macOS aplikace Juice nabízí pokročilou správu Bluetooth zařízení přes Touch Bar
Pokud by se operačnímu systému macOS dala vytknout nějaká věc, byla by to například až příliš omezená správa připojených Bluetooth zařízení. Samotný nativní Bluetooth panel totiž až na možnost zobrazení dostupných zařízení v dosahu a stavu jejich baterie nenabízí příliš možností customizace, což je fakt, který zejména pokročilejším uživatelům nemusí v určitých situacích dostačovat.
Se zajímavou nadstavbou v tomto směru přišel americký vývojář Mike Choi, který vytvořil aplikaci Juice pro pokročilou a přehlednou správu bezdrátových doplňků. Ta nabízí hned několik funkcí, které dělají správu Bluetooth zařízení o něco promyšlenější.
Své klávesnice, myši, sluchátka nebo gamepady totiž prostřednictvím aplikace můžete ovládat buď z tradičního macOS menu baru, notifikačního centra nebo dokonce pomocí dotykového Touch Baru.
Právě poslední možnost je asi největší devízou aplikace. I když Touch Bar byl v době svého představení přijat komunitou Applu poměrně kriticky, postupem času začal být vývojáři využíván na věci, pro které je klasické kombo myš + klávesnice až příliš krkolomné.
Apple Touch Bar
Apple Touch Bar je tenký dotykový proužek umístěný v horní části klávesnice vybraných notebooků Mac, například MacBooků Pro a MacBooků Air. Touch Bar nahrazuje funkční klávesy, které se obvykle nacházejí v horní části klávesnic běžných notebooků.
Uživatelům notebooků Apple umožňuje přizpůsobit si klávesové příkazy a rychle přistupovat k nástrojům a aplikacím při používání notebooku. Touch Bar nabízí také praktické funkce, jako je prediktivní text, automatické dokončování, ovládání médií a také displej na obrazovce pro přístup k Touch ID.
Touch Bar je navíc k dispozici vývojářům jako rozšíření operačního systému notebooku, které jim umožňuje vytvářet vlastní příkazy a zkratky. Touch Bar tak uživatelům nabízí personalizovanější a interaktivnější prostředí notebooku.
Aplikace Juice a Bluetooth
S Juice má tak k Bluetooth doplňkům uživatel díky Touch Baru takřka instantní přístup a může je jednoduše na jeden dotyk připojovat a odpojovat.
Aplikace zároveň podporuje tzv. hotkeys. Jinými slovy každému zařízení můžete přiradit speciální kombinaci kláves, které ho připojí nebo odpojí. V praxi tak například určitá kombinace připojí Bluetooth klávesnici, jiná klávesová zkrátka naopak zase připojí bezdrátový reproduktor.
Součástí aplikace je i detailnější správa zařízení včetně pokročilejšího zobrazení stavu baterie a potěší i kompletní podpora oblíbeného tmavého režimu.
To vše za cenu za 5,99 dolaru, tedy necelých 140 korun, které si americký vývojář za aplikaci účtuje.
Jak funguje Bluetooth?
Technologie Bluetooth využívá kombinaci hardwaru a softwaru, která umožňuje, aby se zařízení navzájem vyhledávala a připojovala. Když se dvě zařízení kompatibilní s technologií Bluetooth nacházejí v těsné blízkosti, navzájem se „spárují“ nebo vytvoří bezdrátové spojení. Toto spojení umožňuje oběma zařízením vyměňovat si data.
Hardware Bluetooth se skládá z antény, rádia a pásma/modemu, které jsou umístěny v zařízení podporujícím Bluetooth. Softwarová část se skládá z protokolů, jako jsou profily Bluetooth, které jsou zodpovědné za řízení funkčnosti zařízení.
Když dvě zařízení vstoupí do režimu párování, rádia Bluetooth každého zařízení začnou vysílat „zjišťovací zprávy“. Každé zařízení tyto zprávy přijímá, a pokud se zprávy z obou zařízení shodují, dojde k navázání spojení. Když se obě zařízení spojí, dohodnou se na „klíči relace“, který se použije k ověření zařízení a k šifrování přenášených dat.
Jakmile je klíč relace vytvořen, obě zařízení jsou spojena a mohou si vyměňovat data. Dosah spojení závisí na konkrétním zařízení Bluetooth, ale obvykle se pohybuje mezi 10 a 200 metry.