WordPress, web jednoduše a proč zrovna tenhle systém…
Redakční systém WordPress je něco jako král mezi redakčními systémy. Dlouho vládne, ale na jeho místo se chtějí dostat další. Dovoluji si tvrdit, že zatím neúspěšně. Co je to WordPress, na co jej využít a v čem je jeho kouzlo? To všechno si povíme v tomto článku, kde člověk zjistí, že web se dá vytvořit i velice jednoduše, bez znalostí programovacích jazyků, bez peněz a bez moře času.
Někteří lidé uvíznou na bodě nula a stále dokola pracují na službách typu Blog.cz a dalších. Přitom existuje jiné, lepší řešení. Tím řešením je nainstalování nějakého redakčního systému, kterým může být například WordPress. To je nejznámější redakční systém určený pro blogování na celém světě.
Krásné však je, že se nemusí využívat jen pro blogování, instalace je jednoduchá, zabere pár minut a navíc je ovládání velice jednoduché a skýtá mnoho dalších možností a nastavení webu. Nainstalování redakčního systému navíc skrývá mnoho dalších výhod a někomu to může velice pomoci.
WordPress získal obrovskou popularitu po celém světě a po celém světě s ním i poradí. Redakční systémy vytvoří vlastní administrační rozhraní a uživatel může jednoduše plnit web obsahem a to bez jakéhokoliv zásahu do kódu, či do své peněženky. Je totiž zdarma.
Největší výhody WordPressu
- Je dostupný zdarma.
- Poradí s ním i na české podpoře.
- Ke stažení jsou k nalezení tisíce pluginů.
- Instalace je velice jednoduchá.
- Ovládání je velice jednoduché.
Celá instalace systému spočívá pouze ve stažení systému. Ten se stáhne například v balíku RAR. Po rozbalení tohoto balíku musí uživatel využít nějaký freehosting, který nabídne FTP, tedy možnost nahrání souborů na server.
K využití je například Webzdarma.cz, IC.cz nebo nějaký lepší za pár kaček. Rozbalený balík tedy uživatel nahraje na server a vzápětí se mu na jeho webu zobrazí instalační rozhraní, které se bude ptát hlavně po databázi a heslu k ní. Všechny tyto údaje by měl sám hosting zaslat ihned po registraci, případně dá návod, kde je získat. Po vyplnění příslušných políček je web připravený k používání.
Povedla-li se instalace, sedíte člověk čistým WordPressem. Nový web je na světě a člověk jej může začít využívat. Určitě však nebude chtít zůstat na tomto bodě a rád například využije nějakých jiných vzhledů a podobně. Samozřejmě to lze nastavit.
V administraci je taková možnost v přehledném levém panelu. Vzhledy se však stahují z internetu, kde jich jsou tisíce, některé jsou i placené, ale po zadání například „free wordpress templates“ do Googlu se zobrazí mnoho stránek, kde se dají pořídit skutečně krásné šablony.
Ty navíc čeká podobná cesta, jako celý systém, až na tu instalaci. Po stažení šablony v RARu ji uživatel znovu rozbalí a nahraje tentokrát na FTP do složky wp-content/themes
a v administraci ji aktivuje. Podobně je to i s pluginy, které se stáhnou a nahrají do složky wp-content/plugins
.
Na začátku jsem se zmínil o tom, že WordPress je blogovací systém. Každý má svůj názor a můj je takový, že WordPress lze použít skutečně na jakýkoliv druh webu. Viděl jsem na WordPressu postavené diskuzní fórum, katalog webových stránek, internetový obchod a další a další.
Samozřejmě za použití příslušných pluginů a úprav. Zcela určitě je to však nejlepší možná varianta pro výběr systému pro blog. Mnoho z námi doporučených blogů na tomto systému funguje.
Na závěr bych snad dodal jen jedno. WordPress je fenomén a existuje o něm strašně moc webů, kde se o něm může člověk mnoho dozvědět. Je to velice příjemné, jelikož neznám systém, který by byl tak oblíbený.
Pro uživatele je to přínosné už jenom proto, že návody a články o něm jsou v češtině, což v případě jiných systémů může být obtížnější i přesto, že samozřejmě mnoho českých webů existuje. Podle jeho oblíbenosti se odvíjí i počet jeho pluginů ve světě, šablon a hlavně i množství kvalitních webů.