Zvýšení výživného – jak požádat a získat vyšší alimenty, zkušenosti

Zdražování věcí a služeb, inflace, spolu s tím zvyšování průměrných platů, vše stoupá. Na místě je tudíž i otázky zvýšení výživného. Nároky rostoucího dítěte se postupem času mění a zvyšují, notabene při nástupu do povinné školní docházky. Jak požádat o zvýšení alimentů?
Modelový příklad: Žena je několik let rozvedená a má nezletilou dceru, která po prázdninách nastoupí do základní školy. Ke stanovení výše výživného došlo v rámci rozvodu a od té doby je stále stejná. Otec dcerky byl nedávno povýšen, zvýšili mu plat, tak žena předpokládá, že finančně by zvládl platit více.
Určení výše výživného
Soudem určená výše výživného není stanovena jednou a provždy. Nový občanský zákoník 89/2012 Sb. říká, že pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného.
Při hodnocení schopností, možností a majetkových poměrů povinného je třeba také zkoumat, zda se povinný nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání nebo majetkového prospěchu, popřípadě zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika (investice, hazardní hry).
Změní-li se podstatně dlouhodobě poměry, které jsou rozhodující pro výši výživného na dítě, může soud původní rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě změnit. A to zvýšit nebo snížit. Ke změně poměrů odůvodňujících podání žádosti o změnu výše výživného může dojít jak na straně povinného rodiče, tak na straně dítěte.
Změna výše výživného
Během let ve spojitosti s vývojem dětí se jejich životní potřeby a náklady mění, čemuž je třeba přizpůsobit i výši výživného pro dítě. Nejobvyklejšími případy pro změnu na straně povinného rodiče jsou ztráta zaměstnání, invalidita, vznik jiné vyživovací povinnosti anebo naopak vyšší výdělek, získání nového majetku.
Dojde-li k nějaké změně, je ideálem samozřejmě dohoda mezi rodiči, která se překládá ke schválení soudu. Když dohoda není možná, je nutné podat na soud jednostranný návrh na zvýšení výživného. Žádost o změnu výživného (zvýšení nebo snížení) by měla k soudu být podána po pečlivém zvážení, zda skutečně došlo k dlouhodobé změně poměrů buď na straně dítěte, nebo rodiče nezletilého.
V průběhu řízení o změnu výše výživného bude soud opět komplexně zkoumat změnu poměrů od posledního rozhodnutí o alimentech. Přestup dcery z mateřské do základní školy a zároveň zvýšení platu na straně otce by mělo být dostatečným důvodem ke změně výše výživného.
S otcem dcerky se lze zkusit na nové výši výživného domluvit a návrh dohody předložit ke schválení soudu, který již jednou o výživném rozhodoval. Pokud se rodiče nedohodnou, může žena k soudu podat svůj jednostranný návrh na změnu alimentů. V obou případech bude soud posuzovat, zda skutečně došlo k takové změně poměrů, aby rozhodl o zvýšení výživného.