Internet Explorer 5 pro Mac byl zásadní prohlížeč. Kvůli Jobsovi nedosáhl svého plného potenciálu
Steve Jobs byl geniální vizionář. Jeho myšlení a chování však nebylo zdaleka vždy nejlepší vzhledem k dané situaci. K jeho odkazu tak patří například i neochota Applu poskytnout uživatelům přístup do vnitřku jejich zařízení nebo omezování funkcí ve jménu jednoduchosti.
O těchto aspektech Jobsova přístupu se zmínil i jeden z vývojářů kultovního prohlížeče Internet Explorer 5 pro Mac.
Internet Explorer
Internet Explorer je více než 20 let starý webový prohlížeč, který byl vyvinut společností Microsoft. Byl jedním z prvních webových prohlížečů, které se objevily na trhu. Jeho první verze byla uvedena na trh v roce 1995.
Internet Explorer byl po dlouhou dobu nejpopulárnějším webovým prohlížečem na trhu a byl vyvíjen, aby vyhovoval rostoucím požadavkům uživatelů. Byl vyvinut s cílem poskytovat uživatelům rychlý a snadno použitelný způsob procházení internetu.
Prohlížeč byl vybaven mnoha různými funkcemi, včetně možnosti prohlížet různé stránky a soubory, prohlížet historii prohlížení a vyhledávat informace na internetu.
Internet Explorer také poskytoval uživatelům možnost stahovat aplikace a další soubory z internetu. Uživatelé mohli dokonce spouštět aplikace a další soubory na svých počítačích prostřednictvím prohlížeče.
Tato funkce byla velmi užitečná, protože uživatelé nemuseli nutně stahovat soubor z internetu a poté jej ručně instalovat.
V posledních letech však Internet Explorer začal zaostávat za novějšími prohlížeči, jako je Google Chrome, Mozilla Firefox a Apple Safari. Tyto nové prohlížeče mají lepší funkce a vyšší rychlost než Internet Explorer.
Internet Explorer 5
Internet Explorer, který přinejmenším jako značku už před časem zabil sám Microsoft, nebyl vždy pouze předinstalovaným prohlížečem užitečným pro stažení jiného.
Internet Explorer 5 pro Mac byl významným jak z hlediska technologií, tak díky inovativnímu grafickému prostředí. Shodou okolností vyvinutému paralelně s prostředím Aqua od Applu.
Jimmy Grewal, jeden z hlavních vývojářů IE 5 pro Mac, na svém Twitteru a blogu přiblížil pár detailů ze zákulisí jeho vzniku. Zmiňuje jeho důležitost pro obranu Microsoftu vůči nařčením ze snahy o monopolizaci prohlížečů.
Dodává, že byl také prvním prohlížečem, který dokázal na kterékoliv platformě správně zobrazit HTML standardy.
Příběh této verze prohlížeče bez nástupce je však do velké míry příběhem dvou firem pracujících na tomtéž, aniž by o sobě vzájemně věděly. Když Apple představil iMacy a iBooky s průhlednými barevnými těly, bylo jasné, jakým směrem se bude hardware firmy ubírat.
Dávalo dobrý smysl, aby ho následoval i software, a pro Mac OS X tak začalo vznikat nové vizuálně atraktivní uživatelské prostředí, později známé jako Aqua.
Stejný nápad měl ovšem tým pracující na IE 5 pro Mac. Vzhled nového prohlížeče, který jako první v mainstreamovém prostředí podporoval všechny nejmodernější standardy, se měl také vydat jednoznačně do budoucnosti.
Ovládací prvky tak získaly lesklé světle modré povrchy, jimiž bylo ohraničeno také samotné okno. „Větší živostí bychom paradoxně víc splynuli s pozadím a působili jako doma,“ vysvětlil tehdejší šéf designu prohlížeče.
Designový chaos, který si nikdo neuvědomil
Když pak IE 5 pro Mac v Applu představili, nastala zvláštní situace. Týmy obou firem totiž, vycházejíc z designu nejnovějších Maců, došly k velmi podobným výsledkům. Vědom si toho byl jen Jobs. Přesto byl nadšený a rozhodl se prohlížeč sám prezentovat na blížícím se WWDC.
Zároveň ho však chtěl využít jako demonstraci takzvaného Carbonu. Softwarového nástroje umožňujícího rychlejší portování aplikací do novější verze systému s jeho novou grafikou a funkcemi. Tým Microsoftu tak musel několik dnů tvrdě pracovat na vytvoření portované verze dostatečně stabilní pro živé demo.
Nakonec uspěli, avšak ty prvky, které Jobs na pódiu přisoudil schopnostem Carbonu, byly prakticky identické ve verzi IE 5 neadaptované pro Mac OS X. To byl pravděpodobně také důvod, proč chtěl ředitel Applu sám odprezentovat produkt Microsoftu, což byla velmi netypická situace.
Lidé, kteří pracovali na Internet Exploreru pro Mac s moderním prostředím pojmenovaným jako New Look, byli sami překvapeni, když ho v zásadě uviděli také v novém operačním systému Macu. Vosburgh proto v krátké poznámce spekuluje, zda nebylo Aqua inspirované právě úsilím jeho a jeho týmu.
Minimálně v jednom prvenství si pak je poměrně jistý. IE 5 pro Mac vůbec jako první software používal rozostřené poloprůhledné prvky, které se postupně rozšířily všude a dnes hrají v designu macOS i dalších systémů významnou roli.
Jimmy Grewal podobnost grafického prostředí Aqua a IE 5 a reakci na ni vnímal poněkud odlišně. Jobs byl podle něj poněkud překvapený, jelikož ale o záměrech Applu pro Mac OS X nemohl v daném ohledu nic prozradit, kritizoval integraci přehrávače MP3 souborů na webech.
Ten vycházel z technologie populárního přehrávače SoundJam, o který měl zájem sám Jobs.
Ředitel Applu proto integraci Microsoftu kritizoval s tím, že prý podráží důležitost, pro firmu tehdy důležitého přehrávače QuickTime.
Gewal a tým vývojářů proto vlastní přehrávač z prohlížeče odstranil, přičemž toho později litoval. Apple mezitím SoundJam koupil a vytvořil z něj iTunes.