Lepší izolace hluku. Pěnové nástavce pro AirPods Pro jsou jako špunty do uší
Bezdrátová sluchátka AirPods od Applu se od svého uvedení na trh v roce 2016 stala základem technologického světa. AirPods si uživatelé oblíbili díky jejich elegantnímu designu, snadnému nastavení a bezproblémovému připojení k zařízením Apple.
Zejména u přenosných sluchátek je velmi důležitá jejich schopnost pro kvalitnější poslech izolovat okolní hluk. Navíc pak není třeba hlasitostí hudby přebíjet zvuky v pozadí a šetřit tak sluch.
Původní AirPods jsou kvůli naprosté absenci tohoto aspektu kritizovány, Apple tedy přišel s AirPods Pro nabízejícími hned dva způsoby odhlučnění – pasivní a aktivní. Další zlepšení toho prvního přináší pěnové nástavce od Twenty Supply.
Apple AirPods
AirPods se neuvěřitelně snadno nastavují. Stačí otevřít pouzdro AirPods v blízkosti zařízení Apple a na zařízení se objeví vyskakovací okno s dotazem, zda chce uživatel AirPods připojit.
Po připojení se AirPods bez problémů spárují s jakýmkoli jiným zařízením Apple. Sluchátka AirPods jsou vybavena dvěma mikrofony s tvarováním paprsku, které pomáhají odfiltrovat hluk z okolí a zajišťují, že hlas bude vždy jasně slyšet.
Sluchátka AirPods mají také skvělou kvalitu zvuku. Mají zabudovaný akcelerometr a optické senzory, které rozpoznají, kdy je má člověk v uších. Podle toho automaticky přehrávají a pozastavují zvuk.
Sluchátka AirPods jsou také vybavena čipem Apple H1, který pomáhá zajistit rychlé a stabilní připojení k zařízení. Čip H1 také umožňuje hands-free přístup k hlasové asistentce Siri od společnosti Apple.
Sluchátka se dodávají s nabíjecím pouzdrem, které vydrží až 24 hodin nabíjení a dá se snadno nosit v kapse nebo tašce. Sluchátka AirPods jsou také vybavena možností bezdrátového nabíjení, které umožní pohodlně nabíjet sluchátka AirPods, aniž by se musela připojovat do elektrické zásuvky.
Potlačení hluku AirPods
Aktivní potlačení hluku má svoje jasné výhody, jelikož umožňuje vysokou úroveň nastavení, například propouštění pouze lidského hlasu nebo veškerého zvuku, aniž by bylo nutné sluchátko z ucha fyzicky vyjmout.
Stále však funguje podle nedokonalých algoritmů, nese s sebou také určitá omezení v podobě ne vždy spolehlivé izolace a možného negativního vlivu na kvalitu přehrávané hudby.
V tomto bodě mají naopak výhodu pasivní způsoby izolace, které jsou v dnešní době ve sluchátkovém světě na poměrně vysoké úrovni. Na vrcholu se nacházejí profesionální monitory modelované na míru přesně podle tvaru ucha jejich uživatele.
Také AirPods Pro se do určité míry snaží ergonomickým tvarem zajistit co nejlepší usazení a izolaci, nabízí však pouze základní silikonové nástavce ve třech velikostech.
Mezi nimi si nejspíš vybere každý, u sluchátek typu in-ear ale bývají standardem také další nástavce jiných tvarům z jiných materiálů a podobně. Velká část jich přitom používá standardizovaný tvar stopky, na kterou se nástavce nasazují, takže některé firmy se přímo zaměřují na jejich masovou výrobu.
Pěnové nástavce AirPods
Jak je u Applu zvykem, AirPods Pro veškeré podobné standardy ignorují, naštěstí jsou ale samy o sobě dostatečně populární na to, aby se někdo rozhodl vyrobit pěnové nástavce přímo pro ně.
Pěnové nástavce používají stejný materiál jako špunty do uší, díky paměťové pěně tedy mohou poskytnout vysokou míru komfortu a zároveň velmi dobrou izolaci. Jejich jedinou nevýhodou pak je omezená doba používání, jelikož pěna časem ztrácí své vlastnosti.
Majitele AirPods Pro, pro něž to nepředstavuje překážku, potěší výrobek firmy Twenty Supply Co, která za 12 liber (zhruba 350 korun) nabízí sadu takových nástavců ve třech velikostech.
Výrobce uvádí, že jejich design kopíruje oficiální silikonové nástavce od Applu, takže obsahuje ochrannou mřížku a jejich velikost se bez problémů vejde do nabíjecí krabičky. V současnosti jsou naneštěstí vyprodané, zájemci si tak musí počkat na e-mail informující o dostupnosti.