Pšenično-žitný kmínový chléb – nejlepší recept
Domácí chléb, plný lahodné vůně a chutě, představuje jeden z nejdůležitějších prvků mnoha kuchyní po celém světě. Připravit si ho zároveň znamená vytvořit něco více než jen potravu – znamená to spojit rodinu a přátele kolem stolu a nasdílet jedinečné okamžiky.
Následující recept vám přinese krok za krokem návod, jak si připravit domácí chléb, který vám zaručeně přijde vhod na každodenním stole.
Chléb je jedním z nejstarších pokrmů, který zná lidstvo, a jeho příprava se v průběhu staletí stala vědou i uměním. Přestože si dnes můžeme chléb koupit v téměř každém obchodě, není nic jako vůně čerstvě upečeného chleba doma.
Sami si můžete určit jeho složení, přidat oblíbené přísady a vychutnat si ho v plné své čerstvosti. Navíc příprava chleba je skvělým způsobem, jak se odreagovat od každodenního shonu. Nyní vám představíme základní recept na domácí chléb, který se stanete mistry pekárny přímo ve své kuchyni.
TIP: Vyzkoušet můžete také plněný chléb.
Suroviny:
- 200 g žitná mouka (možno i cereální)
- 300 g pšeničná chlebová mouka
- 200 g pšeničná hladká mouk (celozrnná, špaldová)
- 15 g celý kmín
- 15 g čerstvé kvasnice (můžete dát i více)
- 1 lžička cukru nebo sladidla (med, melasa, sladěnka…)
- 390 ml voda (pivo, syrovátka…)
- 15 g sůl
Postup:
- V míse od robota si rozdrobte kvasnice. Přidejte cukr a vidličkou rozmíchejte do řídké kašičky.
- Smíchejte s vodou a metličkou dobře promíchejte.
- Dále přisypte vše ostatní z receptu. Robot zapněte na rychlost č.2 a nechte hníst 10 minut.
- Propracované a lepkavé těsto si dejte ideálně do plastové misky vymazané lžičkou oleje. Pokud nemáte nějakou s víkem, tak vložte mísu do plastového sáčku.
- Nechte při pokojové teplotě kynout jednu hodinu. Během této doby jednou přeložte. Dělá se to tak, že kraje těsta natáhnete a založíte do středu těsta. Dělat to muže přímo v míse kolem dokola.
- Po hodině si malinko naolejujte linku a těsto roztáhněte na přibližný čtverec. Složte a utahováním srolujte do tvaru šišky.
- Ošatku si pomoučněte žitnou moukou a šišku těsta vložte spojem nahoru.
- Po vyklopení bude spoj vespod a při pečení se nebude rozmotávat.
- Ošatku dejte opět do sáčku a nechte kynout jednu hodinu. Přibližně po dvaceti minutách si dejte rozpálit troubu i s pečícím kamenem a plechem na vodu.
- Pokud budete péci na plechu, tak můžete nahřívat později.
- Trouba musí dosáhnout minimální teploty 250 °C .
- Vykynutý chleba, který už kompletně vyplnil ošatku, opatrně vyklopte na sázecí lopatu. Tu si poprašte hrubou nebo kukuřičnou moukou. Chleba po ní lépe sklouzne.
- Pokud pečete na plechu, tak je důležité vůbec ho nevytahovat ven. Rychle se ochlazuje a chléb by vám po obvodu praskl.
- Připravte si cca 200ml horké vody z konvice, žiletku a sázecí lopatu.
- Teď už to půjde velmi rychle. Hlavně POZOR na páru!!!
- Chleba si vyklopte na lopatu, nařízněte, pokud tedy chcete a rychle ho sešoupněte na kámen či plech do trouby. Do spodního plechu na dně trouby nalijte vodu a rychle zavřete troubu.
- Minutku si nastavte na 15 minut.
- Poté stáhněte teplotu na 190 – 200 °C . Vytáhněte plech na vodu a dopečte 30 minut.
- Chladit nechte na mřížce. Nekrájejte teplý chléb! Střídka by se vám srazila.
Domácí chléb není jen pokrmem, je to zážitek. Něco, co dokáže spojit lidi, provonět dům a vytvořit vzpomínky. Nezáleží na tom, jestli jste zkušeným pekařem nebo teprve začínáte objevovat kouzlo pečení chleba – každý kousek domácího chleba nese s sebou špetku lásky a péče, kterou do něj vložíte.
Ať už ho podáváte na snídani, k obědu nebo k večeři, bude to vždy více než jen pokrm. Bude to výjimečný kousek vašeho stolu, který sdílíte s těmi, které máte rádi. Přejeme vám, abyste si chleba vždy pekli s radostí a že vás jeho chuť a vůně vždycky potěší.