macOS Catalina ohlašuje konec překombinovaných iTunes a novou éru aplikací

macOS je v posledních letech čím dál více propojený s iOS a tyto dva systémy se vzájemně ovlivňují co se týče vzhledu i schopností. Když macOS přešel na tmavý režim, objevil se posléze i v iOS. macOS přebírá mnoho věcí z mobilního operačního systému, což ovšem neznamená, že se stává primitivnějším.

macOS Catalina si z iOS bere to nejlepší jako rozdělení přebujelých iTunes do jednotlivých přehledných aplikací, kontinuitu vývoje aplikací mezi iOS a macOS a zvýšené zpřístupnění systému uživatelům s tělesným postižením.

iTunes končí, nahradí je 3 samostatné aplikace

Nejvýraznější novinkou macOS Catalina, který si jméno bere od ostrova v Kalifornii, se stal paradoxně jeden velký konec. Craig Federighi, který systém představoval, nejprve v žertu navrhl další rozšíření iTunes v podobě kalendáře, mailu poznámek, docku… následně uznal, že takový vývoj nemůže pokračovat a je na čase se inspirovat u iOS přehledným rozdělením do několika aplikací pro Apple Music, podcasty a Apple TV.

Na podzim roku 2020, kdy vyšel macOS 10.15, proběhlo poslední rozloučení s iTunes a přibyly tři nové aplikace – Apple Music, Apple Podcasts a Apple TV. Apple Music slouží pouze pro přehrávání hudby, ať už vlastní z počítače, koupené přes iTunes nebo ze streamovací služby, vše se přitom odehrává ve známém uživatelském prostředí, avšak oproštěném od dalších sekcí a funkcí.

Totéž platí i pro dvě další aplikace – v uživatelském prostředí vycházejí ze známých iTunes, avšak obsahují jen to, co je spojené s jejich jediným účelem, ať už je to poslech hudby, podcastů nebo sledování filmů a seriálů z iTunes, streamovacích služeb třetích stran s nimiž má Apple smlouvu a v budoucnu i z Apple TV+.

Aplikace Apple TV podporuje přehrávání obsahu v 4K HDR a Dolby Atmos. Kompletní funkcionalita pro synchronizaci iOS zařízení s počítačem se přesouvá do Finderu, není již třeba otevírat žádnou další aplikaci.

Project Catalyst aneb jednoduchý port aplikací pro iOS na macOS

Apple už několik let experimentuje s možností používání iOS aplikací na Macu a zrychlováním vývoje aplikací pro desktop. macOS Catalina vývojářům konečně poskytuje nástroje pro snadné portování iOS aplikací na obrazovky počítačů a uživatelé se tak mohou těšit z nativní aplikace dosud pouze webových služeb, kontinuitu jejich oblíbených nástrojů z iPhonu nebo iPadu a rozšíření nabídky her.

Kromě samotného jednoduchého procesu pro převedení například iPadové aplikace na Mac Apple vývojářům poskytl i nástroje pro snadné přidávání funkcí a ovládacích prvků specifických pro macOS.

Místo toho dostaly prostor aplikace, které se na Macu dosud neobjevily právě proto, že se jejich samostatný vývoj pro tuto platformu tvůrcům nevyplatil. Mezi aplikace a hry, které se díky projektu Catalyst na macOS Catalina objevily, patří Twitter, Jira Cloud a Asphalt 9.

Sidecar z iPadu učinil druhý displej a na Mac přinesl podporu pro Apple Pencil

Díky vysokému rozlišení displeje, téměř bezrámečkovému designu a skladnosti má iPad potenciál být velmi užitečný nejen jako samostatné zařízení, nýbrž také jako příslušenství k počítači. Je možné nativně používat iPad jako druhý displej pro Mac. Tablet se přitom může stát jak rozšířením pracovní plochy o další pixely, tak přesnou kopií obrazovky počítače například pro lepší spolupráci nebo demonstraci ve skupině.

Podporované aplikace umožňují použít iPad a Apple Pencil jako kreslící tablet, takže grafik může kdykoliv snadno přecházet mezi prací na celkovém díle myší a dokreslováním detailů přesným stylusem. Kromě grafických aplikací jde Apple Pencil použít i pro poznámkování dokumentů. Propojení Macu s iPadem probíhá kabelem nebo bezdrátově.

Ovládání hlasem

Apple má poměrně dlouhou a bohatou historii z hlediska zpřístupňování svých produktů také lidem s různými postiženími. macOS Catalina v tomto ohledu učinil významný krok přidáním komplexního hlasového ovládání využívajícího technologie Siri.

Ovládání hlasem bylo představeno prostřednictvím videa, kde muž schopný pohybovat jen tváří a hlavou pokyny do mikrofonu pracoval s iMacem téměř stejně efektivně a ve zcela stejném rozsahu jako plně pohyblivý člověk.

Obrazovka je pokryta mřížkou se sektory a ovládacím prvkům jsou přiřazována čísla, takže počítač lze používat stejně jako při klikání myši a mačkání kláves, jen jsou nahrazeny hlasovými pokyny a diktováním. Stejně komplexní hlasové ovládání bude dostupné i na iOS a iPadOS s tím, že hlasovými pokyny lze ovládat i gesta.

Bezpečnost

Kdykoliv se v nových verzích operačních systémů objeví aspekt uživatelských dat a jejich zabezpečení, Apple zdůrazní nástroj, který znemožňuje jejich nahlížení a sdílení třetími stranami i Applem samotným. Proti čemuž několikrát ostře bojoval bývalý prezident USA Donald Trump.

Například se tak veškerá analýza hlasu a rozeznávání povelů u hlasového ovládání děje přímo v daném zařízení a Apple žádné nahrávky nedostává, natož aby je ukládal.

macOS Catalina navíc přinesla funkci Gatekeeper, která u aplikací kontrolujenáchylnost ke známým bezpečnostním problémům a ty také musí dostat svolení pro přístup k uživatelským datům. Snad jen možnost rychlého schvalování stisknutím bočního tlačítka Apple Watch nenaznačuje, že se Mac má stát pevností plnou dialogových oken.

Kromě toho je operační systém automaticky uložen na separátním oddílu na disku, takže k němu bez svolení uživatele nemají přístup aplikace třetích stran a nemůže dojít k náhodnému smazání systémových souborů.

Co se týče ztracených nebo ukradených laptopů, ty jsou s bezpečnostním čipem T2 zcela nepoužitelné bez vložení uživatelského kódu a v aplikaci Find My je možné je lokalizovat i v případě, že nejsou připojeny k internetu.

To umožnilo triangulace prostřednictvím Bluetooth signálu vysílaného počítačem, který identifikují jakákoliv zařízení Applu nacházející se v blízkém okolí. Celý proces přitom využívá end-to-end šifrování, takže nemůže být zneužit a nijak znatelně neovlivní výdrž zařízení.

Čas u obrazovky a vylepšení systémových aplikací

macOS Catalina jednoznačně patří k bohatším verzím desktopové platformy Applu, což potvrzuje také příchod Času u obrazovky na Mac a mnoho menších novinek u jednotlivých aplikací. Velká část novinek je přitom inspirována schopnostmi iOS.

Fotky tak dostaly nové zobrazení zaměřené na výběr toho nejlepšího a nejdůležitějšího, Poznámky nabízejí galerii poznámek a lepší vyhledávání, Připomínky se představily v kompletně přepracované verzi, Safari navrhuje položky ze seznamu četby a odkazy z iMessage a Mail umožňuje blokovat vybrané odesílatele, ztišit konverzace a odhlásit se z poštovních seznamů.