Křeček domácí a džungarský – hračky, vybavení, co potřebuje
Křeček domácí je jedním z nejoblíbenějších a nejrozkošnějších malých domácích zvířat. Tento malý hlodavec je známý tím, že je roztomilý, přátelsky a snadno se o něj pečuje. Co potřebuje křeček? A jaké koupit křečkovi hračky?
Křečci jsou cenově dostupná a roztomilá zvířata. Jsou vhodnými domácími mazlíčky pro malé i starší děti. Křečci jsou přátelští a snadno se s nimi manipuluje.
Obvykle jsou velmi společenští a vychází s jinými zvířaty i lidmi. Stejně jako ostatní zvířata potřebuje křeček podněty, rozmanitou potravu a hračky, aby byl spokojený.
Pokud někdo hledá malého domácího mazlíčka s nízkými nároky na chov, je křeček skvělou volbou. Při správné péči a pozornosti může křeček přinést do domova spoustu radosti a zábavy.
Co potřebuje křeček? A jak vyrobit domeček pro křečka?
Křečci – druhy
Existuje několik druhů křečků, kteří dorůstají různých velikostí a mají trochu jiné nároky na péči. Kdo chce chovat dva nebo více křečků, měl by si pořídit některý z druhů křečků trpasličích.
Trpasličí křečci jsou často energičtější a zábavnější, i když je kvůli tomu o něco těžší s nimi manipulovat. Většího křečka syrského je třeba chovat samostatně.
Jaké jsou další druhy křečků? Jedná se o následující pětici:
- syrský nebo zlatý křeček – nejznámější druh křečků
- Campbellův křeček trpasličí – nejběžnější trpasličí křeček, může se jednat o bílého křečka
- křečík džungarský – známý také jako sibiřský nebo „zimní“ díky tomu, že má v zimě téměř bílou srst
- křečík Roborovského – nejmenší druh z křečků, má pískově žlutý hřbet a bílé břicho
- křečík čínský
Každý druh křečka je velmi aktivní a je nutné ho zabavit. Ideální bude mu do klece umístit hračky pro křečky, prolézačky, točící kolo a podobně.
Nejoblíbenější druhy křečků – křeček domácí, nebo bílý křeček?
Pokud se mluví o křečcích, často se říká „křeček domácí“. Pravdou však je, že žádný druh křečka nazvaný „křeček domácí“ neexistuje. Říká se mu tak proto, že žije v zajetí, tedy „doma“ u lidí.
V zajetí lidé nejčastěji chovají pět druhů křečků, které jsou uvedeny výše. Ovšem v různých částech světa jich volně v přírodě žije okolo 20 druhů (např. madagaskarští, američtí nebo myší křečci).
Zimní trpasličí bílý křeček je jedním z nejoblíbenějších druhů křečků a je ideálním prvním domácím mazlíčkem. Je blízce příbuzný Campbellovu křečkovi zakrslému a často bývá s tímto druhem zaměňován.
Chov zimního bílého křečka je poměrně jednoduchý a vyžaduje jen trochu znalostí. Ne všechny obchody se zvířaty pojmenovávají své křečky správně, proto lze křečka bílého najít i pod názvy křeček sibiřský trpasličí nebo křeček džungarský.
Bílý křeček žije 1,5 až 2 roky. Křečci mají obecně poměrně krátký život a zimní bílí křečci mají jeden z nejkratších životů z čeledi křečků.
Tento křeček je veliký 8 – 10 cm. Zimní bílí křečci jsou přibližně o polovinu menší než syrští křečci, což znamená, že se někdy vejdou mezi kovové dráty klasické klece pro křečky. Pro zimní bílé křečky je potřeba vždy kupovat klec odolnou proti útěku.
Bílý křeček má velmi podobný vzhled jako Campbellovi křečci s několika malými rozdíly. Jedním z charakteristických znaků zimních bílých křečků, který je odlišuje, jsou jejich chlupaté tlapky.
Zimní bílý křeček má obvykle tmavě šedou barvu s černým pruhem na hřbetě. Zimní bílí křečci mají neuvěřitelnou schopnost měnit barvu srsti. Bílý křeček se s blížící se zimou často stává světlejším a světlejším. Proto jeho název.
Vybavení pro křečky – co potřebuje křeček?
Níže uvedený seznam obsahuje všechno, co potřebuje křeček, a co je třeba zakoupit, než si člověk domů přinese nového mazlíčka.
Základní vybavení pro křečky:
- vhodná klec pro křečka
- podestýlka a substrát
- domov pro křečky (hnízdiště)
- misky na krmivo
- láhev na vodu
- hračky pro křečky (prolézačky, tunely, kolečka atd.)
- žvýkací hračky
- cvičební kolečko
- cvičební míč
- kvalitní krmná směs
- pamlsky pro křečky
- netoxické čisticí prostředky
- čerstvé ovoce a zelenina
Z dalšího vybavení pro křečky je možné pořídit:
- kousací bloky nebo tyče
- žebřík nebo prolézačku
- plastové trubky
- lopatku na stelivo
- cestovní klec
- nádobu a písek na koupání křečků
Křeček v první řadě potřebuje klec, která by měla mít alespoň cca 40x30x30 cm. Pokud bude větší, bude křeček spokojenější. V případě drátěné klece by měly mezery mezi dráty být maximálně 1,2 cm.
Větší mezery mohou mít za následek to, že křeček z klece uteče. Křečkovi stačí poměrně malá škvíra k tomu, aby tudy prostrčil hlavu a pak vylezl z klece celý.
Chov křečka
Chov křečka není nic náročného, přesto není na škodu vědět základní pravidla o chovu křečků. V první řadě je dobré si uvědomit, že křečci mají různé povahy. Někteří křečci se rádi zabydlí na novém místě a hned si začnou hrát s novými hračkami.
Jiní křečci však mohou být neuvěřitelně plaší. V nejhorším případě se může stát, že se křeček bude člověka bát (ne jeho vinou) a bude pořád zůstávat ve své kleci.
Je důležité křečka nechat, aby se v novém domově zabydlel. Nedotýkat se ho a nesnažit se s ním hrát alespoň několik dní, nejlépe však týden. Nové pachy a zvuky v jeho okolí mohou křečka vylekat nebo vyděsit.
Dále je důležité vybrat dostatečně velkou klec pro křečka, která bude mít prostor pro běhání a hraní. Navzdory své malé velikosti nebude křeček šťastný, když bude stále jen sedět v malé krabici.
Kdo plánuje chovat více křečků v jedné kleci, bude samozřejmě potřebovat o něco větší klec. Pokud jde o klece pro křečky, větší je vždy lepší.
Misky na krmivo a láhve na vodu jsou pro klec naprostou nezbytností. Miska na jídlo křečkovi říká, že má spolehlivý zdroj potravy, a křeček může čekat vedle misky na jídlo, když se blíží čas krmení.
Při chovu více křečků může být čas jídla příčinou agrese. Proto je skvělé pořídit si několik různých misek na jídlo. Křečci si totiž své jídlo dost chrání. Nesmí chybět ani láhev na vodu, která se připevní ke kleci.
Výběh pro křečka
Každý křeček potřebuje velký domov s dostatkem prostoru pro běhání a hrabání. Existují dva hlavní typy výběhů pro křečky:
- plastové akvárium s víkem
- klec s mřížemi
Ve výběhu pro křečka je také potřeba myslet na správnou podestýlku. Dřevěné piliny mohou být pro zdraví křečka škodlivé. Ideální je použít skartovaný papír (bez jakéhokoli inkoustu), kapesníky a kuchyňské utěrky, protože dobře absorbují moč.
Osikové piliny jsou nejbezpečnějším typem dřevěné pilinové podestýlky, avšak papír, kapesník nebo jiná forma měkkého materiálu jsou nejzdravější volbou.
Jednou týdně by měl být proveden hloubkový úklid výběhu pro křečky, při kterém se vyhodí většina staré podestýlky, utřou se všechny hračky a domečky a doplní čistá podestýlka.
Jednou z chyb, které se mnoho majitelů křečků dopouští, je úplná výměna podestýlky. Určitě je potřeba si nechat hrst nebo dvě starší podestýlky, aby na ní byl cítit pach křečka.
Pokud to chovatel neudělá, křeček nepozná svůj domov, když se vrátí zpět, a bude se domnívat, že je na jiném místě, což ho může znervóznit. Křeček se cítí bezpečně tam, kde má svůj vlastní pach.
Jídlo pro křečky – co může jíst křeček?
Každý chovatel musí vědět, co může jíst křeček. Jen tak bude mít doma spokojené zvíře. Křečci jedí semena, ořechy, zeleninu a ovoce. Čas od času si pochutnají i na hmyzu, i když to může záviset na chuti křečka.
Křečkům je potřeba dávat různé věci, ne jen každý den stejnou směs semínek. Zároveň je důležité, aby strava byla přiměřeně stálá, protože náhlá změna je může stresovat.
U jídla pro křečky je dobré se držet následujících doporučení:
- Začít s jednoduchou směsí semen jako jakýmsi „základem“ stravy. Každý den jim dát trochu této směsi.
- Sušená zeleninová směs je zdravá a oblíbená. Malé sušené kousky se jim vejdou do kapsiček a směs je dostatečně rozmanitá, aby byla zajímavá.
- Občas čerstvou zeleninu nebo ovoce. Například malé kousky banánu, okurky, salátu a mrkve jsou v pořádku, avšak citron, avokádo, velké množství rajčat, cibule a dokonce i brambor mohou být toxické.
- Slunečnicová semínka by se křečkům měla dávat jen výjimečně, protože obsahují hodně tuku a křeček po nich může přibrat na váze.
- Sýr v malém množství (několik malých kousků týdně) je také lahodná pochoutka, kterou většina křečků miluje. Sýr, vařený vaječný bílek a obyčejné vařené kuře jsou pro březího křečka také výbornou volbou.
Když už je řeč o jídle pro křečky, je nutné zmínit také pití. Křečci by neměli pít vodu z misky, protože hrozí, že se jim namočí srst, což je pro ně nebezpečné. Místo toho je pro křečka nezbytná láhev na vodu.
Hračky pro křečky, hračky pro křečka džungarského
Křečci jsou aktivní zvířata. Potřebují různé hračky a další předměty, které jim poskytnou příležitost k pohybu, zkoumání a hře. Hračky pro křečka džungarského jsou stejné jako pro jiné druhy křečků.
I když křeček ocení čas strávený mimo klec, aby mohl prozkoumávat prostředí bezpečné pro křečky, existuje mnoho věcí, které lze umístit do klece, aby měl dostatek pohybu.
Jaké má rád křeček hračky? Mezi nejoblíbenější hračky pro křečky patří kolotoče a prolézačky. Mohou být plastové i dřevěné. Je však důležité se ujistit, že kolotoče mají správnou velikost. Křečkovi se při používání kolotoče nesmí ohýbat záda.
Křečci potřebují dostatek předmětů a hraček, které mohou kousat, aby si udrželi neustále rostoucí zuby v dobrém stavu. Ideální volbou jsou žvýkací dřevěné hračky pro křečky. Dřevěné předměty by neměly obsahovat pesticidy a chemické látky.
Větve ovocných stromů ze zahrady bez pesticidů nebo špalky či tvary z tvrdého dřeva, které nejsou chemicky ošetřeny, jsou pro křečka také vhodné.
Dále existuje celá řada prolézaček a domečků určených pro křečky a další malé hlodavce. Dřevěné žebříky a šplhací bloky jsou pro křečky skvělé.
K výrobě šplhacích konstrukcí lze použít také kolíky z tvrdého dřeva a dřevo. K vytvoření chýší a domečků lze použít třeba skořápky kokosových ořechů. Ke stavbě závěsných hraček, chodníků a mostů v kleci pro křečky lze použít také organické provazy (konopné, sisalové a bavlněné).
Většina křečků také ráda hrabe, takže poskytnutí hlubšího boxu s pískem nebo sterilizovanou zeminou, který je dostatečně velký, aby se v něm křeček mohl zahrabat, je pro křečky skvělou pochoutkou. Navíc křeček si válením v písku udrží dobrou srst.
Věci pro křečka – další tipy
Většina křečků ráda hrabe, takže poskytnutí hlubšího boxu s pískem nebo sterilizovanou zeminou je pro křečky skvělou volbou. Nejen že křeček koupel v písku miluje, navíc si tím udržuje dobrou srst.
Další věcí pro křečka, kterou lze doporučit, je obyčejný papírový kapesník. Křečci si totiž rádi dělají hnízda na spaní. Mají sice podestýlku, avšak budou potřebovat i papír, aby jejich hnízdo bylo měkké a útulné.
S pohodlným pelíškem bude křeček lépe spát, což mu zajistí delší a zdravější život.
Další cenově dostupnou věcí pro křečka je kartonová trubka třeba z toaletního či kuchyňského papíru. Křečci rádi prolézají těmito malými prostory a mohou dokonce karton rozkousat a hrát si s ním.
Jedná se o jednoduchý a zároveň účinný doplněk do výběhu pro křečky, který bude stimulovat jeho mysl a zabaví ho.
Ostatní potřeby pro křečky – prolézačka pro křečky, dřevěné hračky pro křečky
V každých chovatelských potřebách nebo na známých e-shopech jako je Zoohit či Superzoo lze vybírat z široké nabídky potřeb pro křečky. Ovšem není třeba hned kupovat drahé potřeby pro křečky. Často si chovatel vystačí i s obyčejnými věcmi, které jsou dostupné zadarmo.
Křečci jsou skvělí přirození šplhouni a opravdu ocení malou prolézačku pro křečky, na které si mohou hrát. Křečkovi se chovatel zavděčí například žebříkem vyrobeným z dřívek či větviček svázaných k sobě kouskem provázku nebo například překážkami z kůry stromů.
Z dřívek lze vyrobit i různé můstky a vytvarovat z nich originální překážky, které křeček bude moci prozkoumat a zdolat.
Takové potřeby nestojí nic a křečkovi udělají spoustu radosti. Při chovu křečků je také potřeba myslet na to, že křečkům neustále rostou zuby a nestačí jim jen okusovat potravu.
Křečci mohou žvýkat mříže své klece, ovšem to není ideální. Místo toho jejich zuby zaměstná dřevěné hračky pro křečky. I tyto hračky lze vyrobit doma.
Jen je třeba pamatovat na to, že dřevo by mělo být tvrdé, neošetřené chemickými látkami a nenatřené. Na výrobu dřevěných hraček pro křečky se skvěle hodí i dřevo z ovocných stromů.
Kdo se na domácí výrobu dřevěných hraček pro křečky přece jen necítí a zároveň nechce za potřeby pro křečky dávat majlant, může využít slevový kupón Zoohit. Slevové kupóny bývají často časově omezeny, proto je dobré akce pravidelně sledovat.
Jak vyrobit domeček pro křečka?
Každý křeček musí mít dostatečně veliký výběh, ovšem také domeček, ve kterém se bude moci schovat a mít klid. Na trhu je sice široká nabídka domečků pro křečka, avšak někdo by se radši pustil do kutilství. Jak vyrobit domeček pro křečka?
Způsobů, jak vyrobit domeček pro křečka, je několik. Domeček pro křečka lze vyrobit z:
- krabice od bot nebo jiného kartonu
- skořápky kokosového ořechu
- dřeva nebo překližky
Výroba domečku z krabice patří k těm nejjednodušším a nejlevnějším způsobům. Do zvolené krabice se vyřežou díry, které budou sloužit jako okna či dveře, a domeček je hotový.
Dalším nenáročným způsobem, jak vyrobit domeček pro křečka, je použít skořápku od kokosového ořechu. Podobně jako u výroby domečku z krabice, i tady stačí do rozpůlené a očištěné skořápky vyřezat díru, která bude sloužit jako dveře.
Zdatnější kutilové se můžou pustit do výroby domečku ze dřeva či překližky. Je potřeba vybrat kvalitní dřevo, používat přírodní materiály a vynechte plastové části. U spojovacích prvků je nutné se vyhnout ostrým hranám, o které by se křeček mohl poranit.
Pak už záleží jen na fantazii každého chovatele, jestli bude domeček vypadat jako kvádr, či bude mít i stříšku.
Kolik stojí křeček?
Kdo uvažuje o chovu křečka, jistě ho bude i zajímat, kolik stojí křeček. Cena křečka se odvíjí od druhu křečka a nejčastěji se pohybuje mezi 50 až 300 Kč. Může se však vyšplhat i do několika stovek korun.
Také je třeba počítat s náklady na vybavení, podstýlkou, krmivem a dřevěnými hračkami pro křečka. To může být dalších několik stovek či dokonce tisíců korun.
Všechny výše uvedené druhy křečků lze sehnat v běžných zverimexech, chovatelských stanicích nebo u registrovaných chovatelů. Ideálně je dobré si nechat vystavit dokument o původu křečka.
Chovatel se tak vyvaruje tomu, že křeček onemocní následkem dědičných chorob vzniklých křížením nevhodných druhů.