Ministr Svoboda odřízl Kavana od tajných spisů, kancléř Weigl má motýlka
Nedůvěra. Skandál, co nemá obdoby. Hrůza a děs v očích diplomatů. Bývalý ministr zahraničních věcí Jan Kavan je totiž jako hromosvod. Přitahuje, zdá se, hromy i blesky. Kam jeho noha vkročí, vypadávají kostlivci ze skříní, tajné spisy se válejí v nezamčených stolech, něco se pro jistotu na oko skartuje a občas nějaký ten jeho bývalý generální sekretář vyhrožuje likvidací „nepohodlné novinářky“.
Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Včera lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda poté, co zjistil, že Kavan skartoval „citlivé spisy“, odebral svému předchůdci přístup k „utajovaným skutečnostem“. Řeší to deníky Právo, Mladá fronta Dnes i Lidové noviny na titulní straně s palcovými titulky.
„Svoboda odřízl Kavana od tajných údajů“, píše Právo. „Svoboda dal Kavanovi výpověď“, hlásí Lidové noviny, „Skandál před šéfem NATO“, oznamuje Mladá fronta Dnes. „Je to krajní výraz nedůvěry k diplomatovi, který zastává vůbec nejvyšší mezinárodní funkci od vzniku ČSR v roce 1918,“ píše Právo.
TIP: Jak funguje ESSOX, registr plátců DPH nebo přerušení živnosti?
„Svoboda svůj bezprecedentní krok odůvodnil výsledkem vnitroresortní kontroly, podle níž Kavan během svého ministrování vydával některé důvěrné listiny za skartované, ačkoliv ve skutečnosti nebyly zničeny. Existuje přitom podezření, že některé z těchto listin byly ztraceny a jejich formální skartace to měla zastřít,“ píše Právo.
Skartoval, či neskartoval?
Případem se podle českých novin zabývá druhý měsíc Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Poprvé s informacemi v tisku přišel Jan Klas (ODS), předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS. Ministr Cyril Svoboda dal podle Lidových novin a Mladé fronty Dnes všem českým ambasádám pokyn, aby předsedovi Valného shromáždění OSN neposílaly informace „označené jako tajné“. „Vedoucímu naší mise v New Yorku (Hynku Kmoníčkovi) jsme oznámili skutečnost, že Kavan není určen k seznamování se s utajovanými skutečnostmi,“ cituje Svobodu Právo.
Novináři se dnes nemohou shodnout, kolik dokumentů Kavan skutečně skartoval. Nikdo to neví. Právo cituje Svobodu, který říká: „Jan Kavan podepsal prohlášení, že po prostudování skartoval spisy, které byly vedeny v režimu vyhrazené, důvěrné a tajné. Šlo od roku 1999 až do roku 2002 celkem o 385 jednacích čísel. Tato prohlášení nejsou pravdivá, protože velké množství těch jednacích čísel bylo dohledáno. Zhruba dvě třetiny těchto spisů se dohledalo.“ Lidové noviny autoritativně uvádějí, že Kavan skartoval mezi dokumenty i „záznam svého rozhovoru s Vladimírem Železným“.
„Mezi dokumenty, které nechal Kavan zničit úplně, patří podle Svobody velmi citlivé materiály. Skartován tak byl i spis se záznamem schůzky mezi Janem Kavanem a bývalým generálním ředitelem televize Nova Vladimírem Železným. Kvůli schůzce s mediálním magnátem v New Yorku se přitom dvěma lety rozpoutala jedna z Kavanových afér,“ píše list.
Mladá fronta Dnes si rozsahem skartací už není tak jistá, protože to rozvádí jenom jako variantu. K tomu se také na straně 2 přiklánějí Lidové noviny: „K dalším materiálům, které Kavan zničil, anebo zapomněl zničit, patří diplomatické šifry a zprávy velvyslanců. Ministr Svoboda naznačil, že mezi sporné dokumenty patří také písemnosti, které se týkají NATO.“ Po dokumentech každopádně dále pátrá NBÚ.
Na problémy se skartacemi narazila v úřadu po svém nástupu Jiřina Kozelková (KDU-ČSL), která obsadila místo ředitele odboru zvláštních úkolů po Jaroslavu Veselém, bývalém vojáku z povolání, který byl před rokem jmenován velvyslancem v Indonésii.
Odejděte, Kavane! Proč?
S vypuklou aférou se množí i snahy odvolat Jana Kavana z funkce předsedy Valného shromáždění OSN. Po první výzvě Jana Klase, ji dnes opakuje i Jan Zahradil, stínový ministr zahraničí ODS. Snaží se o to, seč mu síly stačí i sám ministr Svoboda. Zatím se mu to ale nepodařilo, i přes velmi silácké výrazy proti Kavanovi, u premiéra Špidly kvůli křehké hlasovací koalici domluvit. „Pracovní poměr na ministerstvu Janu Kavanovi skončí v září, zároveň s koncem jeho funkce předsedy Valného shromáždění OSN,“ řekl včera podle Lidových novin ministr Svoboda.
Kavan ale tvrdí, že se nic špatného nedopustil. Právu včera telefonicky řekl: „Nejsem si vědom jakéhokoli pochybení ve smyslu porušení zákona č. 148 o utajovaných skutečnostech.“ Dodal vzápětí, že si ale není jistý, zda „neporušil některý z interních předpisů ministerstva zahraničí postupem, který mi byl úředníky doporučen“. Na výzvy po odstoupení Kavan lakonicky Právu řekl: „Já nemám funkci, ale hodnost velvyslance. nemám žádné podřízené, nemám žádný úřad, nemám žádné šifry ani přístup k nim. Byl jsem zvolen všemi 191 státy OSN, takže odpovídám Valnému shromáždění OSN, nikoli ministerstvu zahraničích věcí ČR, které mě nemůže odvolat.“
Kavan zpochybňuje i samotné důvody, pro které by měl odstoupit, neboť „neporušil žádný český zákon a už vůbec ne povinnosti předsedy VS OSN“. Vyjádřil zároveň údiv nad výroky Klase a Svobody, kteří hovořili o „detailech mojí bezpečnostní prověrky“. Podle Kavana to nemusí být slučitelné se zákonem. Právo uvádí, že Kavan podle svých slov zatím dostal jenom dopis z NBÚ o nesrovnalostech ve skartaci, zpochybňuje i Svobodou uváděný počet 385 listin. „Oficiálně mi bylo sděleno číslo mnohem menší,“ řekl Kavan. Podle informací Práva (od Jana Kavana?) má „jít o 167 dokumentů, z nichž se kromě třiceti všechny našly“.
Názory na kauzu uvnitř ČSSD se různí. Velmi opatrný premiér Vladimír Špidla soudí, že „váha toho pochybení není zřejmá“. Šéf poslanců ČSSD si ale myslí, že jde o „porušení zákona a měly by z toho být vyvozeny důsledky“. Špidla, kterému záleží na udržení křehké většiny v parlamentu, si dává pozor. Ibl ale již naznačil, že by Kavana mohl klub vyzvat k rezignaci na poslanecký mandát. To by také mohlo uspíšit proplácení Kavanova úřadu v New Yorku i letenek na zasedání do Prahy.
Hřebíky do rakve
Kauza je vděčnou potravou pro vyhládlé novinářské ohaře. Sloupkař Lidových novin Martin Zvěřina na to jde zostra. Hned obviní Kavana ze snahy údajně skartované dokumenty zpeněžit. Všeho ale dočasu, v OSN za chvíli skončí, na zamini už má padáka. „O rezignaci Jana Kavana uvažovat nemusíme, drží se všech funkcí jako ´jistá matérie´košile. I jeho poslanecký mandát má však svůj konec. A bude pak věru zajímavé sledovat, jak se pan Kavan hodlá živit. O pracovní nabídky nebude mít jistě nouzi, vždyť dokázal, že je schopný lecčeho,“ napsal Zvěřina.
„Jen zaměstnavatel si ho bude muset víc hlídat. Věřme, že jím už nikdy nebude Česká republika,“ zaráží poslední hřebík do Kavanovy rakve. Ani Mladá fronta Dnes si nebere servítky. Na to tam je Karel Steigerwald a jeho komentář „Škůdce státu“. A další hřebík do rakve.
Ten už ale není jednoznačný: střílí také do Svobody. „Protože není stále ještě jasné, co všechno Kavan skartoval či neskartoval, příběh bude pokračovat,“ píše dramatik. Podle Steigerwalda je takových lidí jako Kavan v OSN dosti.
„Kavan je mimořádná postava: jinému by nohy zlámala desetina jeho afér a aférek. Kavanovi neuškodí nikdy nic. Jako parostroj se hrne vpřed, vzhůru, do oblak, odkud pak na nás padají zplodiny jeho činnosti. Kavan vypadá jak postava z temného špionážního románu: na každého něco má, všichni mlčí, chvějí se, nevidí, neslyší,“ píše Steigerwald. Ale nebylo by to dosti dramatické, kdyby neměl dramatik a komentátor Steigerwald ještě jedno rozuzlení. „Ale může se stát, že Kavan bude zas nevinný. Že to jen Svoboda kouše svou vlastní koalici do hrdla. Přijde zítra a řekne: Já to tak nemyslel,“ uzavírá Steigerwald.
Železného pikle a Weiglův motýlek
Musel se věru divit generální tajemník NATO George Robertson, který se včera ocitl v Praze na návštěvě, co se to u nás děje. Čtenář se při četbě českých novin diví s ním. Kolik lidí najednou mluví a jak nahlas. Také senátor Vladimír Železný, o němž už tu dnes byla řeč, prý promluví. Dosud mlčel. O čem? Inu, o té slavné arbitráži. Nechme ale prozatím tajemné Železného náznaky, kterak nám odhalí „pikle“, a po vzoru televize Nova, zasmějme se spolu se zvířátky.
Ohař Lidových novin Jaroslav Plesl (maskovaný šifrou „jap“) to dneska rozjel na straně 2. „Prezidentův kancléř Weigl se zranil při bití syna“, píše list. Síla! Je to ale vtipné, protože to začíná otázkou: „Proč zničehonic místo obvyklé vázanky nosí prezidentův kancléř Jiří Weigl motýlka?“ No, no, nevíte? Odpověď včera prozradil prezident Václav Klaus účastníkům semináře o slovenské rozpočtové reformě. Inu, pohlavkoval syna. „Pohlavkováním vlastního syna v autě si způsobil zranění. Vykloubil si rameno a následovala operace,“ řekl o svém kancléři koketně prezident.
Jak to souvisí s motýlkem? No, ruku mu lékaři zafačovali, a tak si tedy nedokáže omotat svou kravatu kolem krku, dodejme pointu. Weigl k tomu řekl, že prý ho nejdřív napadl syn a on se jenom bránil. Hm, nevím, nevím, každopádně prezident v něm nalezl zalíbení již dávno – a žádný motýlek to nezkazí. Zakončil totiž výrokem, že je teď kancléř Weigl úplně, ale úplně jiný člověk. Škoda, že to nemůžeme říct o Klausovi.