Zasklená lodžie – výhody a nevýhody, co zvážit?
Zasklená lodžie je druhým obývacím pokojem každého domova. Je to klidné místo plné světla a slunce, mnohdy s pěkným výhledem do ulice nebo do přírody. Na co myslet a co nezanedbat, aby se zasklená lodžie proměnila v pohodlnou a upravenou oázu klidu?
V prvé řadě je žádoucí vymezit pojmy a nezaměňovat je dle libosti. Lodžie a balkon, případně i terasa, jsou tři zcela odlišné věci, přičemž stále mnoho lidí tápe, čím se balkon liší od lodžie a naopak.
Lodžie vs. balkon
Část populace nemá zcela jasno v tom, jaký je rozdíl mezi balkonem a lodžií. Všeobecně rozšířeným termínem balkon je myšleno jakékoliv venkovní místo spojené s bytem, kde se věší prádlo, popíjí káva nebo kam se chodí kouřit.
Ovšem hlavním rozdílem lodžie vs balkon je konstrukce. Zatímco balkon vyčnívá z obvodové zdi budovy do prostoru, lodžie je součástí nosné stěny a nevystupuje do popředí. Pro větší pohodlí a čistotu, nezřídka i bezpečnost, se mnoho lidí uchyluje k zasklení balkonu i lodžie, případně i zasklení terasy.
Zasklená lodžie – výhody
Zasklená lodžie poskytuje přídavný domácí prostor a místo k odpočinku. Sklo chrání lodžii před větrem, deštěm a sněhem, takže lodžie zůstává čistým a příjemným místem pro trávení času. Je to velmi vyhledávaný a před větrem či deštěm chráněný prostor mezi interiérem a exteriérem.
Sklo také chrání před hlukem, například hluk z ulice se sníží zasklením až o polovinu. V zimě zasklená lodžie udržuje teplo a chrání před chladem – tím domácnost šetří energii. Zasklením balkonů respektive lodžií v bytovém domě lze dosáhnout v průměru 6 % úspory energie.
Se zasklením lodžií si lze vytvořit více prostoru pro odpočinek nebo práci z domova. Protože v plně zasklené lodžii se lze kochat výhledem a přitom jsou lidé chráněni před větrem a povětrnostními vlivy. Za krásných dnů je možné zasklení lodžie zcela otevřít a vyhřívat se na slunci.
Zasklení lodžie může být rámové nebo bezrámové. Rámové těsní více, ovšem kvůli riziku zapaření či orosení skel je potřeba více větrat.
Bezrámové zasklívání lodžie – výhody
Bezrámový systém zasklení je díky svým mnoha výhodám snem mnoha lidí, kteří mohou ocenit všechny jeho přednosti, a to:
- Tento typ zasklení zajišťuje absolutní jednotu s okolím a majitelům bytů ve vysokých patrech nabízí úžasný panoramatický výhled.
- Průhlednost a optická lehkost „pevného“ zasklení umožňuje naplnit světlem balkon i přilehlou místnost.
- Venku jsou bezrámově zasklené balkony nebo lodžie skutečným potěšením, protože dokonale ladí s architektonickými prvky budovy, na jejichž stáří a stylu nezáleží.
- Snadno se čistí, protože skleněná křídla se mohou otáčet v libovolném směru a otevírají se dovnitř i ven.
- Systém lze instalovat na balkon jakéhokoli tvaru, jednoduchého (čtvercový, obdélníkový) nebo složitého (oválný, kulatý, mnohoúhelníkový).
- Trhliny mezi skleněnými křídly jsou izolovány polymery, takže takový systém poměrně dobře chrání balkon před prachem, nečistotami a deštěm.
- Křídla konstrukce se snadno navíjejí do hliníkového profilu pomocí speciálních válečků, a to v případě potřeby umožňuje sklopit sklo jako knihu u jedné ze stěn, čímž se lodžie co nejvíce otevře.
- Je třeba poznamenat vysokou spolehlivost a kvalitu skel, protože pro tento typ zasklení se používají pouze tvrzená skla, o tloušťce 8-10 mm. Rozbití plátna je poměrně obtížné, avšak pokud to člověk dokáže, bude sklo létat na malé kostky, nikoliv na ostré střepy.
Bezrámové zasklení lodžie má samo sebou i své nevýhody.
Bezrámově zasklená lodžie – nevýhody
Bezrámové zasklení má při všech výhodách i své nevýhody, a to poměrně značné.
- Na podzim a v zimě bude na balkoně nebo lodžii chladno a nebude možné si v klidu odpočinout při sezení v křesle a čtení zajímavé knihy. Teplota uvnitř se bude blížit venkovní a zateplení místnosti situaci bohužel nezachrání.
- V teplém období naopak bude obtěžovat hmyz vlétající dovnitř i malými škvírami při zavřených okenicích a nebude kam dát na okno ochrannou síť.
- Pokud člověk bydlí v nižších patrech, může ztratit soukromí, tedy že sousedé budou moci sledovat, co se děje na balkoně a v místnosti za ním.
- Příliš vydatné deště a silné poryvy větru mohou zničit kovový profil, sklo se bude špatně pohybovat, a dokonce i netěsnit. Těsnění mezi skla lodžie lze dokoupit a nainstalovat. Bezrámový systém navíc několikanásobně hůře izoluje od hluku přicházejícího zvenčí.
- Pro zachování „průhlednosti“ bude nutné sklo pravidelně a důkladně mýt.
Jaké jsou možnosti využití u zasklené lodžie nebo balkonu?
Zasklená lodžie – možnosti využití
Jak moudře využít metry čtvereční lodžie, udělat z ní pohodlnou a funkční část bytu a zároveň odlehčit zbytku obytného prostoru. Nejdříve je třeba se zamyslet nad tím, jak ji správně izolovat. Zde je nezbytné pouze jedno kvalitní okno s dvojitým zasklením. Pro pohodlné využití lodžie v každém ročním období se nabízí zateplit podlahu, strop, stěny a parapet, instalovat topné systémy.
JÍDELNA
Pokud mezi lodžií a kuchyní není žádná příčka, lze do tohoto prostoru snadno instalovat plnohodnotný jídelní stůl a potřebný počet židlí. V případech, kdy je lodžie oddělena od kuchyně a není zde dostatek místa pro stůl, je možné instalovat elegantní skládací stůl.
Vytvořit podél zasklení parapetní stojan nebo přeměnit bývalý parapetní blok na barový pult a pokrýt jej krásnou deskou. Na lodžii lze umístit židle, ledničku nebo skříňku na odkládání nádobí.
KABINET
Výbornou variantou pro omezený prostor lodžie bude uspořádání pracovny. Na jedné straně je možné umístit malý stůl a nad ním zavěsit police a na druhé straně umístit vysoký úzký regál pro ukládání věcí.
ODPOČINKOVÝ PROSTOR
Na lodžii lze instalovat malou pohovku a čajový stolek, čímž ji obyvatelé promění v útulný koutek pro čtení nebo příjemnou zábavu s přáteli. V současné době jsou velmi oblíbené sedačky Phase, které lze různě konfigurovat dle představ.
ŠATNA
Lodžii lze proměnit v šatnu instalací komody nebo plnohodnotné skříně k bočním nezaskleným stěnám.
ZIMNÍ ZAHRADA
Spousta květin a rostlin je teplomilných a nesnesou, když venkovní teploty klesnou moc nízko. Zároveň vyžadují dostatek denního světla, aby mohly prospívat a růst. Lodžii lze proměnit v zateplenou zimní zahradu, kam bude radost se vracet a kochat se zelení v každém ročním období.
Guzmánie je oblíbenou pokojovou rostlinou, která potřebuje teplotu kolem 21-24 °C a rozjasní prostor krásnými barevnými květy.
Vždy je potřeba získat na úpravu lodžie nebo balkonu stavební povolení. U bytových domů v historické oblasti může být taková úprava problematická, neboť ji památkáři nemusejí schválit.
Zasklení lodžie – cena
Zasklení balkonu není totéž co zasklení lodžie. Cena se bude lišit, poněvadž lodžie nemá k zasklení na rozdíl od balkonu boční stěny. Zasklení lodžie o šířce 3,5 metru a výšce 1,5 metru může vycházet podle typu zasklení na:
- rámové posuvné zasklení – 23 000 Kč
- bezrámové posuvné zasklení – 28 000 Kč
- bezrámové posuvně otočné zasklení – 32 000 Kč
Ceníky jsou orientační, přesnou cenu stanoví až technik, který přijde do domácnosti lodžii nebo balkon změřit a prokonzultuje se zákazníkem jeho představy, konstrukční možnosti, typ zasklení, další profily, těsnění mezi skla lodžie, nástřik barvy, oplechování, nebo demontáž původního zasklení.
Platí však, že měření, doprava a montáž, včetně 15 % DPH jsou v ceně zasklení lodžie v paneláku. Cena není nízká, ovšem je potřeba takový zásah do bydlení brát jako investici do budoucna, pokud se rodina rozhodne byt prodat. Zasklená lodžie zvyšuje hodnotu nemovitosti.
Zasklít si lodžii v paneláku i jinde je možné i svépomocí, ušetří zejména ti, kterým doma leží OBI karta do hobby marketu, odborníci to však vzhledem k náročnosti prací příliš nedoporučují. Rozhodně nedoporučují kupovat materiál na čínských e-shopech, jako je Alibaba (česky). Cena zasklení lodžie, ať už v paneláku, či rodinném domě, by sice byla mnohem nižší, nicméně pravděpodobně by tomu odpovídala také kvalita.
Zasklení balkonu
Zasklení balkonu vyjde poměrně dráž než zasklení lodžie. Balkon totiž kvůli vyčnívání do prostoru mimo obrys budovy bude nutné zasklít i z bočních stran, čímž se zasklení prodraží. Zasklení terasy by pak vyšlo ještě dráž.
Skla balkonového zasklení se pohybují v jedné rovině. Při otevírání a zavírání se skla pohybují mezi horním a dolním posuvným vedením. Skla se otevírají jedno po druhém posunutím k boční stěně balkonu, takže se otevře celé zasklení. To umožňuje snadné mytí i vnější strany skleněných tabulí.
Hlavním důvodem, proč se majitelé rozhodnou pro zasklení balkonu, je estetika takového řešení. Je stylové, krásné, vypadá ušlechtile. Pokud je však výhled za sklem daleko od kritérií krásy, pak panoramatická okna nemají velký smysl.
Takový stavební projekt se neobejde bez nevýhod. Například náklady na zasklení balkonu nelze nazvat nízkými. Bude nutné udělat spoustu práce navíc – vybrat typ skla, design, odhadnout zatížení a mnoho dalšího.
Zasklení balkonu – cena
Ceny zasklení balkonu se mohou pohybovat od 2 000 do 5 000 Kč za čtvereční metr. Záleží na typu zasklení balkonu. Cena se odvíjí od technického řešení a typu balkonového zábradlí. V každém případě se částky vyšplhají ke dvaceti až třiceti tisícům korun.
Zájemci mohou využít online nástroj kalkulačka rekonstrukce domu pro bližší nacenění. Na stejném místě lze zjistit i odpověď na dotaz „stavba domu – cena„. Ovšem přesnou částku zasklení vždy řekne až stavební firma, dle konkrétního balkonu a klientových možností a požadavků.
Svým způsobem lze ušetřit v případě panelových domů, kde lze vyjednat hromadnou slevu, pokud se většina, ideálně všichni obyvatelé domu odhodlají nechat zasklít balkon společně. Nové panelové domy mívají většinou balkony nebo lodžie již zasklené.
Stejně jako u lodžií lze zasklení balkonu vyřešit rámově či bezrámově. Rámové zasklení balkonu je vytvořeno ze skla a hliníku, bezrámové zasklení je tvořeno výlučně ze skla.