Za jakých okolností je nárok na příspěvek na bydlení

Může se stát, že se partneři rozejdou a každý jde bydlet jinam. Pokud žena s dítětem půjde bydlet zpět ke svým rodičům, může s nimi uzavřít nájemní smlouvu. Může k tomu pobírat i příspěvek na bydlení?

Dávka Příspěvek na bydlení je dávkou státní sociální podpory, která přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy.

Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35), a zároveň součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Zjednodušeně řečeno může vzniknout nárok na dávku v případě, když náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % příjmů rodiny. Náklady na bydlení tvoří u nájemních bytů nájemné a náklady za plnění poskytované v souvislosti s užíváním bytu, dále náklady za energie, vodné a stočné, odpady, vytápění.

Zvláštní pozornost je potřeba věnovat vodnému a stočnému, jelikož například cena vody v Praze může být výrazně vyšší ve srovnání s jinými oblastmi, což se promítá do celkových nákladů na bydlení.

Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují pro nájemní byty částky nájemného v souladu se zákonem o nájemném. Dále jsou do nich zahrnuty ceny služeb a energií.

Poskytování příspěvku na bydlení podléhá testování příjmů rodiny společně posuzovaných osob. Pro nárok a výši příspěvku se berou v úvahu průměrné náklady zaplacené za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Do příjmů se zahrnují příjmy ze závislé činnosti, příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti a dále dávky nemocenského a důchodového pojištění, některé sociální dávky jako je například přídavek na dítě a rodičovský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti atd. Do rozhodného příjmu se započítávají takzvané čisté příjmy.

U příspěvku na bydlení se tedy dokládají příjmy a výdaje jako je například televizní poplatek za předchozí kalendářní čtvrtletí. To vše je z důvodu toho, aby lidé nepřišli o byt.

Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu.

Nicméně je třeba sdělit, že bytem se dle zákona o státní sociální podpoře rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt.

Žádosti o dávku příspěvek na bydlení vyřizuje Úřad práce České republiky – krajské pobočky, respektive jejich kontaktní pracoviště dle místa trvalého pobytu osoby, která uplatňuje svůj nárok na dávku.

Příspěvek na bydlení – obecně 

Příspěvek na bydlení je druh finanční pomoci, která se používá na pokrytí nákladů spojených s bydlením, jako je nájemné, služby a další různé výdaje. Tento typ podpory je obvykle poskytován rodinám nebo jednotlivcům s nízkým příjmem, kteří prokáží finanční potřebu, a často je součástí většího balíčku podpory.

Příspěvek na bydlení se obvykle používá na úhradu výdajů spojených s bydlením, jako je nájemné, služby a další související náklady. Výše příspěvku se určuje podle finanční potřeby a dostupnosti finančních prostředků.

Při žádosti o příspěvek na bydlení se musí doložit finanční potřeba. To může zahrnovat daňové informace, výplatní pásky a další doklady o příjmech. Kromě toho budou žadatelé obvykle muset předložit kopii svých posledních nákladů na bydlení. Tyto informace slouží k výpočtu výše příspěvku.

Příspěvek na bydlení může být užitečným zdrojem těm, kteří potřebují pomoc s výdaji na bydlení. Před podáním žádosti je však důležité porozumět podmínkám příspěvku. Je také důležité mít na paměti, že příspěvek je obvykle součástí většího balíčku pomoci.