Podpora ČSSD je nejnižší od roku 1992, Laštůvka měl dostat v Alžírsku úžeh
Šance. Je to krize, nebo to není krize? Skoro by se chtělo říct, že člověk si zvykne na všechno. I na krizi, která vlastně zas takovou krizí není, že? Po bravurním tahu předsedy ČSSD a stále ještě premiéra Stanislava Grosse, který by se dal přeložit do lidového úsloví „Kterak upřímný baby Gross zařízl neupřímného komunistu Kohouta“ (pro ty, kteří nesledují zprávy denně připomínám, že „baby“ nabídl z diplomatického stáda Jana Kohouta, šéfa mise v Bruselu, aby vedl vládu místo něho: vlci z ČSSD Kohouta ale slupli jako malinu) – a jede se dál.
Vláda funguje, protože, jak jinak by se dalo nazvat to, že se rychle prodal Český Telecom a v Praze na letišti přistály švédské Gripeny?I české noviny také trochu polevily od svého „hysterizujícího stylu“, jak vtipně označil sobotní články tisku v televizi muž, který se zdá vystupovat ze stínu. Ano, noviny stále více citují ministra pro místní rozvoj a místopředsedu ČSSD Jiřího Paroubka, méně již předsedu poslaneckého klubu Michala Krause, který se po nočním jednání ze čtvrtka na pátek ocitl patrně v nevyhlášené nemilosti.
Je to předzvěst Paroubkova nástupu do premiérské pozice? Nezáviděníhodná zkušenost Janu Kohoutovi patrně vystačí na to, aby již nepokoušel duchy a vrátil se zpět do teplého Bruselu. Tam nikomu nevadí, že byl předlistopadový komunista, ani že nemá nervy na noční vyjednávání.
Hlavní titulky novin jsou orientovány všemi směry. Deník Právo otevírá titulkem ze škatulky věčně živých výzkumů, který míří do řad ČSSD: „STEM: preference ČSSD pod 12 procenty“. Místo fotografie jsou tu k vidění grafy. Mladá fronta Dnes zamířila do podnikatelské každodennosti: „Šéfové se zlobí: bez úplatků to nejde“. Deník s novou (dosti „nelidskou tváří“), tedy Lidové noviny s novým lay-outem, píší trochu vyčpěle: „ODS mění přístup k EU“. K EU se utekly i Hospodářské noviny suchým textem svého zpravodaje: „Služby: Evropa vzdává další bitvu“.
Jak známo, není nic staršího, než dnešní noviny. Ty totiž uvádějí něco, co dnes již neplatí. Rýsuje se totiž dohoda stávající koalice „v demisi“, ze svých stranických funkcí již odstoupili oba lidovečtí ministři Ambrozek i Šimonovský, a zdá se, že cesta ke staronové vládě s většinou 101 mandátu je tak opět otevřena. Dnešní noviny ale především preferují variantu menšinové vlády, čímž evidentně skočily na víkendový špek Peroubkově stylu.
Takže Právo: „Až dnes se dozví prezident Václav Klaus odpověď na svou otázku z pátečního dopisu šéfům tří bývalých koaličních stran, zda jednání o nové vládě definitivně ztroskotalo. Chybí mu už jen odpověď ČSSD. Návrh dohody soc. dem. předsednictvo již velkou většinou odmítlo, ale premiér Stanislav Gross včera zopakoval, že jednat by se ještě mohlo.“ Ve článku s názvem „Gross dnes řekne Klausovi, zda má vláda šanci“.
Kromě Práva se o současné vládní krizi nedozvíte příliš věcí. Ale i Právo se trochu zoufale vybíjí na detailech. Poté, co o víkendu všichni přetřásli to, že „noční dohoda“ nebyla dohoda, ale „návrh dohody“, jako by již nikdo neměl o čem psát.
Detaily typu, že ta „noční dohoda“ zůstala v laptopu ministra Pavla Němce, a nespatřila světlo boží v tištěné podobě, pobaví i dítě. „Nepřímo potvrdil, že text této dohody není v tištěné podobě, ale existuje jen v laptopu předsedy US-DEU Pavla Němce,“ odkazují noviny na ministra Paroubka. „Bylo by dobré tu dohodu vyjmout z laptopu, podívat se na ni ještě jednou. Některé věci tam skutečně, jak jsem to slyšel ústně, nebyly pro soc. dem. přijatelné a měli by to asi reflektovat v nějaké míře naši partneři,“ uvedl pro Právo Paroubek.
Ministr Paroubek je také uváděný v souvislosti se změnami vyjednavačů, kteří se asi opravdu dosti v noci zavařili (Paroubek tak šije do Krause). „Bylo by dobré zvážit, jestli tato delegace, jak byla sestavena, může v tomto složení pokračovat,“ poznamená suše Paroubek.
A co ještě Paroubek uvedl? „Paroubek uvedl, že na dnešním politickém grémiu ČSSD navrhne jména nových vyjednavačů, která ale odmítl sdělit,“ dodává list. O tom, jak vytížený musí Paroubek být, svědčí i jeho ostrý komentář (opět v Právu) ke stranickému kolegovi Vladimíru Laštůvkovi, který se odhodlal po telefonu komentovat krizi – světe div se – ze služební cesty v Alžírsku.
Laštůvka totiž trochu neomaleně řekl, že se sice nebojí spolupráce s komunisty, že by takový „koktejl“ (míněna menšinová vláda) byl pro ČSSD „smrtící“. Paroubek je jiného názoru: „Především bych chtěl říci, že mě trošku překvapuje vyjádření pana Laštůvky. Možná že to říkal někde v cizině, že měl trošku úžeh.“
TIP: Co je to evidenční kontrola nebo zelená karta?
Propad vládních preferencí
Hlavním tématem, které v sobě kóduje krizi je výzkum soukromé agentury STEM. Mladá fronta Dnes přepisuje čísla agentury a hlásí, že „vládnoucí ČSSD v čele s premiérem Stanislavem Grossem má nyní podle průzkumu agentury STEM pro volby do Sněmovny dokonce nejméně příznivců od roku 1992“. To vypadá hrozivě. „Volilo by ji jen necelých dvanáct procent dotázaných.
Volby by vyhrála ODS s 33,6 procenta hlasů,“ dodává list. Varovným ukazatelem je také zvyšující se počet nevoličů, lidí, které poznáte již na dálku tím, že jsou ze všeho otráveni-znechuceni nebo alespoň zklamáni. „Průzkum také varuje, že ubývá lidí, kteří jsou ochotni jít k volbám. Nyní by se hlasování zúčastnilo jen 60 procent dotázaných,“ píše Mladá fronta Dnes.
Jediné překvapení výzkumu je fakt, že vládní US-DEU se zvedla od hladiny na překvapivých 2,2%. Další čísla nejsou příliš překvapivá: druzí komunisté (17,6%) i lidovci mají svou stabilní bázi (8,3%). „KSČM by měla 49 mandátů, nyní má 41 poslanců. ČSSD by získala 33 (dosud 70) a KDUČSL 23 (nyní 21). Zvažovaná koalice občanských demokratů a lidovců by tedy disponovala pohodlnou většinu 118 hlasů, což je téměř třípětinová ústavní většina (120). Tu by dala bez problémů dohromady ODS a soc. dem. se 128 křesly,“ poznamenává Právo, které tu přepočítává na mandáty.
Snad budou zítra noviny zajímavější. Na české politické scéně se již dnes večer očekává průlom. Má staronová vláda šanci? Na konkláve v římské Sixtinské kapli se velký průlom nečeká. Zatím se z komínu kouří pouze černě. Naděje umírá poslední…
TIP: Jak získat nebankovní půjčky kde opravdu půjčí?