úzkost. Využívá měření tepu a rozšířenou realitu
Steve Mills, velitel v americkém námořnictvu, je v aktivní službě už 29 let, v průběhu kterých zažil a viděl mnohé. Se vzpomínkami a jejich vlivem na psychiku se musí aktivně vyrovnávat, přičemž jedním z nástrojů je Healium AR. Aplikace kombinuje iPhone a Apple Watch, virtuální realitu a měření tepu, vyprávění příběhů, neurovědu a herní design. Slouží k uvolnění, prevenci i eliminaci úzkostných stavů.
Aplikace pro iPhone se synchronizuje s Apple Watch, umožňující uživateli přímo ovlivňovat průběh a podobu objektů rozšířené reality podle jejich tělesného (a ultimátně mentálního) stavu. Úkolem softwarového nástroje je zase naopak pomoci oprostit vědomou mysl od neustálého přehrávání myšlenek a emocí, které příliš přetěžují mozek a způsobují úzkost.
Jaký je rozdíl mezi AR a VR?
AR využívá prostředí reálného světa, zatímco VR je zcela virtuální. Uživatelé AR mohou kontrolovat svou přítomnost v reálném světě, uživatelé VR jsou ovládáni systémem. VR vyžaduje zařízení s náhlavní soupravou, k AR lze přistupovat pouze pomocí chytrého telefonu. AR vylepšuje virtuální i reálný svět, zatímco VR vylepšuje pouze fiktivní realitu.
Healium AR
Healium AR je jedním z nejnovějších výsledků práce psychologa Jeffa Tarranta a jeho týmu, kam patří také bývalá televizní novinářka Sarah Hill. Ta se ve svém předchozím zaměstnání každodenně setkávala se zprávami plnými násilí a bezpráví, což ji v dlouhodobém důsledku přivedlo k výrazným psychickým problémům.
Obrátila se proto na Tarranta, jež vytvořil program fungující prostřednictvím laptopu a elektrod na hlavě. Společně vyvinuli aplikaci Healium pro sebe i pro miliony dalších lidí, kteří si chtějí sami léčit úzkost a nespavost.
Jednalo se v zásadě o počítačovou hru, ovšem ovládanou přímo mozkovou aktivitou. Cílem bylo udržet animované letadlo na displeji nad určitou hranicí, čehož šlo docílit pouze uklidněním aktivit čelního laloku mozku.
Jeho součástí je mimo jiné centrum zodpovědné za regulaci krevního tlaku, srdečního tepu a také vyšších funkcí jako morálky a emocí. Úzkostné stavy pramení zejména právě z přílišného namáhání této části mozku.
Léčba pro válečné veterány
Tarrant a Hill s variacemi tohoto systému začali časem více experimentovat a ve velké míře pracovali s veterány i aktivními členy americké armády. Přesněji řečeno se snažili zjistit, nakolik mohou zkušenosti ve virtuální a rozšířené realitě pozitivně ovlivnit mentální stav lidí, odbourávat stres a zmírňovat úzkost. Ačkoliv zdaleka nejsou na konci svého snažení v tomto směru, jejich prozatímním vrcholem je právě aplikace Healium AR.
Aplikace ve spojení s hodinkami poskytuje meditační rozšířenou realitu se sluneční soustavou a samozřejmě je vhodná pro kohokoliv, kdo pociťuje příliš mnoho stresu nebo úzkosti. Tvůrci zároveň dodávají, že by Healium AR určitě nemělo sloužit jako náhrada konzultací s psychologem nebo medikace.
Pro námořního velitele je to jen jeden z prostředků udržování mentálního zdraví při jeho náročné práci. „Nebojím se vzpomínek, ale musím je kontrolovat,“ říká Mills. „Používání toho mi navozuje opravdu dobrý stav mysli,“ dodává.
Healium AR je jedním z nejvýraznějších příkladů použití rozšířené reality, které překračuje horizont pouhé zábavy a stává se potenciálně skutečně významným nástrojem. Proto dává smysl, že Apple do něj, obzvlášť v kontextu s důrazem na zdraví, vkládá mnoho prostředků.
Nedávno podle zdrojů magazínu The Information dokonce zorganizoval ojedinělé setkání s několika sty zaměstnanci, kde se mluvilo o budoucnosti AR zařízení značky.
O AR brýlích Applu se hovoří už dlouho. Apple má ambice vydat poněkud tradičnější AR headset. Ten by měl být jakýmsi předvojem sofistikovanějších a hlavně mnohem praktičtějších brýlí, které by se mohly objevit později.