Mareš složil šéfa Národního bezpečnostního úřadu
Demise. Ten člověk vypadá jako kuchař z Hiltonu. Nebo třeba jako někdo odvedle. Kdo ještě včera věděl, že se jmenuje Jan Mareš (to je skoro jako Novák) a že šéfuje Národnímu bezpečnostnímu úřadu? „Šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jan Mareš včera pod tlakem rezignoval na svou funkci. Vyhnul se tak odvolání, k němuž se ve vládě schylovalo kvůli podezření z jeho napojení na skupinu kolem obviněného soudce Jiřího Berky. Mareš podal rezignaci písemně na úřad vlády,“ píše deník Právo. List přináší tu úžasnou fotografii na níž je šéf Mareš bez klobouku ve vánici. Dobré foto.
V dalších listech nepovažovali tuto informaci za tak zajímavou, aby se jí věnovali seriózně na titulní straně. Lidové noviny zašily růžolícího Mareše do sloupku. Mladá fronta Dnes ze stejné vydavatelské stáje jako Lidové noviny, z kauzy udělala tak trochu lechtivou story.
„Měl hlídat politiky, po aféře končí“, zní titulek Mladé fronty Dnes, které už nešéfuje psychotický Pavel Šafr (rozuměj – pastýř), ale jeho bývalý „otloukánek“ a tzv. zástupce Čenda Čásenský (- mimochodem, MfD tak trochu změnila design, dlužno říci, že ku prospěchu – zvláště komentátoři vypadají na svých fotografiích konečně jako zajímaví lidé, nikoliv jako neumytí, ulepení a unavení dělníci ze stavby).
„Šéfovi mocné instituce, která shromažďuje šifry a tajné informace, zlomilo vaz pár nejednoznačných vět. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jan Mareš včera rezignoval, několik dní po zveřejnění odposlechnutých telefonních hovorů. Mareš si na záznamech povídal s Vladislavem Větrovcem obžalovaným z maření konkurzů spolu se soudcem Jiřím Berkou,“
píší šifry jp a kop. Co si o tom mají lidé myslet? Žádný z listů kromě Práva neposkytuje žádný komentář. Martin Hekrdla v Právu píše:
„Kámen ze srdce spadl jistě včera vládě ještě před jejím večerním zasedáním, když ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jan Mareš na svůj post rezignoval. Ale ještě dlouho po pádu tohoto balvanovitého problému do vod úlevného zapomnění se budou na hladině naší politiky šířit kola otázek. Například: Jak hlídal stát svého hlídače?“
TIP: Jak využít půjčku bez úroků nebo také dlouhodobou půjčku bez registru?
Komentátor si s tématem moc neví rady, a pointuje svůj text pod názvem „Zločin ve vašem obýváku“ jako trochu pokleslou historku z veřejnoprávní televize, která také jako první informace o propojení podsvětí s NBÚ přinesla. Jádrem celého problému ale není podle komentátora prorůstání zločinu do veřejné správy (!), ale „únik informací“.
„Žádné korupční zlaté řetízky nebo starožitné hodinky bezmála s vodotryskem nedokládají závažné prorůstání zločinu do státní správy tolik, jako skutečnost, že občas můžeme státní tajemství vyslechnout z televize. A ve vlastním obýváku,“ píše Hekrdla. Inu, pokud by náhodou někdo nevěděl, o co se zajímá NBÚ, tak vězte, že o vás třeba právě sbírá nějaké „citlivé údaje“ – třeba s kým chodíte, s kým jste chodili a kdy jste se s někým potkali – včera, dnes, ale i před 20 lety. Nevěříte?
Nedávno si to na vlastní kůži prožili zaměstnanci letištního personálu, kteří byli vystaveni poněkud drastickým prověrkám právě z tohoto úřadu. A to ani nevěděli, že je prověřují lidé, kteří dostávají dárky od gangsterů!
Fico: Dzurinda škodí Slovensku
Na Slovensku se schyluje k předčasným volbám. Mladá fronta Dnes přináší půvabnou fotografii premiéra Mikuláše Dzurindy se sepjatýma rukama a popiskem: „Končí kvůli smlouvě o Vatikánu“. Na Dzurindu si totiž vyskočili slovenští lidovci z KDH, kteří prý požadovali, aby mohli věřící odmítnout „pracovat v neděli“.
K tématu upustil glosu šéfkomentátor Martin Komárek, který do glosy ale zapracoval čerstvou snahu ministra kultury Vítězslava Jandáka dohodnout se (právě) s Vatikánem. „Na Slovensku padá vláda, protože křesťan Dzurinda urazil city ještě horlivějších křesťanů. U nás nejoblíbenější politik sociálnědemokratické vlády, Vítězslav Jandák, podává křesťanům pravici. Chce se líbit a chce vystupovat jako schopný pragmatik. Do tohoto obrazu jeho čin zapadá,“ píše. Jiný kraji, jiný mrav.
Na Slovensku jsou volby vyhlášené na 17. června. Deník Právo dává prostor opozičnímu lídrovi sociálních demokratů Robertu Ficovi v rozhovoru s titulkem: „Předčasné volby zkrátí řádění Dzurindovy vlády“.
Nejdůležitější pro nás je, že jsme zkrátili o celé tři měsíce řádění nynější krajně pravicové vlády. Náš názor na předčasné volby je jasný: měly být už dávno. Proto jsme šli Dzurindově vládě po krku. Považujeme ji za škodlivou pro Slovensko. Řekli jsme, že každý den, o který dokážeme zkrátit její funkční období, je pro zemi dobrý,“ hřímá zemanovsky Fico.
Bude to horký červen v obou zemích. V Česku budou volby jen dva týdny před těmi slovenskými. Schválně, kolik asi lidí k volbám přijde?
TIP: Co nakoupit v obchodě Primark Praha?