Slovensko na prahu své nové éry zblízka – Dopisy z Bratislavy

Odvahu slovenské vlády bychom mohli v Česku jen tiše závidět. Rozsáhlé reformy postihující snad všechny oblasti života se v minulém týdnu definitivně staly realitou. Na začátku letošního roku existovaly pouze na papíře. Dnes po pouhých, osmi měsících „rokovania“ je vláda této země uvádí do života. A to se,  prosím, nejedná o žádné kosmetické úpravičky, jde o zásadní řezy hned na několika místech (pokud je ovšem schválí již ne tak jednotný slovenský parlament):

Jedním z nejdůležitějších kroků je zavedení rovné daně ve výši 19 procent. Pokud zákon schválí i poslanci, budou jak podniky tak zaměstnanci odvádět státu řečených 19 procent ze zisku. Pro naprostou většinu obyvatel a podniků to znamená méně peněz zaplacených státu.

TIP: Jak funguje Fajn půjčka, nebankovní půjčky bez registru nebo půjčka v exekuci?

Vláda si od tohoto kroku slibuje zejména příliv dalších zahraničních investic na Slovensko a další rozvoj místní podnikatelské sféry. „Rovná daň zlepší podmínky pro podnikání, bude znamenat větší příliv zahraničních investic a zároveň zmenší prostor pro daňové úniky,“ řekl ministr financí Ivan Miloš. Daňová reforma předpokládá i sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty rovněž na 19 procent.

Konec úřednických povalečů a obálkových praktik

Od 1. ledna příštího roku se také zruší okresní úřady, jejichž funkci nahradí úřady obvodní. Státní aparát se podle ministra vnitra Vladimíra Palka zredukuje o celých tři tisíce úředníků. Toto opatření by mělo státní pokladně ušetřit 750 miliónů korun ročně.

Zároveň se také mění systém plateb některých správních poplatků (zápis do katastru nemovitostí). U správních úkonů budou přesně stanovené lhůty, ve kterých bude ten či onen muset být proveden. Například změna v obchodním rejstříku by měla být provedena maximálně do pěti dnů. Za urychlení některých úkonů budou přesně stanovené vyšší poplatky. Prostor k „obálkovému manévrování“ bude tedy značně omezen.

Úředníci také přestanou být placeni podle tabulkové metody, kdy dostává více ten, kdo je zaměstnán na úřadě déle. Zaměstnanci státní správy budou odměňováni po právu za kvalitu plnění svých úkolů a v rámci boje za „slušnějšího úředníka“ také za způsob, jakým se chovají ke klientům. Vláda také odsouhlasila návrh zákona, podle kterého bude úředník platit za chybné či opožděné rozhodnutí, kterým způsobil škodu.

Vysoké školy se budou platit

Studenti vysokých škol na Slovensku si od školního roku 2004/2005 budou muset na studium připlácet. Zavedení školného jako jedno z ustanovení novely vysokoškolského zákona je již definitivní. Výše poplatků zatím není známa. Ministr financí Ivan Mikloš přednese návrh systému poplatků koncem listopadu. Slovenští studenti si budou mít možnost na studium půjčit peníze a to až do výšky 40 tisíc korun ročně.

Mění se také financování ostatních typů škol, kterým bude stát vyplácet peníze podle počtu žáků – toto opatření se týká všech škol – státních, soukromých i církevních. Školy (kromě vysokých) budou spadat pod správu krajských úřadů a budou se moci na základě domluvy či potřeby sjednocovat do větších celků (od škol mateřských až po školy střední).

Sociální dávky jen opravdu potřebným

Na Slovensku dnes pobírá sociální dávky asi 11 procent lidí. Od ledna příštího roku by toto číslo mělo podstatně klesnout.  Změní se totiž posuzování lidí, kteří dávky pobírají – lidé, kteří nevyužijí všech možnost jak zlepšit svůj příjem nebudou považovány za lidi v nouzi. Dále budou zavedeny tzv. motivační příplatky: dostanou je všichni ti, kteří si najdou práci, zapojí se všeobecně prospěšných prací nebo se budou vzdělávat a rekvalifikovat.

Doprivatizování 

Vláda zrušila povinnost 51- procentního podílu státu v plynárenských a energetických závodech. Tyto podniky by tedy měly být již od prosince tohoto roku k dispozici soukromým subjektům. Naopak železnice, státní lesy, vody a pošta zůstávají nadále v rukou státu.

Poslední slovo bude mít parlament

Slovenská vláda zkrátka pochopila, že co Slovensko zameškalo za dob Mečiara, lze poměrně  rychle dohnat, pokud k tomu budou vytvořeny podmínky. Háček je ovšem v tom, že v širší vládní koalici to doslova vře, a že její jednota dostává stále těžší rány. Liberální ANO (Aliance nového občana vedená mediálním magnátem Ruskem) je totiž takovým vládním „rebelem“, který podle premiéra Dzurindy nedodržuje koaliční smlouvu a nad celou současnou vládou visí neustálá hrozba jejího rozpadu.

ANO se dokonce minulý víkend dohodla na odvolání svých dvou ministrů z vlády – ti ale své straně nechtějí být poslušní a o své příjemné postíky se nechtějí nechat jen tak obalamutit. Drží tedy ústa a krok s Dzurindovým vládním kabinetem. Proto byla i tak rozhádaná vláda schopná práce na tak zásadních věcech, jako reforma školství, státní správy a veřejných financí.

V poli (tedy také v parlamentu) je situace jiná a může být dost dobře možné, že některé reformy prostě hlasováním neprojdou, a že toto fiasko může mít dopad na existenci celé vlády… Nechme se překvapit.