Vývoj iPadu – tabletu Applu
iPad způsobil revoluci ve způsobu interakce a konzumace médií. Od svého uvedení na trh v roce 2010 se iPad, tablet navržený a prodávaný společností Apple, stal hitem. Jaký byl vývoje iPadu?
iPad je mnohem víc než jen tablet. Stal se základním nástrojem pro nejrůznější použití. Ať už ho člověk potřebuje k práci, do školy nebo pro volný čas, iPad zvládne všechno. Díky elegantnímu designu a intuitivnímu rozhraní se v iPadu snadno orientuje a snadno najde potřebné informace.
Vývoj iPadu
Jména Imran Chaudhri a Bethany Bongiorno pravděpodobně značné části fanoušků Applu nebudou povědomá. Jsou to lidé, kteří hráli zásadní roli při vývoji iPadu i několika dalších produktů značky.
Dnes jako manželé pracují na vlastním start-upu Humane. Před vydáním iPadu se potkali v Applu jako šéf designu interakce hardwaru a softwaru a vedoucí vývoje softwaru.
Chaudhri pro Apple začal pracovat už v polovině 90. let v divizi výzkumu, kterou Steve Jobs po svém návratu zrušil. Díky svým ambicím podílet se přímo na vytváření koncových produktů však s novým ředitelem navázal přímou spolupráci, jejíž výsledky se pak promítly v iPhonu, iPadu i pozdějších produktech jako Mac, HomePod, AirPods a dalších.
Bethany Bongiorno v Applu strávila osm let od roku 2008, přičemž celou dobu strávila ve vedoucích pozicích vývoje platforem iOS i macOS.
V centru vývoje iPadu stála technologie Multi-Touch, tedy dotykový displej se schopnosti reagovat na několik doteků zároveň. Multi-Touch jako nový, přímější a intuitivnější způsob interakce s elektronikou předcházel jak iPadu, tak iPhonu.
První nápad, jak novou technologii integrovat do zařízení, by nejspíš uvítali někteří kritici současných MacBooků. Apple totiž zvažoval stát se prvním výrobcem laptopu s dotykovým displejem. Z toho nakonec sešlo, protože by měl výsledný počítač příliš vysokou cenu i na tuto v zásadě prémiovou značku.
Po obřím úspěchu iPhonu se jako logický krok ukázal iPad, který měl svými fyzickými vlastnostmi mnohem blíže klasickému počítači a jeho displej poskytoval ideální plochu pro ovládání více prsty najednou.
I když iPad v začátcích působil kvůli svým softwarovým i hardwarovým omezením jako podivně zvětšený smartphone, byl vyvíjen jako počítač. Proto měl v kombinaci s připojitelnou klávesnicí působit i fungovat (až na dotykový displej) podobně jako iMac.
iPad jako fotoaparát
Tato konfigurace přitom zároveň umožnila nápad Steva Jobse z tabletu ve chvílích, kdy ho nikdo aktuálně nepoužívá, učinit fotorámeček. Když byl iPad jen zapojený v nabíjecím docku v kuchyni nebo obývacím pokoji, mohl zobrazovat fotografie a neustále tak zpříjemňovat každodenní zkušenost uživatelů.
Chaudhri vysvětluje, že zařízení nakonec působilo mnohem osobněji, než společnost předpokládala. Lidé ho nosili všude s sebou a pro jeho využití jako fotorámečku tak nebyl vůbec prostor. Místo pasivního zobrazovače fotografií z jiných zdrojů se iPad naopak v překvapivě velkém množství případů později stal aktivním fotoaparátem.
„Nevěřili jsme, že by lidé opravdu chodili venku a fotili iPadem. Když jsme začali vídat lidi s iPady, jak jimi fotí na dovolených, vlastně o tom byla ve firmě zábavná diskuze,“ vzpomíná Bongiornová.
Podle Chaudhriho jim zkrátka imponoval velký hledáček, který displej tabletu nabízí: „Jasně si vzpomínám olympijské hry v Londýně v roce 2012, kdy jste se rozhlédli po stadionu a viděli hodně lidí používat iPad jako fotoaparát.“ Už po několik generací mají iPady téměř stejné fotoaparáty jako iPhony.
iPad využití
iPad je jedním z nejuniverzálnějších a nejvýkonnějších technologických zařízení, jaké kdy byly vytvořeny. Lze ho používat téměř k čemukoli, od hraní her přes psaní e-mailů až po čtení knih. Zde je seznam některých úžasných věcí, které lze s iPadem dělat.
Vytvářejte umělecká díla: Díky Apple Pencil a různým uměleckým aplikacím má iPad úžasné možnosti kreslení a malování. Ať už jste začínající umělec, nebo se jen chcete pobavit, můžete na iPadu vytvářet úžasná umělecká díla.
- učení se novým jazykům: iPad je skvělým nástrojem pro učení jazyků. S aplikacemi, jako je Duolingo, se lze naučit nový jazyk během krátké doby.
- čtení knih: iPad se skvěle hodí pro digitální knihy. Knihy si lze koupit v App Store nebo stáhnout z jiných zdrojů.
- hraní her: v iPadu je velký výběr her, každý si tu najde něco pro sebe.
- poslouchání hudby: iPad nabízí skvělý způsob, jak poslouchat své oblíbené skladby.
- pořizování fotek: iPad má skvělý fotoaparát a lze s ním pořizovat úžasné fotografie a videa.
- sledování filmů: filmy si lze půjčit nebo koupit, případně je streamovat ze služeb jako je Netflix.
- vytváření dokumentů: s aplikacemi jako Microsoft Word a Apple Pages lze vytvářet a upravovat dokumenty, tabulky a prezentace.
- surfování po webu: iPad má skvělý webový prohlížeč, díky němuž lze kontrolovat e-maily nebo být ve spojení se sociálními sítěmi.
iPad je výkonné a všestranné zařízení, které pomůže s řadou úkolů. Ať už je někdo umělec, student, nebo profesionál v oboru, na iPadu si každý najde něco pro sebe.