Rakovina v rodině – manžel, manželka, děti – co dělat
Vážné onemocnění s sebou přináší velké změny v rodině a vypjaté emoce. Všechno je naruby a nic není stejné jako dřív. Jak se s nastalou situací vyrovnat a překonat překážku nejtěžší?
Modelový příklad: Ženin manžel onemocněl těžší formou rakoviny. Je po operaci a nyní ho čeká další léčba v nemocnici, chemoterapie a ozařování. Ona se odjakživa považuje za silného člověka, problémy řeší rázně, snaží se nic nevzdávat, ovšem teď si připadá zoufalá, zmatená a bezmocná.
To, že manžel onemocněl, nese velmi těžce. Někdy se zdá, že hůř než on sám. Nikdy to před ním nedává najevo, avšak nedokáže na nic jiného myslet. Pořád se ptá, proč se to děje zrovna jim. Manžel je mladý, hodný, pracovitý, žije jen pro rodinu (mají malé dítě).
Erupce emocí a pocitů
Ztráta zdraví, podobně jako jiných jistot, lidi vykolejí. A ať už se lidé snaží nedávat pocity najevo, nebo se jim poddají, procházejí procesem, který mívá několik fází. Právě ta první je charakterizována naléhavou otázkou – proč právě on? Proč zrovna my?
Žena se považuje za velice silného člověka a teď si připadá zmatená, zoufalá a bezmocná, přepadají ji deprese. Není se čemu divit. Vždyť většina léčby se teď děje v nemocnici a nezbývá nic jiného, než čekat, jak se manžel a jeho tělo s touto nemocí poperou.
Jak se vyrovnat s diagnózou rakoviny v rodině
Vypořádat se s rodinným příslušníkem, který onemocněl rakovinou, není snadné a neexistují žádná pevně stanovená pravidla, jak situaci zvládnout; bude velmi záležet na individuálních životních podmínkách, na tom, jak si jsou příbuzní blízcí, na typu a stadiu rakoviny a na řadě dalších faktorů.
Dva základní faktory jsou vzájemné naslouchání a empatie. Osoba s diagnózou toho musí hodně zpracovat, stejně jako zbytek rodiny. Je důležité mluvit o tom, co se děje, diskutovat o tom, jak se cítí, a klást otázky, přičemž je třeba respektovat soukromí a hranice toho druhého.
Vyrovnávání se s emocemi
Zjištění, že člen rodiny má rakovinu, může vyvolat obrovskou škálu emocí a jejich zpracování může být někdy jistě zdrcující. Prvotní reakcí může být zármutek nebo strach či těžké deprese, nicméně časem lidé zjistí, že tyto emoce ustoupí hněvu, zášti nebo dokonce pocitu viny.
Pokud se manžel či manželka snaží zvládnout své emoce, nejsou v tom sami. Mluvit o tom, jak se oba cítí, může pomoci. Rozhovor s rodinou může pomoci cítit se méně osamoceně. Lze také vyhledat podpůrnou skupinu nebo online fórum, kde je možné si popovídat s lidmi s podobnými zkušenostmi.
Podstatné je nebát se vyhledat odbornou pomoc, pokud má žena pocit, že ji potřebuje nebo že nezvládá své emoce. Není ostuda objednat se se ke svému praktickému lékaři a poradit se s ním, jaké služby v oblasti duševního zdraví jsou k dispozici, nebo si najít terapeuta, který se specializuje na pomoc lidem žijícím s rakovinou nebo podporujícím někoho s rakovinou.
Také se lze obrátit na organizaci Liga proti rakovině, která na telefonní lince poskytuje rady jak pacientům, tak jejich blízkým. Zkušenosti a podpora lidí, kteří si procházejí nebo prošli něčím podobným, bude neocenitelná. Hlavně na to vše žena nebude sama.
Získat podporu
Pokud manželka pečuje o partnera s rakovinou a zároveň pracuje, může být užitečné promluvit si o tom se zaměstnavatelem. Řekne-li svému zaměstnavateli, že má manžel rakovinu, může to u kolegů a vedení vyvolat cennou emocionální a praktickou podporu.
Mohla by mít například možnost přijmout flexibilní pracovní režim nebo být dočasně zbavena některých pracovních povinností, aby měla více času věnovat se domácím záležitostem. Žena má nárok také na příspěvek na péči o osobu blízkou.
Lze se také obrátit na přátele a širší rodinu. Mohli by nabídnout praktickou podporu, například hlídání dětí, zatímco bude žena doprovázet manžela na terapie, nebo ženu třeba jen vyslechnout, zatímco bude hovořit o svých zkušenostech.
Jak rakovina ovlivňuje rodinné vztahy?
Diagnóza rakoviny může změnit rodinnou dynamiku mnoha způsoby a pravděpodobně dojde k určitým změnám, na které si všichni budou muset nějakou dobu zvykat.
Rozvržení času a povinností. Po stanovení diagnózy čeká nemocného člověka pravděpodobně častá návštěva nemocnice kvůli testům, léčbě a následným kontrolám. Může pociťovat únavu a nebude schopen udržovat stejné životní tempo jako dříve.
Je běžné, že osoby podstupující léčbu přestanou na nějakou dobu pracovat nebo již nemají čas či energii na společenské aktivity. Mohou se také muset vzdát některých rodinných povinností, například se nemusí cítit dostatečně dobře na to, aby připravovali večerní jídlo nebo vyřizovali školní záležitosti.
Dynamika rodiny. Když je členovi rodiny diagnostikována rakovina, může to způsobit výrazné změny v rodinné dynamice, na které si pravděpodobně bude nutné zvyknout. Například pomoc při úkonech, které dříve manžel dělal samostatně, jako je koupání nebo pohyb v domácnosti.
Tyto situace, stejně jako mnoho dalších, mohou změnit způsoby, jakými se k sobě příbuzní navzájem chovají. I když tyto změny mohou být hluboké, mohou být dočasné a nemusí být nutně negativní. Lidé mohou například zjistit, že podpora tímto způsobem sbližuje a že to přetrvá i po léčbě.
Emocionální dopady rakoviny na rodinu. Je nevyhnutelné, že se rodinní příslušníci budou muset vyrovnávat s obtížnými emocemi a se změnami, které mohou nastat. Vyhrocené emoce mohou snadno vyvolat hádky. Jednotlivci se mohou uzavřít do sebe nebo se může změnit jejich chování.
Na druhou stranu lze na členech rodiny spatřit pozitivní stránky, které předtím možná nebyly vidět. Do popředí může vystoupit starostlivá stránka jednotlivců a lze se sblížit s rodinnými příslušníky, mezi nimiž možná dříve panovaly napjaté vztahy.
Jak podpořit svého blízkého
Po stanovení diagnózy a se změnou rodinné dynamiky může váš blízký potřebovat podporu. Mohou ocenit pomoc s každodenními záležitostmi, jako jsou domácí práce nebo vaření, nebo potřebují někoho, kdo by fungoval jako kontaktní osoba rodiny a informoval ostatní o tom, co se děje.
Při podpoře člena rodiny s rakovinou je důležité uvědomit si svá omezení a starat se také o svou pohodu. Pokud se žena bude příliš namáhat a nedopřeje si čas na odpočinek nebo na věci, které ji baví, může skončit vyhořením.